A nagy távolságban történő horgászat megosztó technika. Vannak, akik hallani sem akarnak róla, és vannak, akik csak ezt művelik. Vannak, akik állításuk szerint ülve dobnak 100 méter fölé, és olyan is van, aki ha megfeszül, sem tudja beküzdeni 80 méternél beljebb a végszerelékét. Ebben a részben megpróbálok nem elrugaszkodni a valóságtól és igyekszem egy jól működő taktikát bemutatni itt, a Törökbálinti Horgászparkban.
Megmondom őszintén, néha már én is meglepődök azokon a social média felületeken megjelenő posztokon, melyekben a világból kidobva horgásznak a sporik. Nem ritka, hogy 150 méternél is távolabbi dobásokkal hergelik a jónépet. Még az is lehet, hogy tényleg meg tudják dobni ezeket az elérhetetlennek tűnő távokat, de valljuk be, elég ritka az a szituáció, amikor ilyen távolságban kell horgászni. És még ha szükség is lenne rá, nagyon komoly technikai tudás kell ahhoz, hogy valaki ekkorát dobjon. Irreális dolognak tartom azt, hogy egy átlagos képességű és erőnlétű horgász stabilan 130 méter fölé tudjon dobni. Ami véleményem szerint elérhető és megfelelő felszereléssel meg is dobható, az a 100 méter körüli távolság. Nyilván most sokan legyintenek, hogy csak annyi? Hiszen azt a butykapusztai tavon Józsi bácsi is megdobja! Lehet, de ennek az írásnak nem az az apropója, hogy nagyot mondjak, és legkevésbé azért, hogy férfiasságom fitogtassam az óriási dobásaimmal, hanem mindössze annyi, hogy segítsek abban, hogy az ilyen jellegű tavakon is legyen esélyed halat fogni. Ha érdekel, akkor mindenképp olvasd végig a cikket!
Felszerelés
Sokan látják a megoldást a felszerelésben. Tény, hogy kell hozzá megfelelő bot és orsó, ezt nem vitatom. Amit én mindenkinek ajánlok, aki távdobó botot keres, az a Master LC botcsalád. Ezek a botok alkalmasak arra, hogy akár 150 métert is dobjon velük, akinek ez a missziója, de sokkal lényegesebb, hogy a 100 méteres távot viszonylag könnyedén elérjük velük. Ennek oka pedig a bot rugalmassága mellett a dobótömegben rejlik. Ahhoz, hogy az ilyen szeles helyeken, mint a Törökbálinti-tó, sikeresen meg tudjuk dobni a szükséges távolságot, kell a 100 gramm körüli össztömeg. Ezek a botok bírják ezt! Továbbá nagy gyűrűik miatt a dobóelőke csomója is könnyedén kiszalad, amely ugyebár a hasonló jellegű tavakon akár nagy is lehet, mivel kizárólag monofil dobóelőkét szabad használni. Egy szó, mint száz, a Master Long Csat botok távdobásra születtek, így akik tanulják a távoli pecát, annak éppúgy alkalmasak, mint azoknak, akik már 130 méter fölé készülnek suhogtatni.
Az orsó sem zsákbamacska, hiszen az elmúlt évek egyik legnagyobb darabszámban értékesített nagyméretű orsója, a Master Long Cast 6000-es, amelynek szintén minden elemét arra specializáltuk, hogy a zsinór a legkönnyebben tudjon leperegni róla, és a világvégéről nagyon gyorsan be is tudja húzni a kivetett végszereléket. Erre, ha csúcsra akarjuk járatni a távdobást, akkor 0,20 mm-es jó minőségű monofil zsinórt érdemes csévélni, mely nálam jelen esetben a By Döme TEAM FEEDER Camou Brown.
Végszerelék
Mint az előbb is már említettem, mindenképp nehéz kosárnak kell lennie, így amennyiben XL méretben gondolkodunk, az 50-60 grammos változatot érdemes preferálni, míg L méretű kosárból a 65 – 80 grammos változatokat javaslom. Én itt most a Dart Metal kosarakat használtam, és nemcsak azért, mert jól dobható kosarakról van szó, hanem azért is, mert nagyon stabilak. Értem ezen azt, hogy a kosár alján található „kapaszkodók” még jelentős szél által keltett vízáramlásban is helyben tartják a végszereléket.
Dobástechnika
Jellemző, hogy akik szépen tudnak 50-60 métert dobni, azok a 100 métert is könnyedén elérik. A dolog neheze akkor kezdődik, amikor a pecás eljut a felszerelés és saját maga dobómaximumáig. Gyakorlással lehet ezen csiszolni, így egyre beljebb és beljebb jutni, de ezen a távon már minden méterért meg kell szenvedni!
Jómagam azt a technikát preferálom, amikor lendületből indítom a dobást, nem pedig statikus állapotból.
Íme, a dobótechnika pontról pontra:
Csalogatóanyag, csali
Akármennyire is szeretnénk azt hinni, hogy a távdobás önmagában megoldás a halfogásra, sajnos nem így van. A bizonytalanság elsődleges oka a pontatlanság. 100 méteren már olyan nagy szórása van a dobásoknak, hogy még a legjobb kezű horgászok sem tudnak olyan pontosan dobni 100-ra, mint mondjuk 50 méterre. Így aztán olyan a szituáció, hogy tulajdonképpen minden dobásunk szinte szűz pályára megy. Amit tehetünk, hogy megpróbálunk a legkisebb szórással dolgozni, a másik pedig, hogy az átlagosnál erősebb, intenzívebb csalogatóanyagot tölteni a kosárba. Ez jelen esetben a MONSTER termékcsaládból az idei újdonság, a Fűszeres máj és a Vajsav & Tengeri Rák. Ezek az ízes, penetráns cuccok kis mennyiségben is hatékonyak. Az ízben passzoló MONSTER Pop Up Method csalik nagy felhajtóerejűek, így alkalmasak arra, hogy kritikusan kikönnyítsük segítségével a horgunkat.
Horgászat menete
Alapvetően a nagy távolságú horgászat a pontossággal nehezen összeegyeztethető. Nyilván megoldható, de nagyon sok gyakorlást igényel. Ami viszont kis gyakorlással is elsajátítható, az a dobástáv elérése. Ha már mindig a klipsz akasztja meg a dobást, akkor nagy baj nem lehet. Így voltam ezzel én is, és a 430LC bot zsinórját 90 méterre húztam ki. Erre a távra a nagyobb méretű kosárral dobáltam, míg 100-ra a kisebb méretű, de nagyobb saját tömegű változatot vetettem be. Mivel itt, Törökbálinton a kapások elég sűrűn előfordulnak, bőven elégséges egy bottal próbálkozni. Célom az volt, hogy a nagy kosárral valamilyen szinten megpróbáljam összegyűjteni a halat, majd a kisebbet azon a távon túldobva az óvatosabb halakat is lefogdossam.
A horgászat menetéről azonban felesleges bővebben írnom, mert az alább található filmben részletesen is bemutatom a távdobás minden apró titkát, és izgalmas halfárasztásokban, valamint hasznos tudnivalókban is bővelkedik ez a közel 45 perces filmecske.
Írta: Sipos Gábor
Fotó és videó: Bank Bálint