Időről időre sokan terveznek olyan beruházást, amely egy hőn áhított horgászeszköz megvásárlásában ölt testet. A különböző cégek tucatszám kínálják újdonságaikat, amelyek között lehetetlen kiigazodni. Mindig vannak, akik „elkapkodják” a beszerzést, és személyes szimpátiájuk alapján vagy az eladóban bízva végül mégsem a megfelelő eszközt választják. A rutinosak igyekeznek minél több információt begyűjteni, amely a végső döntés meghozatala során nagy segítséget jelenthet.
A legnagyobb gonddal talán az új rakós bot vásárlásával kacérkodó horgászok küzdenek. A jogos dilemma oka az elkölthető magas összeg. Nem mindegy, hogy 50.000 vagy 250.000 forintot kell végül kiadni. Szinte naponta kérik segítségemet a tanácstalan emberek, hogy melyiket válasszák. Nem akarok, és nem is tudok senki helyett dönteni, de újabb használható, konkrét információkkal mégis segítségére lehetek a leendő vásároknak.
Sokak számára megfejthetetlenek a modern, elsősorban a Reglass (világ egyik leghíresebb olasz rakós bot gyártója) által készített botokon található jelölések és rövidítések. Mit jelent az, hogy Superlitium, TJ, Fusion, stb.? Vegyük sorra és tekintsük át, hogy egy-egy angol nyelvű rövidítés mit is jelent.
Új alapanyagok a (rakós)bot gyártásban
Superlitium
A Reglass különleges botalapanyaga, amely nem más, mint egy speciális karbon szövet, amit egy rendkívül könnyű fémmel, a lítiummal dúsítottak. A rakós bot szerkezete ezáltal erősebb, rugalmasabb és terhelhetőbb, mint a tisztán karbonból készült hagyományos botok esetében. A két anyag, a szénszál és a lítium ötvözése speciális és szupertitkosan őrzött gyártási folyamat.
Biofibre Technology
A Shimano nevéhez fűződő technológia egy újfajta anyagot és bottag építést takar. A Biofibre (bioszál) nevű anyag a botgyártás egyik forradalmi újdonsága, amely, hosszú szénláncú aromás molekulákból épül fel, és négyszer(!) erősebb, mint bármely más karbon anyag. Ezek a rövid-középhosszú mérettartományba eső bioszálak nem szövöttek, hanem véletlenszerű elhelyezkedésűek: nem keresztezik egymást, hanem „úsznak” egy elasztikus gyantában, és minden irányból erősítik a karbon szövetet. A szálak körkörösen elhelyezkedve növelik a nyomószilárdságot, ellenállnak a csavarodásnak és elnyelik az ütéseket, a hosszanti lefutásúak pedig jelentősen növelik a törési szilárdságot. A bioszálnak van még egy hihetetlen extra tulajdonsága: ellenálló képessége a hőmérséklet csökkenésével növekszik. Jellemzői +80 és +10 Celsius-fok között változatlanok, és még tovább javulnak +10 és -20 Celsius-fok között!
Különleges bottagok
AB Tip
A gyártók - követve a horgászok elvárásait - évről évre merevebb és keményebb botokkal jelentek meg a piacon. A botok a halak alatt szinte nem, vagy csak alig-alig hajlottak, ezáltal egyre nagyobb szerepe lett a gumiválasztásnak, a gumizás milyenségének. Az AB Tip valójában egy olyan kétrészes top szett, ahol a spicc és a második tag nem teleszkóposan illeszkedik egymásba, hanem egybe van építve, egy darabban van. Hosszúsága megegyezik egy normális top szett első két tagjának gumizáshoz való visszavágás utáni hosszával. Előnye, hogy a gumi sokkal szabadabban dolgozik, ezáltal kevesebb lesz bevágáskor és fárasztáskor a letapadt gumi miatt elveszített hal. Továbbá nagytestű halak horgászatakor a kritikus, szákolás előtti pillanatban, mikor a kézben tartott bot hátrafeszül, a halak szákra húzását sokkal magabiztosabban tehetjük meg az AB Tippel, hiszen az egybeépítés miatt sokkal erősebb egy hagyományos tagolású, teleszkóposan illeszkedő első két résznél.
Fusion
Amikor 13, 14,5 vagy esetleg 16 méteres hosszban horgászunk, a top szett gyakran libeg. Gyors horgászatnál, rövid zászló esetén ez a libegés gyakran gubancot eredményez. Az egyedülálló „Fusion” technológia, amit a top szett második tagjában használnak, kiküszöböli ezt a problémát. E különleges tag anyagát kétféle High Modulus Carbon egyesítésével alakítják ki, amit a gyártási folyamat során feltekernek az esztergatüskére. A tag belső része a hosszanti irányú szövéssel készül, ez sötétebb színű, míg a külső rész gyártásánál a hagyományos keresztszövésű technológiát alkalmazzák. Ennek végeredménye egy hihetetlenül szilárd második tag, megnövelt erőtartalékkal, amelyet a tag levétele után, fárasztásnál fogunk érezni.
