Method suli 43. rész – március

Method suli 43. rész – március

Idén hosszúra nyúlt a tél. Február vége különösen hideget hozott, mely jégbe zárta a tavainkat. A horgászatom előtt 2 nappal még jégpáncél fedte a Király Ponty Horgásztavat is, és kisebb csoda kellett ahhoz, hogy kosaram csobbanhasson a méltán híres tó vizében. Az, hogy egy tóban sok hal van, csak egy dolog, de az alig pár fokos vízben vajon kapásra lehet őket bírni? Nos, ez a kérdés foglalkoztatott a horgászat előtt.

Kétféle horgászmódszerrel készültem erre a napra. A vízterület adottságait figyelembe véve egy olyan állást javasolt Attila, a tó tulajdonosa, ahonnan meg tudom dobni a túloldali sekélyebb haltartó helyeket, ahová a bojlis horgászok behúzzák a végszerelékeiket, de kényelmesen el tudom érni a tó legmélyebb részét is. Mindkét hely meghorgászása lehetséges, de eltérő módszert kíván.

A Király Ponty Horgásztó hátsó részén álltam neki a horgászatnak
Innen lehetőség nyílt a középső, mélyebb vizet meghorgászni és a túloldali sekélyebb részeket próbálgatni

Mélyvízi technika
A tó legmélyebb területei, ahogy minden tavon, így itt is iszaposabbak, még ha nem is annyira zavaró mértékben. Értelemszerű tehát, hogy olyan method kosarat kell választani, amely nagy felülettel rendelkezik, így valamelyest felfekszik az iszap felszínére. Fontos továbbá az is, hogy ne legyen túl nehéz, így a Dart Pro Aqua XL 45 grammos került a végszerelékre. Ez bőven elegendő ahhoz, hogy a 45-50 méteres távot kényelmesen meg tudjam dobni, továbbá előnyös, hogy ezzel a bottal igyekszem egy helyre dobálni és ott kialakítani egy etetést. Ezen a helyen nem csak a pontyok, hanem a tóban szép számmal élő nagytestű (2-3 kg) dévérkeszegek megfogása is cél lesz. Nagyon szeretek ilyen halakra horgászni, és a bojlis tavakon gyakran tapasztalható, hogy a sok természetes, valamint a horgászok által bejuttatott fehérjedús tápláléktól az átlagosnál jóval nagyobbra nőnek. Élvezetes, aktív horgászat szükséges megfogásukhoz, amely nagyon szórakoztató is.

Általában nagytestű pontyokra horgásznak a tavon, de feederbottal a kapitális dévérkeszegek is megfoghatók
Ilyen tavakon felesleges finomkodni, ezért kifejezetten nagy horgokkal készültem a pecára
Fonott horogelőkével egészítettem ki a végszereléket

A végszerelék másik fontos eleme a horogelőke, melyet ebben az esetben fonott zsinórból kötöttem. A keszeghorgászathoz mindig is eredményesebb volt a vízben teljesen ellágyuló vékony fonott zsinór, mely ebben az esetben Max Braxx Hook Line 0,08 mm vastagságú változat. Horogméret tekintetében nem kell finomkodni, hiszen a hideg víz ellenére a keszegek aktívan táplálkoznak, ráadásul nagyok is, így 10-es méretű, vastaghúsú modell került az előkére. E mellé olyan könnyű csali kerül, amely nagyon aromás és kikönnyíti a horgot, továbbá olyan méretű, amely felkelti egy kapitális dévérkeszeg figyelmét is. Ez a 4 Body Wafter, amely ráadásul nemcsak ennél a módszernél, hanem a célzott pontyhorgászat során is jó választás lesz.

2025-ös újdonság a 4 Body Wafter csalicsalád, melyet kifejezetten a nagyobb halak horgászatához optimalizáltunk
Egy 4 Body Wafter dobozban négyféle csaliforma és méret található
A Tropical Fruit változat bizonyult aznap a legjobbnak. Nemcsak a ponty, de a nagy dévérek is imádták!
Ilyen pillekönnyű falatokat lehet felkínálni, ha harmonizáljuk a csaliméretet, a csali felhajtóerejét és a horogméretet
Akár már tavasszal is sikerrel bevethetők a nagyméretű csalik, ha jól kínáljuk fel őket

Ebben az időszakban mi más is lehetne jobb, mint egy halas alapú pelletkeverék. Erre keresve sem lehet jobbat találni, mint a 4S Method Pellet Mix és a 4S Method Pellet Groundbait tavaszi változatainak keverékét. Ami viszont még eredményes lehet a hideg vízben is, az a látványos, nagy felhőt képző csalogatóanyagok használata. Így aztán az előbb említett mix mellé készítettem egy másikat is. Ez a TORNADO Smoke Method Mix és TORNADO Smoke Method Groundbait - Red Devil változatai, amelyek vöröses színű felhőt képeznek a vízben. Nincs olyan hal, amely erre ne ugrana rá azonnal!

