Ezen a horgászaton kifogtam az első igazi őszi időt a hónapban, annak ellenére, hogy a naptár már szeptember végét mutatott. A levegő a reggeli órákban alig érte el a 15-16 C-fokot. Ezen a hétvégén ismét telepítésre került sor az 1-es és 2-es számú tavakban. Alapvetően ez a horgászat újra nyomatékosította bennem, hogy a titok nyitja mindig az apróságokon múlik, illetve a részletekben rejlik, ezeket szeretném megosztani a kedves olvasókkal, mik is váltak be nekem.
Már korán reggel, hajnali fél háromkor csörgött is az óra. Ekkor a hőmérő nem igazán mutatott többet az említett 15-16 foknál, ez talán betudható az előző éjszakai igen vehemens viharnak. A helyszínre érkezést követően elfoglaltam a helyemet, amit a V alakú tó egyik hosszabb oldalának közepe környékén jelöltem ki, tapasztalatok alapján ez egy jó helynek számít. Hogy ennek mi a pontos oka, azt nem tudom, de számomra bevált.
Alapvetően egy rapid keresőhorgászatot terveztem, bár ez sem egészen igaz, ugyanis az első néhány órában egy bordás kosárral ellátott végszerelékkel próbáltam egy pontba dobálva kialakítani egy alapozó etetést. Ez nagyjából 40 méter környékén volt. A levegő hőfoka ellenére a víz csak pár fokot hűlt, ezért egy vajsavas, büdös etetőanyaggal próbáltam becsapni a halakat. Az alap keverék összetevői ezek voltak:
- 1/2 csg Haldorádó Big River - Öreg Ponty
- 1/2 csg Haldorádó Vad Ponty
- 50 ml Haldorádó Vad Ponty Aroma Tuning
- 2-3 marék 3 mm-es halibut pellet
Az első halig igen sokat kellett várni, kitolódott hat óráig. Gondolom, ekkorra már kellő mennyiségű kaja jutott be. Viszont mivel sokáig volt bent a szerelék, még nem váltottam methodra, hanem Pellet Feeder kosárral horgásztam. Ezt a kosarat a megszokottól eltérően, két részletben töltöttem meg. Az első lépés az volt, hogy bordákig töltöttem, ezt nagy erővel megnyomtam, ahogy tudtam, hogy minél tovább maradjon benne a később érkező pontyokat is megvárva.
Biztos sok olvasóban felmerül a kérdés, hogy az nem fog kioldódni a kosárból, nem jut érdemi szerephez. Erre természetesen figyeltem, a kaját kicsit szárazabbra hagytam, így a kosárban maximálisan tíz percig volt etetőanyag. Második lépésként rányomtam még nagyjából ugyanannyi keveréket, amely a becsapódástól a fenekére éréséig leoldódott, ez biztosította a fő csalogatóhatást.
Csaliként előszeretettel használtam a Tornado Wafter csalikat, azok közül is a Rokfort sajtosat, illetve az N-Butyric-Ananászt. Mindkettő szépen adta a halakat. Kezdésként az utóbbival próbálkoztam, amivel sikerült fogni három pontyot. Ezután lankadt az érdeklődés, egy keszeg értékelte csak a csábító falatot. Később a Rokfort sajt ismét bizonyított, és a horgászat végéig szépen hozta a halakat.
E csalik nagy előnye, hogy akár több hal is megfogható egy-egy szemmel, sőt ajánlott többször visszadobni, ugyanis a már oldódott csali még közvetlenebb módon engedi ki magából az értékes aromát.
Mivel egy idő után nem érkezett már kapás a bordás kosárral ellátott végszerelékre, úgy döntöttem, lefinomítok kicsit és egy method cuccal próbálkozok, gondoltam, vesztenivalóm nincs. Hogy ne csak a végszerelék elemeiben legyen eltérés, az etetőanyagot is bővítettem még egy elemmel, mégpedig egy epres halibut method boxszal. Itt térek ki az általam használt felszerelésekre is. A Pellet Feeder kosaras bot egy Master Carp Pro 360H volt. Ezt az erős pálcát nem a távolság vagy a halak mérete indokolta, hanem az a nagy össztömegű kosár, amit be szerettem volna juttatni a kívánt helyre.
A végszerelék következő eleme az említett Pellet Feeder kosár, ezt követi a horogelőke, ami 12 centis, 0,12 mm-es Braxx Pro volt. Végül egy 6-os méretű Fox Curve Shank micro barbed horog és egy 10 mm-es normál csalitüske zárta a készséget. A methodos botom ugyanezen botcsaládból származik, viszont a 330M típusú. Ez egy 5500-as nyeletőfékes orsóval egészült ki.
Mint mondtam, az előzővel ellentétben itt egy method kosár kapott helyet. Mivel az új Dart kosarat még nem volt lehetőségem kipróbálni, úgy döntöttem, adok neki egy lehetőséget. Egy 40 g-ost használtam, mégpedig L méretben. Az itt alkalmazott horogelőke megegyezett az előzővel, csupán a horogtípusban volt eltérés, mivel e szerelék végére egy 10-es méretű Korda Choddy került, szintén 10 mm-es normál csalitüskével.
Mint említettem, bekerült a képbe egy epres halibut micropellet box is, ezzel egészült ki az eddig is használt etetőanyagom. Itt is egy kétlépcsős töltést hajtottam végre.
Ezt a néhány módosítást elvégezve ismét kapásokat tudtam elérni, amelyek kitartottak a horgászat végéig. Ismét bebizonyosodott az, hogy változtatni kell, ha nincs meg a kívánt eredmény. Ez sok esetben lehet más, külső tényezők hatása is, de olykor csak ilyen apróságokon múlik a siker. Az újdonságnak számító Dart kosár igen kellemes meglepetést okozott azzal, hogy a pontosságot a maximumra lehet fejleszteni vele. Öröm volt használni, biztosan hű társam lesz sokáig, akár a távoli, pontos horgászatok esetén is.
Köszönöm, hogy elolvastad, nagyon remélem, hogy tetszett!
Írta és fényképezte: Kovács Kristóf