Mi, magyar horgászok abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg jó víz közül válogathatunk, ha pecázhatnékunk támad. Mára már nemcsak azt tudjuk megválasztani, hogy a közelünkben lévő tavakra vagy az ország másik felére menjünk-e, hanem azt is, milyen halat szeretnénk fogni. Sőt! Ha megvan, hogy milyen halfajra horgásznánk, arra is van lehetőség, hogy eldöntsük, abból mekkorát szeretnénk megfogni. Mint manapság mindent, úgy ezt is mi magunk választhatjuk meg, ami – valljuk meg őszintén! –, jelentősen megkönnyíti a dolgunkat.
Hogy ez jó, vagy nem, azt mindenki döntse el maga! Pont úgy, ahogy eldöntheted, hogy az élelmiszerboltban az alsó polcról vagy a felsőről választasz, vagy azt, hogy ősszel almát eszel-e vagy epret. Ezek mind-mind mesterségesen biztosított dolgok, amelyek jelen vannak mindennapi életünkben. Ha elfogadjuk és élünk ezekkel a lehetőségekkel, akkor úgy teszünk, ha pedig nem, akkor ellenállunk. Mindenkinek a saját kezében van a döntés, és legyen az akármi is, mindenki a saját döntését hozza meg, amit másoknak illik tiszteletben tartani. Csak azért tértem ki erre a cikk elején, hogy senki ne lepődjön meg azon, hogy egy intenzív vizekre specializált módszert mesterséges és nagyon jól telepített tavon mutatok be. Elsősorban ugyanis ez a method technika terepe!


Helyszín
A választást tovább segíti, hogy számos olyan felület van, ahol érdeklődésünket kiélhetjük. Ha már a horgászatnál tartunk, akkor ilyen a Haldorado.hu, ahol a naponta új írás és film mellett hasznos információkat is lehet találni, sőt kevésbé ismert tartalom az oldalon, a horgászvíz adatbázis. Rokolya Peti, a vízadatbázis kezelője hívott fel, hogy van egy nagyon népszerű vízterület, amely hamarosan csatlakozik hozzánk, és érdemes lenne őket meglátogatni. Nos, a Tokaji Kovács-tó volt ez, melynek most itt állok a partján.



Ez a tórendszer több tavat foglal magába, melyek elsősorban kapitális pontyaikról híresek, így elsősorban a bojlis pecások számára lehetnek célpontok. Van azonban egy tavuk, amely kifejezetten feederbotos horgászok számára nyújthat jó alternatívát. Az viszont nem titok, hogy válogatott halállománya biztosítja, hogy ebben a vízben is kizárólag nagytestű pontyok élnek. Ők lesznek e film főszereplői, és azok a praktikák, amelyek segítségével az ilyen jellegű tavakon akár életed horgászatát tudod megejteni!




Felszerelés, végszerelék
Már rég megdőlt az a tézis, hogy nagytestű halat csak durung, erős bottal lehet kifárasztani. Éppen ezért hoztam magammal erre a kirándulásra az új By Döme TEAM FEEDER Fine Method botcsaládból a 380MH és a 390H változatokat. Ezek a rugalmas, finom method botok pont ideálisak a szükséges dobótáv eléréséhez, és segítségükkel a még alig 8 Celsius-fokos vízben csak „foghegyről” táplálkozó öreg matuzsálemeket is be tudom csapni a kicsi, könnyű csalimmal, amelyhez a halak méretéhez képest kisebb horog dukál.




A botokra a hozzájuk passzoló Fine Carp orsók kerültek, melyekre a tavon engedélyezett legvékonyabb, tehát 0,22 mm vastagságú MAX Feeder Black zsinór került. A végszerelékemet a már bevált 0,30 mm vastagságú Guru Shield előtétzsinórra állítottam össze.


