Method suli 41. rész – november-december

Method suli 41. rész – november-december

Sokszor mondtam már, hogy a horgászat örökös tanulásról szól. Jómagam is szeretem az új dolgokat, új technikákat elsajátítani, hiszen ez visz előre. Aki azt állítja, hogy valamiben már nem tud fejlődni, annak sorsa megpecsételődött. Persze kitől is tanulhatna az ember a legtöbbet, ha nem azoktól, akik a lehető legmagasabb szinten űzik a horgászatot, jelen esetben a method technikát.

Ahogy 2023-ban, úgy 2024-ben is a Román Nemzeti válogatott nyerte a Freestyle Method Feeder Világbajnokságot. Elképesztő teljesítmény ez, ami immár nekünk is feladta a leckét. Már évek óta van szerencsém a román method szakágat nyomon követni, hiszen országos bajnokságukon rendszeresen részt veszek a romániai Haldorádó csapatunknak segítve. E csapat kapitánya Bolgár Géza, aki Románia-szerte híres horgásztudásáról és az általa üzemeltetett Pescăria Rădeștiről.

Ezúttal nem egyedül tartom az órát, hanem Bolgár Gézával, romániai csapatunk vezetőjével
A román bajnokság egyre erősebb, de csapatunknak évről évre sikerül a döntőbe jutás!

Azon túl, hogy utazásaim során igyekeztem Géza és a csapat segítségére lenni, próbáltam a lehető legtöbb újdonságot ellesni a román srácoktól. Egyre többen horgásznak method módszerrel országszerte és rendkívül ügyesek, képzettek. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az elmúlt két évben nyert két világbajnoki címük! Náluk egy-egy verseny nem örömpecáról szól, hanem olyan nehéz helyzetek megoldásáról, amelyekkel mi itt, a magyar versenyeken, magyar pályákon nem találkozunk. Talán ez a magyarázat arra, hogy miért is ennyire felkészültek!

Nehéz helyzetet kerestünk, megkaptuk! Az erősen hűlő víz feladta a leckét!

No de ne szaladjunk ennyire előre! Annak érdekében, hogy az ebben az epizódban bemutatásra váró újdonságok megszületésének oka világos legyen, mindenképp beszélni kell a már meglévő termékcsoportról, amely több ország versenyzőinek tudása alapján készült el!

Európa-szerte eredményesen versenyző társaink tudása és tapasztalata mind megjelenik a termékeinkben

Haldorádó 4S Method termékcsalád
A közös együttműködés más országban versenyző horgászainkkal, nem új keletű dolog. Már néhány éve igyekszünk a lehető legtöbb tapasztalatot egyesíteni annak érdekében, hogy olyan termékek készülhessenek, amelyek Európa-szerte megállják a helyüket. Ennek az együttműködésnek legékesebb példája a 4Season Method termékcsalád, amely már egy ideje közkedvelt a kínálatunkban. A továbblépéshez érdemes áttekinteni, hogy milyen tagokból is áll ez a termékkör.

A 4S Method termékcsalád minden tagja alkalmas a céltudatos horgászversenyzésre is
Method horgászathoz optimalizált csalik, etetőanyagok és aromák alkotják a termékcsaládot
E csalogatóanyagokat adott időszakra optimalizáltuk
Az őszi változatokat már fel lehet turbózni kevés CSL Tuninggal
A method módszer minden időszakban eredményes
A jól összehangolt technika zord időben is sikeres lehet

Új csali-felkínálás!
Már évekkel ezelőtt felfigyeltem arra, hogy a román sporttársak nagyon sokszor preferálják a csalitüskés felkínálás helyett a csaligyűrűs módszert. Ez annyit tesz, hogy nem tüskére tűzve, hanem egy – hajszálelőkére kötött – rugalmas gumikarikában rögzítve kerül fel a csali. Sokáig nem értettem, hogy mi ennek az értelme, vagy éppen mivel jobb, mint a tüskés felkínálás, de a Román Klubcsapatok Országos Bajnokságán láttam olyan nehéz helyzeteket, amikor ez a technika jobban teljesített, mint a tüskés módszer. Sőt, láttam már ezt a román nemzeti válogatottól Dél-Afrikában, Valenciában és legutóbb Bulgáriában is, ahol világbajnokok lettek. Mikor a legutóbbi vb-n láttuk ezt a technikát, már javában dolgoztunk az olyan csalik kidolgozásán, amelyek alkalmasak a „band”-es technikához. 