Kétféle keverékkel készültem a horgászatra
Egyszerű tálcával vágtam neki a pecának, ugyanis nem kell ezt még ilyenkor túlgondolni

Természetesen aromát is érdemes bevetni, hiszen ezek a halak hozzá vannak szokva az intenzív ízekhez. Éppen ezért az ízben azonos TORNADO Smoke Activator Gel is bevetésre kerül, de csak ésszel, hiszen a mély vízben nem szeretném a teljes vízoszlopban széthúzni a halakat, hanem lent koncentrálnám őket. Pont az ilyen feladatokra való az egyik 2025-ös újdonságunk, az Aroma Master névre keresztelt töltőszerszám. Ez az XL méretű Dart kosarakhoz készült, és kialakításának köszönhetően a töltés során egy kis „krátert” képez a töltet felületén, melybe bele tudjuk tölteni a sűrű aromát, és arra rá is tudjuk fektetni a csalit. A töltés folyamatát egy sima XL töltőszerszámmal tudjuk befejezni. E felkínálásnak köszönhetően az aroma és a csali sem a becsapódásnak, sem a hosszú süllyedésnek nincs kitéve, kizárólag a felső réteg feloldódása után lendül munkába.

Fantasztikus dévérkeszeg állománya van a tónak

Ahhoz, hogy értelme legyen a nagy kosárnak, mindenképp pontos horgászat szükségeltetik. A 390-es Gold Serie MH bot pont az ilyen feladatokra termett. Még elbírja a 70-80 grammos dobótömeget, és mivel messzire sem kell bevetni a készséget, a pontosság is adott. Nagy gyűrűi pedig átengedik a dobóelőke csomóját, és a vastag főzsinórt is. Túlságosan sűrűn nem kell dobni, a 10 perces ütem elegendő!

Kosártöltés menete képekben:

Mindig akkora csalit válasszunk, amely nem túl nagy, de nem is irreálisan kicsi a horgunkhoz
A 4 Body Wafter csalikat érdemes normál vastagságú tüskén felkínálni
Először a natúr pelletkeveréket tettem bele az új Aroma Master töltőformába
Erre fordítottam rá az XL-es méretű, 45 grammos Dart Pro Aqua-t
Érdemes jó erősen összepréselni a töltetet
A 4S Method Pellet Groundbait miatt jól formázható a keverék
Az Aroma Mester töltőszerszám egy kis mélyedést formál a töltet tetején, így abba lehet tölteni az aromát
Az aromaágyba kell beletenni a csalit
A TORNADO keverékkel a normál töltőszerszámot félig kell tölteni…
… majd erre ráfordítani az előzőleg megtöltött kosarat
Jó erősen érdemes összepréselni a rétegeket
Íme, a megtöltött gombóc!

Túlpart meghorgászásának technikája
Már említettem, hogy elsősorban bojlis horgászok látogatják a tavat, akik áthúzzák a végszereléküket a nyugodt túloldal elé. Éppen emiatt ez csak korlátozottan érhető el dobós pecával, de innen, a tó hátsó részén lévő helyekről megoldható. A túloldali részek kemény aljzatú, kavicsos területek, melyek kiváló haltartó helyek. A bökkenő csak annyi, hogy nem mélyek, így kérdéses, hogy ebben az időszakban lesz-e ott ponty, vagy sem.

Ha meredeken kell a botokat letenni, akkor a hátsó bottartónak érdemes olyat választani, amelybe beleszorul a bot nyele
E megoldásnak köszönhetően nagyon magasról tudjuk a botokat akár vízszínig leereszteni
Így könnyebben lehet érzékelni a kapást még szeles idő esetén is

Ezeknek a területeknek a meghorgászása nagyon egyszerűnek tűnik, ám mint mindig, most is van bökkenő. A tó szabályzata ugyanis előírja, hogy nem szabad 0,30 mm-esnél vékonyabb zsinórral pecázni. Ez ugye a bojlis technikát használók számára nem okoz kellemetlenséget, hiszen a behúzásnál nem zavaró. Viszont a dobástávolságot jelentősen visszafogja az ilyen vastag zsinór, és szél, valamint vízáramlás esetén a végszerelék stabilizálása is nehézzé válik. De mindig van megoldás!