Horgászatomat egy bottal terveztem, mert nem akartam „szétcsapkodni” magam előtt a vizet, de két botot állítottam össze. A rövidebb, gyengébb botra kisebb, L méretű es Dart Pro Aqua kosarat tettem, mellyel közvetlenül a hosszú oldal elé dobáltam, míg az erősebb botra XL méretű Dart Pro Aqua került, ám ezzel 4 méterrel a nádfal elé dobáltam. Azért kellett ide nagy kosár, mert etetést terveztem kialakítani, melyre egymás után ment 2-3 nagy kosár, majd ezt követte a nádfal előtti horgászat. Erre a váltogatásra azért van szükség ebben az időszakban, mert ha a halak biztos tartózkodási helyét, tehát a nádfalat püfölném folyamatosan, akkor az a csalogatással ellentétes hatást keltene, a halak messzire elkerülnék a szétdobált helyet. Érdemes kicsit visszahúzódni és a pihentetett helyre csak néha bedobni! Régi, jól bevált taktika ez.



Az igazsághoz azonban hozzá tartozik, hogy első nap inkább a nagy kosaras, fix helyről jöttek a pontyok, míg másnap már jobban működött a part alá bedobott kis kosaras végszerelék. Szerintem ennek elsősorban a szél és a hullámzás volt az oka. Amint másnap csendesedett a szél és a víz, a halak óvatosabbá váltak, és csak ritkán bújtak ki a partfal árnyékából, miközben az erős hullámzásban inkább behúzódtak a mélyebb vízbe.






A végszerelék fontos eleméről, a horogról még nem esett szó. Ugye azt már írtam, hogy kicsi a horog, és a finom peca miatt kell a lágy bot. Na, most ebben a szituációban a finom horgászat kicsit mást jelent. Nagytestű, 10+-os halak lakják a tavat, ám a víz hideg! Ebben a helyzetben a 8-as, vastaghúsú, de szakállmentes horog az, amely finomnak titulálható! Ilyen jellegű horgászatokon kizárólag a By Döme TEAM FEEDER Method Pro horog jöhet szóba, amely rendkívül erős, határozott kampó. Ekkora halakhoz kell a legalább ekkora horog, hogy ne tegyünk kárt bennük! Az előkevastagság 0,22 mm, ami átlagosnak mondható method pecánál.


Csalogatóanyag, csali
Lassan már nem is meglepő, hogy nem etetőanyagot, hanem kizárólag valamilyen pelletkeveréket használunk. Ebben az esetben azonban nem is nagyon maradt más választásom, hiszen a tóban élő halakat Aqua Garant Pelletekkel is takarmányozzák, ráadásul por állagú kaját nem is szabad bejuttatni. Így aztán evidens, hogy a kosárba is e pelletek keveréke kerül. Ebben az esetben nem natúr, hanem ízesített változatot használtam, amely kis mennyiségben is nagy hatással van a termetes pontyokra. Nagy etetésre ebben a hidegben még gondolni sem mertem, így kizárólag annyi keveréket nedvesítettem meg, amely pár órányi horgászathoz elegendő.




Ezen a horgászaton a MONSTER termékcsalád legújabb ízváltozata, a Pellet Box - Tonhal & Szúnyoglárva került bevetésre, kiegészítve némi Aqua Garant Uni 4 és 6 mm-es pellettel. A tonhal a bojlis horgászok jól bevált, titkos hozzávalója, míg a szúnyoglárva többek közt a pontyok egyik fő tápláléka. Ezzel a nagyhalas vizeken nem lehet mellélőni, főleg az olyan tavakon, ahol a zavaró egyéb halak kiszűrése sem indokolja a natúr csalogatóanyagok használatát.

A csalogatóanyag elkészítése alig vett pár percet igénybe, de nem is nagyon kell ezt túlspilázni. A jóból nem kell sok, inkább arra érdemes figyelni, hogy az a kevés, amit bejuttatunk, tökéletes legyen.
Aromát kizárólag az etetésen használtam, és ott sem minden dobásnál. Minden harmadik vagy negyedik töltetbe került csak az ízben azonos MONSTER Gel Boosterből. Egyszerűen nem akartam túltolni az ízesítőanyagot, nehogy a meghorgászott helyen felgyűljön a sok aroma, aminek eredménye, hogy a pontyok ahelyett, hogy táplálkoznának, csak őrzik a terített asztalt, és „fürdenek” benne.

