Január lévén a horgászati lehetőségek erősen korlátozottak, ugyanis a legtöbb állóvíz befagyott. Ettől függetlenül a tanóra nem maradhat el, és bőven van olyan téma, amelyet egy szobában is be lehet mutatni. A felszerelésünk előkészítése a szezonra ugyanis pont annyira fontos, mint maga a horgászat. Ebben a részben együtt elkészítünk egy kompletten felszerelt botot, valamint megpróbálok kicsit segíteni abban, hogy milyen végszerelék elemeket érdemes beszerezni, mire kezdődik a nagybetűs szezon!
Bot + orsó összhang
A felszerelés összeállítása az alapoknál kezdődik, így mindenképp meg kell határoznunk, hogy milyen botra is van szükségünk. A legtöbb methodos vízterületen a 360-as botok azok, amelyek sokszor kézbe kerülnek. Ehhez kell olyan orsót választani, amely passzol hozzá. A bot, amelyet választottam, az az új By Döme TEAM FEEDER Fine Method 360M, amellyel olyan 50-70 méterre lehet kényelmesen eldobni. De hiába nincs nagy dobótáv, akkor sem érdemes kicsi orsót választani. Nincs ugyanis semmi előnye sem. A nagy dob csak előnyt jelent minden helyzetben, így egy 50-es méretű Fine Carp orsó kerül a bot orsótartójába.
Zsinór kiválasztása
A zsinórt is annak megfelelően kell kiválasztani, hogy milyen célra használjuk majd a felszerelést. A közepes dobótáv, a lágy bot és az átlagos halméret sem igényli a vastag főzsinórt, de a túlságosan vékonyat sem. 0,20 mm az a zsinórvastagság, amely a legtöbbször felkerül a feeder orsókra. Többféle színben és változatban található a kínálatunkban. Én most e felszereléshez a Max Feeder Main Line Blue változatot választottam. Ennek felcsévéléséhez segítségemre volt egy fazék víz. A víz azért szükséges, mert a folyamatosan forgó spulninak olyan állandó ellenállást szolgáltat, ami segíti a szép zsinórprofil kialakulását!
Dobóelőke
A dobóelőke nemcsak akkor szükséges, ha nagy távolságot akarunk elérni, hanem azért is fontos, hogy megvédje a legtöbb sérülésnek kitett szakaszt. Számos módon megsérülhet az utolsó pár méter, amely szakadáshoz vezethet. Akár a meder dörzsölő hatása, akár a védekező hal úszóinak sugara, akár dobáskor a spicc, mind-mind elvékonyíthatják az amúgy sem túl vastag főzsinórt. Ezért kell egy jó előtétzsinór. Ahol lehet fonottat használni, ott azt érdemes felkötni, ahol pedig nincs erre lehetőség, oda monofil dobóelőkét vagy felvastagodó dobóelőkét kell kötni.
Method kosár kiválasztása
Számos formájú, méretű és változatú method kosár érhető már el a kínálatunkban. Azért van ennyiféle, hogy mindig lehessen találni az adott szituációnak megfelelőt. De mi alapján érdemes választani? Elsősorban szűkítsük le a kört, hogy milyen bothoz is keresünk megfelelő kosarat? Nos, az általam választott bot dobósúly-tartománya 25-70 gramm, ezért evidens, hogy nem tehetünk rá nagyon nagy befogadóképességű kosarakat. Így aztán az XL méretű változatok kilőve. L méretű változatból is olyan maradhat csak, amely megtöltve nem haladja meg a bot dobósúly-tartományát. Tehát a nehezebb változatok most nem kerülnek képbe. Maradnak a 20-40 gramm tömegű L méretek. Mivel kora tavaszi horgászatot tervezek, ahol még letisztult víz és kényesen kapó halak várnak, inkább a víztiszta modelleket preferálom, közülük pedig a pontos horgászathoz is ideális Dart Pro Aqua 30 grammos méretét választottam. Ez került fel a dobóelőkére.
Gyorskapocs
Elég sokféle gyorskapocs van már, amelyek mind ugyanazt a célt szolgálják: megütköztetik a kosarat és gyors előkecserét biztosítanak. A gyorskapcsokat én elsősorban a használni kívánt horogelőkéhez igazítom. A fix kapcsok a fonott horogelőkéhez jók lehetnek, azonban a monofil előkéhez én nem szeretem, mert elmerevíti az előke csatlakozását. Ezekhez én forgót használok, méghozzá, egy fix kapocs felső részével megütköztetve. A forgókapocs nagyon sok mozgásteret ad még a vastagabb monofil előkéknek is!
Horogelőke
Monofil, vagy fonott? Ez az első kérdés! Kistestű halak, keszegek, kárászok horgászatához a vékony fonott előkénél nincs jobb, ám a legtöbb intenzív vízterületen már csak monofilt szabad használni, elsősorban a halak védelme miatt. Ahová én készítem a felszerelésemet, ott nem szabad fonott zsinórt használni, így monofil előkezsinórt kell választanom. Ha nem szeretnénk kötögetni, úgy ki lehet választani előkötött horgaink közül is a megfelelőt.
Horog
Ahová én tervezem a horgászatot, ott kizárólag szakáll nélküli horgokat lehet használni. A TEAM FEEDER kínálatban számos modell közül lehet válogatni. Amennyiben ez megvan, azt is el kell dönteni, hogy mégis milyen csalival szeretném bevetni. Finom pecára, tavaszi körülményekhez, nem túl nagy halakhoz én elsősorban a csaligyűrűs felkínálást választom, így ennek megfelelően érdemes elkészíteni a horogelőkét. A gyűrűt először felkötöm fonott zsinórra, majd ezt rögzítem a horog szárán, és végül elkészítem a csomómentes kötést. Végül méretre szabom az előkét.
Első látásra a telipakolt asztal elég riasztónak tűnt, de végül, a tudatosságnak hála, csak a legszükségesebbeket kellett felhasználni. Aki előrelátó és igyekszik megtervezni a horgászatait, nemcsak random vásárolgat a boltokban, nagyon tudatosan tudja a hobbijára szánt összeget beosztani. Mert sok pénzbe kizárólag az kerül, amit nem tudunk megfelelően használni! Remélem, hogy az első horgászatok sikeresek lesznek, igyekszem én is mielőbb a vízpartról jelentkezni!
Írta: Sipos Gábor
Fotók: Csapi Károly
Videó: Takács Péter