A horgászok egyre inkább kezdik felismerni az apró technikai részletek jelentőségét a feederbotos horgászat különféle szegmenseiben. Ilyen például a végszerelékek összeállítása és a csalik felkínálási módjai, melyeknél különösen fontos a precizitás. A legfogósabb, legjobb minőségű csalogatóanyagok sem működnek rendesen a megfelelő módszer alkalmazása nélkül. Ezt pedig időről időre igazolják az eredmények. No de mi van akkor, ha valaki fogékony egy új csali használatára, ámde nem tud, vagy nem akar fúrással, fűzéssel és egyéb kiegészítő procedúrákkal bajlódni minden csalizás során? Számukra is létezik tökéletes megoldás!
A különféle pellet csalik napjainkban abszolút uralkodó pozíciót töltenek be a feederbotos horgászok kelléktárában. Alig találni olyan horgászt, akinek ne lapulna a táskájában legalább egy dobozzal, vagy ne próbált volna már ki valamilyen típust. Ahogy ezek a csalik robbanásszerűen fejlődnek és különlegesebbnél különlegesebb pelletek jelennek meg, úgy alakul ki egyre több csalizási praktika is hozzájuk. Mai írásom egy olyan technikát mutat be, mely a nagyméretű, kemény állagú pelletekkel való horgászat során nyújt gyors és hasznos segítséget, így ideális a FermentX Nagyhal Csalikhoz!
Szelektív Nagyhal Csali, nem csak nyári vizekre!
A pelletekhez hasonlóan a tejsavas erjesztésű anyagok térhódítása nem véletlen, hiszen az utóbbi évek során töretlenül bizonyították létjogosultságukat a ponty és amur horgászata során. Belőlük kiindulva ezzel a pellettel egy olyan egyedi csalit alkottunk, amely a fermentált keverékek fogósságát a legtökéletesebb összhangban ötvözi egy szelektív nagyhal-csalival. Az új csali szinte minden szempontból eltér a korábbi pelletjeinktől, azonban egyvalamiből ezúttal sem engedtünk: kizárólag olyan terméket tárunk a nagyközönség elé, melynek eredményességéről sokszor, sokféleképpen megbizonyosodtunk! Ez a csali egyfajta átmenet a pellet és a bojli között, ezért stílszerűen a FermentX Nagyhal Csali nevet kapta. Tekintélyes mérete és a kemény állaga miatt kifejezetten alkalmas a nagyhalas horgászathoz. Egy ilyen méretű falattal nem tudnak megbirkózni az apróhalak, nem tudják beforgatni a szájukba, valamint keménységének, tömörségének köszönhetően egészen biztos, hogy nem tudják szétcsipkedni, lefaragni sem, ezért huzamosabb időn keresztül fejtheti ki csábító hatását és megvárhatja a később horgunk közelébe érkező termetes halakat. További hasznos tulajdonsága, hogy oldódik, ezért a vízbe érkezés pillanatától folyamatosan attraktív marad, az utolsó pillanatban is éppúgy ontja magából a hívogató szín-, íz- és illatanyagokat, mint amikor bedobtuk. Fontos különbség azonban, hogy oldódási ideje lényegesen hosszabb, mint elődeié. Felszíne folyamatosan puhul, változik, miközben a belseje kőkemény marad. A víz hőmérsékletétől függően 5-7 óra alatt oldódik fel, de nehezen elképzelhető, hogy addig (ha van a környéken hal) érintetlen maradjon.
Ahogy az palettánkon megszokottá vált, az összes korábbi fogós FermentX etetőanyaghoz kínálunk azonos ízű csalizó pelletet. Jelenleg 6 különböző ízváltozatban - Tejsavas Ananász, Tejsavas Betainos, Tejsavas Édes Fűszeres, Tejsavas Nagy Ponty, Tejsavas Nagy Amur és Tejsavas Mézes Pálinka - kerül forgalomba.
Mikor érdemes használni? A tapasztalatok azt mutatják, hogy amíg a tejsavas etetőanyagok a már felmelegedett vizekben igazán hatékonyak, addig az új - 100%-ban természetes alapú - csalik egész évben eredményesen használhatók, főként a ponty és amur szelektív horgászata során.
Szilikon karikával kombinált hajszálelőkés horogkötés
A horgok kötésének számtalan módja ismeretes. A modern végszerelékek egyik legnépszerűbb és sok esetben leghatékonyabb típusa a hajszálelőkés horogelőke. Erre általában egy egyszerű fűzőtű segítségével könnyedén felhelyezhetjük a kiválasztott csalijainkat, azonban sok esetben a pellet tömör és kemény, ezért fúrást igényel a csalizáshoz. Ez alapvetően egy egyszerűen kivitelezhető eljárás, viszont mindenképpen egy plusz folyamat plusz eszköz igényével. Részben emiatt sok horgász nem tud, vagy nem akar ezzel időt tölteni minden csalizás során, de olyan visszajelzéssel is találkoztunk, miszerint a fúró egyszerűen nem állt kézre használójának és még egy vékony fejátmérőjű, jó minőségű típust használva is szétrepedtek a pelletek fúrás közben.
A félreértések elkerülése végett: nem azt szeretném sugallni, hogy emiatt el kell hagyni a hajszálelőkés csalizási módszert, ha valaki a FermentX Nagyhal Csalival akar horgászni, hisz a fenti jelenség lényegesen ritkább, mint hogy sikeresen hajszálelőkére kerül a csali. Fontos azonban, hogy azok a horgászok se maradjanak hatékony megoldás nélkül, akiknek nem vált be a fúrás. Az előke, melyet a következőkben megismerhettek, a hajszálelőke és a szilikon karika tökéletes kombinációja. A nagyméretű csali kiesik a horog síkjából, ezáltal a horoghegy minden esetben biztosan akad, a rugalmas szilikon karika pedig a csalit garantáltan stabilan tartja.
Az előke elkészítéséhez az alábbi hozzávalók szükségesek:
- Haldorádó Braxx Pro 0,14 mm süllyedő fonott zsinór
- Gardner Covert Wide Gape Talon Tip horog 6-os méretben
- Gardner Covert Silicone Tubing XT Green 0,5 mm szilikon cső
- Stonfo Szilikon karika 10 mm
- Fonott zsinór vágására alkalmas, éles olló, csappantyús fűzőtű, hurokkötő, csomófeszítő
Lássuk lépésről lépésre, miként készül a „Nagyhal Csalis horogelőke”!
El is készültünk a szilikon karikás előkénkkel, melyet már csak fel kell akasztanunk egy végszerelékre és bedobnunk a vízbe. Az előke elkészítése minimális gyakorlattal sem tart tovább 5-6 percnél, ezért bárki számára egyszerű, gyors és hatékony megoldást kínál. Jó kísérletezést és eredményes használatot kívánok vele Mindenkinek!
Írta: Putz Tamás
Fotók: Nagy Gábor