Első bottartónak mindenképp olyat kell választani, amely meggátolja, hogy a hal lerántsa a stégről a botot
A túlpart vallatását a Gold Serie 420LC bottal végeztem

Sokan nem is gondolnak bele, de amikor a szerelék egyik része kényszerűségből változik, akkor minden egyes alkotóelemet módosítani kell. Ami ugye biztos, hogy 0,30 mm-es MAX Feeder Crystal főzsinórt kell felcsévélni. Ehhez dobóelőke is szükséges, mert nagy tömeget kell távolra dobni. Ez most is a 0,33 mm-es Guru Shield. A horgászhely, amelyet el kell érni, az olyan 70-90 méter távolságra van. A vastag főzsinórral akkor lehet ekkorát dobni, ha legalább 90 gramm a dobótömeg, és nem túl nagy a kosár felülete. Éppen ezért legalább 60 grammos, L méretű kosárra van szükség. Ez lehetne bármilyen kosár, ám a vastag főzsinór más akadályt is gördít elém, ez pedig a vízáramlás miatti instabilitás. Olyan kosárra van szükség, amely nemcsak nehéz is, hanem meg is tud kapaszkodni a sóderes aljzatban. Ez a Dart Metal L méretű, 65 grammos változata, amelynek a szegecsei ellenállnak a zsinórba belekapó áramlás által keltett erőnek. Nyilván csak korlátozott mértékben, de így is jobb, mintha egy sima felületű kosárral horgásznék.

Mindkét orsómra 0,30 mm-es MAX Feeder Crystal zsinórt csévéltem
Érdekes összeállítás volt a vastag főzsinór + dobóelőke, de végül is meg lehetett velük oldani a feladatot

A csalogatóanyag, amely ebbe a kosárba kerül, pont ugyanaz, mint amit már bemutattam. Elsősorban pontyot szerettem volna a túloldal előtt fogni, ám bármilyen felkészült is vagyok, ez ilyenkor nagyban még a szerencsétől függ. Ha úszik a végszerelékem mellett hal, akkor nagy valószínűséggel felszippantja a 8-as horog mellett felkínált, legnagyobb méretű 4 Body Wafter - Tropical Fruit csalit. Más egyebet a nagyponty-horgászat során ebben az időszakban nem lehet tenni, hiszen az alig pár fokos vízben a pontyok előfordulását nem a táplálékszerzés határozza meg, hanem a vízhőmérséklet. Igazából, ha mindent jól csinálunk, akkor sem biztos a siker, de, ha mindent megteszünk, akkor legalább a lehetőségét megadjuk annak, hogy az történjen, amit szeretnénk.

A nap második felében a túlpart előtti rész lett aktívabb, de „csak” dévérkeszegek rángatták a spiccet – igaz, ezek akkorák voltak, mint máshol a pontyok
Nem tudom, fogtam-e már valaha ennyi nagy dévért egy nap alatt?

Ennél a módszernél nem feltétlenül kell egy helyre dobálni, ugyanis ha 2-3 gombóc egy helyre kerül, akkor ott garantáltan megjelennek a kisebb keszegek, és onnantól túl sok esélyünk nincs pontyot vagy nagy dévért fogni. A legjobb lehetőség az, hogy folyamatosan máshova dobva, a túloldalt végigpásztázva igyekszem találni termetes halat.
A délelőtt folyamán az egyik bottal a mély vízben horgásztam, így csak egy Gold Serie 420 H-val igyekeztem pontyot fogni, ám a nap második felében a közelebbi táv már egyre ritkábban adott halat, így immár két bottal pásztáztam a túloldalt.

Fantasztikus idő volt, mely feledtette velem, hogy két napja még be volt fagyva minden!
Az alább található filmben részletesen bemutatom az alkalmazott technikák minden elemét, és kiderül az is, hogy sikerült egy ilyen szép pontyot is zsákmányolni a pár fokos vízből
Más időszakban ugyanezzel a technikával ezen a tavon akár több tucat 10+-os ponty megfogása sem okozna különösebb érdekességet, de mindig az adott horgásznapot kell nézni

Ahogy azt a bevezetőben is említettem, a tó két napja még jég alatt volt, így a víz alig pár fokos lehetett a horgászatom idején. Ebben az időszakban kész csoda, hogy ennyi kapással tudtam zárni a napot, az meg csak hab a tortán, hogy egy nagytestű bónusz ponty is horogra akadt. Más időszakban ugyanezzel a technikával ezen a tavon akár több tucat 10+-os ponty megfogása sem okozna különösebb érdekességet, de mindig az adott horgásznapot kell nézni. A körülményeket figyelembe véve jó kis nap volt ez!

Írta: Sipos Gábor
Fotó: Putz Tamás
Videó: Putz Tamás, Takács Péter

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.