Soha nem látott aszály és forróság tombol kis hazánkban. Az ország több pontján tavak száradnak ki, néhány csepp lehulló eső az aranynál is többet ér. Minden bizonnyal nálunk – itt, az Alföldön – a legkritikusabb a helyzet, ám szerencsére a megfelelő vízgazdálkodásnak köszönhetően kedvenc tavaim horgászatra csábítanak!
A nyár első felében jó néhány eredményes horgászatot sikerült zárnom. A megszokottól eltérően most nem egy sikeres horgásznapot és annak működő praktikáit osztom meg veletek, hanem e horgászatok emlékezetes momentumait: négy különböző vízterületen szerzett tapasztalatokat, működő megoldásokat és az így elért szép fogásokat. E tavak listája a következő:
- Hódmezővásárhely, Csongi-tavak;
- Szeged, BABOHE Horgásztó;
- Derekegyháza, Derekegyházi Halastavak;
- Békéscsaba, Csaba-tó.
A nyári időszak slágerhala egyértelműen az amur. Nincs az a pontyhorgász, aki ne szeretne kézben tartani egy termetes „torpedót”. A nyári hónapokban pontyhorgászat közben is sikerülhet horogra csalni az amurt, de céltudatos horgászata sem ördöngösség. Sikeres horgászatára számtalan működő praktika létezik. Személy szerint én nem szeretem túlbonyolítani a dolgokat, így az amur horgászatánál is a legegyszerűbb megoldásra törekszem.
A nyári kánikulában prioritást élveznek nálam a rövid, rapid pecák. Ezek általában mindössze 4-5 óra horgászatot jelentenek, ami nem túl sok, de bőven elegendő lehet a halfogásra. A siker érdekében ebben az esetben mindig nagyon jól halasított tavat választok, ezzel is növelve a halfogás esélyét.
A legnagyobb forróságot is megszakítja időnként egy erős hidegfront, amit általában egy hűvösebb nyári nap követ. Ezeket a napokat érdemes horgászattal tölteni, mert azonkívül, hogy sokkal kellemesebb a vízparton lenni ilyenkor, a halak is általában jobb kapókedvükben vannak.
Vannak időszakok, amikor a nyár egész egyszerűen nem enged a szorításából. Perzselő forróság, gyakorta oxigénhiányos vizek és inaktívan táplálkozó halak jellemzik ezt az időszakot. Ilyenkor nagyon nem egyszerű feladat a halfogás, de erre is van egy jó trükköm.
Természetesen vannak vízterületek és szituációk, amikor pont arra van szükség, hogy minél ízesebb, minél inkább túlaromásított csalogatóanyagokkal próbálkozzunk. Ez általában a mély bányatavakra jellemző, amelyek csak nagyon lassan melegszenek fel. Az ilyen helyzetekben az én favorit csalogatóanyagaim egyértelműen a csípős-májas ízvilágú pellet mixek és az ezekhez leginkább passzoló, intenzív ízű és színű csalik.
A nyár és a kánikula minden bizonnyal még jó darabig kitart, így ha eredményesek akarunk lenni a vízpartokon, akkor alkalmazkodni kell a kialakult körülményekhez és a halak aktuális, általában ingerszegény táplálkozási szokásaihoz. Legyen szó egy néhány órás rapid pecáról vagy akár egy több napos horgásztúráról, a fentebb bemutatott megoldások és praktikák valamelyike garantáltan meghozza a várt eredményt és a hőn áhított fogást!
Írta: Borbiró Ádám
Fényképek: Libor Erika, Szatmári Kata