Az ilyen módon felkínált csali már nem újdonság, viszont ezt is lehet maximálisan tökéletesre csiszolt módon megoldani
Kiélezett, nehéz helyzetekben ez a felkínálás verhetetlen!

Csaligyűrű felkötése
Ahogy a csalitüske, úgy a csaligyűrű felkötése is többféleképpen történhet. Lehet direktben fonott zsinórra rögzíteni, lehet monofilra, vagy lehet úgy is, hogy csak a hajszálelőke fonott, míg maga az előke monofil. Mindegyiknél ügyelni kell arra, hogy a gyűrű és a benne lévő csali úgy legyen pozícionálva a kis horog mellett, hogy az akadást semmiképpen se akadályozza meg, és szabad mozgásával feltűnésmentes maradjon.

A csaligyűrűs előke elkészítéséhez szükséges kiegészítők
A csali ebben az esetben a horoghoz kicsit közelebb helyezkedik el, mint a tüskés felkínálás esetében

A csaligyűrűs módszer
A „band”-es módszer lényegesebb finomabb felkínálást biztosít, mint a tüskés. Igen, finomabbat! Ugyanis a román versenyzők akkor alkalmazzák ezt a módszert, amikor finomítani kell, és számít még a tüske pici súlya is. A különbség szemléltetéséhez kiválóak az akváriumi képek, érdemes megnézni őket!

Erre a Pellet bander névre hallgató kiegészítőre mindenképp szükségünk lesz a csaligyűrűs felkínáláshoz
Működése egyszerű. A hátsó gomb megnyomásával lehet a „csőrt” nyitni
A „csőrre” kell ráhúzni a csaligyűrűt
A gyűrűt így ki lehet nyitni akkorára, hogy a csali beleférjen
A gomb elengedésével tudjuk a gyűrűt rázárni a csalira
Így tökéletes a csali-felkínálás

Már a csalizás pillanatában jól látni, hogy mennyire más pozícióban foglal helyet a csali a horog mellett, de a vízbe helyezve lesz igazán szembetűnő a különbség. Míg a normál vastagságú tüske lenehezíti a csalit, addig a gyűrű szinte alig tartja azt lenn, a fenéken!
A csalizás menete is különbözik a tüskés felkínálástól, ugyanis ebben az esetben szükség van egy ilyen gyűrűtágítóra, amelynek segítségével nagyon könnyen ki lehet nyitni a szűk gyűrűt és ráhelyezni azt a pelletre.

Csaligyűrűs módszerhez specializált csali
A normál, dumbell formájú csalik furcsán állnak a gyűrűben, míg a golyó formájúakról egész egyszerűen lecsúszik a gyűrű. Éppen ezért készítettünk egy kifejezetten e technikához optimalizált csaliformát. Ez – alakjának és kialakításának köszönhetően – nagyon egyszerűen és stabilan csalizható a csaligyűrű segítségével. A csali közepén lévő bemart rész hivatott arra, hogy a gyűrű azon megszoruljon és onnan le ne tudjon csúszni. Ráadásul a dumbell formán is kicsit rövidítettünk annak érdekében, hogy a felkínálás a lehető legjobb legyen.

Egy sima dumbell csalin a gyűrű ormótlanul néz ki, ráadásul könnyen le is tud csúszni a pellet sima felületéről
Jól látható különbség van a bal oldali és a jobb oldali csali formája közt
Ez a középen bevágott forma ideális arra, hogy a csaligyűrű szépen körbeölelje és rá is szoruljon olyan stabilan, amennyire csak lehet
Ugyanaz a wafter felhajtó erejű csali, csak más felkínálással. A bal oldali 7 mm-es normál tüskén, a középső 10 mm-es fine tüskén, míg a jobb oldali csaligyűrűn felkínálva – kép magáért beszél!

4S Method Pellet COMPETITION 5 mm
Nem véletlen, hogy előbb is már a 4S termékekre hivatkoztam, ugyanis hová is illene jobban ez a „band”-es módszerhez optimalizált kisméretű csali, mint ebbe a termékcsaládba? Ez az 5 mm-es, mérsékelt felhajtóerejű, lassan oldódó, különleges formájú csali ugyanabban a 4 íz- és színváltozatban kerül forgalomba, mint a többi 4Season csali. Állagából adódóan természetesen csalitüskén is fel lehet kínálni, de igazán finom falatként a gyűrűben funkcionál!