Ha már a csalogatóanyag és az aroma esetében a Tonhal & Szúnyoglárva ízvilágot használtam, evidens, hogy az ehhez illő csali került a csalitüskére is. A MONSTER termékcsalád feedereseknek szánt csaliváltozata, a Pop Up Method, amely 9 és 11 mm-es golyócskák formájában áll rendelkezésre. A piros és barna, osztott színű csali nagy felhajtóerejű, így 10 mm-es normál vastagságú tüske szükségeltetik a lesúlyozásához, még akkor is, ha nehéz horog mellé kerül.






Horgászat menete
Nagyponty-horgászatnál elég elképzelhetetlen, hogy 2 napos horgászat esetén sem azzal kezdődik a peca, hogy egy nagy alapot bejuttatunk a vízbe, pedig nincs rá szükség. Egyrészt a method technika működési elve miatt nem szükséges ez, másrészt a tó adottságai miatt. Egyszerűen a jól megválasztott helyre és pontosan kivitelezett dobásokkal is meg lehet oldani azt, amit egy vödörnyi haleledellel el lehetne érni.



A halak táplálkozásának fokozására a legjobb trigger még egy hal! Hiszen a táplálékkonkurens aktívabb táplálkozásra ösztönöz. Ha ez nincs meg, akkor a hal ráér finnyáskodni, akár többször körbeúszni a végszereléket, mielőtt odaszívna a gombócnak. Ha az etetés túl nagy kiterjedésű, nagyon kis esély van arra, hogy pont a mi kosarunk tartalmára szív rá a hal. Viszont ha egy négyzetméterre orientáljuk azt a keveset, amit bedobunk, akkor javíthatunk az esélyeinken!
Kíméletes bánásmód!
Nagyon sok tavon jártam már, de olyan kivételes halállománnyal, mint itt, még nem találkoztam. Bámulatos méretű és egészségi állapotban lévő halak lakják a Tokaji Kovács-tavat vagy inkább tavakat. A halvédelem éppen ezért itt a szokásosnál is szigorúbb. Minden horgászhelyen biztosítva van a megfelelő méretű pontybölcső és mérlegelő / hal visszaengedő háló, sőt mérleg is. És ez csak az alapfelszereltség! Érkezéskor mindenki kap egy fiolányi sebfertőtlenítőt, egy fogásösszesítő táblázatot, valamint egy nagy adag pelletet. Bizony! Etetésre szánt pelletet, melyet kötelezően be kell dobni a vízbe annak érdekében, hogy a halak táplálása biztosítva legyen. Hogy ezt horgászatra használjuk-e, vagy sem, az már a mi dolgunk. Melegebb időben hasznos lehet, hiszen alapozó etetésnek kitűnő, de ilyen hidegben én nem használtam fel. Természetesen a vízbe bedobtam, de nem a horgászhelyemre.




Természetesen a horgászatról film is készült, mely rendhagyó módon most nem egynapi horgászatot ölel fel, hanem két fél napot, ugyanis ezen a tavon a minimális foglalás két nap. Első nap dél körül kezdtem a horgászatot, amely másnap kora délutánig tartott. Az éjszakai horgászat most elmaradt, arra majd visszatérek akkor, ha az időjárás is engedi. Minden horgászálláshoz tartozik egy vízparti ház, mely nyugodt pihenést biztosít.
Összességében remek horgászatban volt részem, sokáig emlékezetes marad! Ami viszont ennél fontosabb, hogy sikerült oly módon bemutatni a nagyhalas method horgászat trükkjeit, hogy ennek segítségével bárki számára nyitott könyv lehet bármely hasonló jellegű horgászvíz.

Írta: Sipos Gábor
Fotó: Putz Tamás