Magic Steps
Ezzel az újdonsággal korábban nem találkozhattunk, hiszen a Reglass 2005. évi újdonsága. Kivel ne fordult volna elő, hogy gumija nedvesen nem akart visszacsúszni, vagy „beragadt” a bot belsejébe. Ezt egy kicsit feszesebbre spannolt gumival lehet némiképp korrigálni, de ekkor meg a legfinomabb horgászat lehetőségétől esünk el. A „Magic Steps” rendszer a bot spiccét és második tagját érinti (amit általában gumizunk). Kívülről semmi nem látszódik, de belül egy rendkívül elmés megoldás rejtőzik. A belső felülete nem teljesen sima, hanem lépcsőzetesen szűkül. Ezeken a vállakon feltámaszkodva csak minimális felületen érhet (tapadhat) hozzá a gumi a bottesthez. A gumi nedves és száraz állapotban is tökéletesen csúszik ki és be. Fantasztikus lépés ez a még tökéletesebb gumizás érdekében!
Mini Plus
Közvetlenül a horgászoktól jövő fejlesztés. Ez a párhuzamos falú, 60 cm hosszú tag ugyanolyan hosszú, mint egy mini toldó. A 4. és az 5. tag közé illeszkedik. Viszonylag gyakran előfordul, hogy a 4 részes top szett túl rövid, de az 5 részes top szett túl hosszú a vízmélységhez képest. A Mini Plus segítségével a top szettek hosszát úgy tudjuk beállítani, hogy a gyors horgászat minél gördülékenyebb legyen. A Mini Plus segítségével úgy lehet a pontos limitált bothosszt elérni, hogy nem kell a nehéz mini toldót használni. Kifejezetten előnyös, ha a spiccet kivéve vastag gumikkal, csőgumikkal horgászunk. A Mini Plus visszaadja a spicc által elvesztett hosszt anélkül, hogy a bot egyensúlya, kiegyensúlyozottsága gyökeresen megváltozna. A Mini Plus sokoldalúan felhasználható.
Újítások a még jobb rakós botok érdekében
Anti Friction System
A bot vastagabb tagjait (a hatodiktól egészen a kézrészig) matt, mikroporózus, tapadást gátló felülettel látták el, ami meggátolja, hogy a kezünkhöz tapadjon. Segítségével a rakós bot mozgatása jelentősen gördülékenyebbé, ezáltal gyorsabbá válik. Ezzel elkerülhető a szerelék betolásakor az úszó gubancolódása, kivételekor pedig a horgon lévő hallal tartott kapcsolat, a kontroll válik hibamentessé.
Sun Core
A Reglass által bevezetett világújdonság a Sun Ice technológia továbbfejlesztett, még tökéletesebb változata. Nagyon érdekes és látványos lett ettől a bot külső felülete. Úgy néz ki (erős nagyításban), mint a kígyóbőr. Kis apró lemezecskék, fémes hatást keltve sorakoznak egymás mellett, amitől szürke tónusú lett a bot. De mi is ez valójában? Olyan különleges, mikroszkopikus fém részecskékből összeállított hálózati anyag, amely egy speciális védőréteget biztosít a tagok felszínén. Ez növeli azok maximális csúszását, valamint képes a felszínen kialakult sztatikus elektromosság szétoszlatására, továbbá visszatükröző hatása megakadályozza az anyag felmelegedését. Még szélsőséges hőmérsékleti viszonyok között (-15 és +70 Celsius-fok között) is változatlan marad az anyagszerkezet. Így a bot megtartja eredeti alakját és ebből következően eredeti tulajdonságait.
Teflon Joint
A top szett bontási pontjain az illesztési felületeket egy speciális teflon (PTFE - poli-tetrafluor-etilén) réteggel látták el, melynek tesztelése során kiderült, hogy ötvenszer (!) tartósabb az eddigi karbon-karbon illeszkedéshez képest. Nincs többé idő előtt szétkopott top szett, vagy emiatt összeszorult bottag. Ilyen réteghez hasonlót mi is felvihetünk a botunkra Teflon Spray-vel, csak ezt a bontási pontokon minden horgászat után újra pótolni kell.
Power Zone
Az egyik legfontosabb újítás a Reglasstól. A legnagyobb terhelésnek kitett 5., 6., 7., 8. tagok alsó részei még egy plusz, kiemelt belső erősítést kaptak. Ennek a jelentősége fárasztásnál domborodik ki, amikor szinte ugyanolyan keményen foghatjuk a lerövidített tagot és húzhatjuk vele a halat, mintha a nyéltagot fognánk. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy dupla teherbírásúak lettek így a „Power Zone”-nal ellátott botok, ellentétben a hagyományos rakósokkal.
Írta: Döme Gábor és Takács Péter
Fotók: Döme Gábor