Az új csali neve 4S Method Pellet COMPETITION 5 mm
Versenyszerű horgászatra és nehéz helyzetek megoldására optimalizált csalik

A 4S Method Pellet COMPETITION csalicsalád ízváltozatai:
    • Chili & Fokhagyma (fehér + lila)
    • Eper & Tintahal (fehér + piros)
    • Papaya & Mangó (narancssárga + pink)
    • Vajsav & Vanília (fehér + narancssárga)

Kínálatunkban az új csali a 4S Method Wafterekkel megegyező íz- és színkombinációkban érhető el
Az attraktív íz-kibocsátást elősegítvén a csalik lassan oldódnak
Állaga révén akár csalitüskén is felkínálható
Pici, finom falat így is, de gyűrűben az igazi!
Bármilyen szituáció megoldható ezekkel a pici csalikkal
A COMPETITON csalik tökéletesen kiegészítik a 4S Method Pellet termékcsaládot
Ezek a pillekönnyű, apró falatok könnyen belibbennek az érzékeny, finoman táplálkozó halak szájába is

Nehéz helyzetekre készítve
Az új 4S Method Pellet COMPETITION csalik egyértelműen a nehéz helyzetekre valók. Éppen ezért ezek bemutatójára egy olyan vízterületet választottunk, amely népszerű versenypályának is számít, emellett egy olyan tórészlet, ahová rendszeresen telepítenek pontyot, de mivel csak innen lehet halat elvinni, az állomány rendszeresen cserélődik. Ráadásul, amikor már fogy belőle a ponty, akkor a jelentős keszegállomány is értékes zsákmánynak számít.

A maconkai 2-es versenypálya sekély vize késő ősszel már nagyon hideg, így a benne élő halak megfogása is egyre nehezebb
Nyugodt, de hideg időben horgászhattunk
A forgatást megelőző nap délutánján a napsütés felélénkítette a halakat, ám sajnos másnapra a jó időből már nem jutott nekünk
Már szürkült, mikor Géza megakasztotta kirándulásunk legnagyobb halát
Ez a spanyol mintás tükrös is felkapta a picurka csalit

A vegyes halállomány mellett a víz meghorgászásának nehézségét az is adja, hogy a Nógrád vármegye területén található tórendszer igencsak korán elkezd hűlni, és mivel e rész mélysége sem túl nagy, a hajnali fagyok és a sötét, ködös nappalok miatt a vízhőfok gyorsan csökken. Ebben a pár fokos vízben már igencsak ímmel-ámmal táplálkoznak a halak.
A szóban forgó vízterület a Maconkai-víztározó 2-es versenypályája, amely 2024-ben a Method Freestyle OB döntőjének is otthont adott. Nagyszerű víz, de sok versenyen okozott már fejtörést a pecásoknak.

A forgatás napján sem maradtunk ponty nélkül, de a főszerep most nem a bajszosoké volt
A tározó e részét sok kisebb méretű keszeg is lakja, így ők is potenciális célpontok voltak ezen a napon
A kis keszegek mellett azonban vannak ilyen szép nagyok is, melyek megfogásához finomítani kell!
A forgatás napján minden kapásért meg kellett küzdeni
Az ilyen halak aznap ritkaságszámba mentek
Patrik, Géza kisfia megmutatta, hogy is kell ezt csinálni!
A ködös, hideg időben nagy örömöt okoztak az ekkora dévérkeszegek
Aki azt gondolja, hogy ezek a halak bármikor, bármivel megfoghatók, nagyon téved!
Bálint kezében egész nap forgott a kamera, így egy nagyon hangulatos film is készült, melyben bemutatjuk az új COMPETITON csalikat!

Gézával egy ködös, hideg november végi napon horgásztunk a tó e részén és amellett, hogy bemutattuk az új csalikat, beszélgettünk a román method szakág elképesztő fejlődéséről, valamint arról, hogyan lehet a nehéz horgászatokat is saját fejlődésünkre fordítani.
Az alábbi filmből minden kiderül!

Írta: Sipos Gábor
Fotó: Bank Bálint, Sipos Gábor
Videó: Bank Bálint

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.