Éjszakai horgászat a Dunán

Éjszakai horgászat a Dunán

Egy különleges, hétköznapinak semmiképpen sem nevezhető horgászatra kaptam meghívást. Dávid Ferenc, a Perfect Team tagja a budapesti Duna-szakaszra, egy éjszakai rakós botos horgászatra invitált szeptember elején. Azonnal számtalan kérdés merült fel bennem, hiszen nem értettem, hogy miért csak éjszaka jó itt horgászni, és miért csak a rakós bot a megfelelő eszköz? Amikor a helyszínen voltam, mindenre fény derült!

A budai rakparton végigautózva az Óbudai-sziget bejáratánál, a híres K-híd mellett, a Mozaik utcában találkoztam Ferivel. Talán több ezerszer elmentem már itt autóval, de soha nem gondoltam rá, hogy megálljak, pedig a helyet jobban szemügyre véve hamar kiderült, hogy érdemes! Az autóból kipakolva, a felszereléseket a vállunkra véve az úttesten való átjutás jelentette az első akadályt. Feri csupán a rakós botos horgászat nélkülözhetetlen kellékekeit hozta magával: ülőládát, botzsákot (ebben rakós botja, tartalék top szettje, merítő nyele és botgörgője volt), valamint egy dézsát (amelyben a már bekevert, megnedvesített etetőanyaga + 1 zacskó föld, kevéske élő anyag és törlőrongy rejtőzött).

A szűnni nem akaró autóáradatban megküzdöttünk, mire végre átjutottunk… de sikerült. Amint leértünk a vízpartra, azonnal egy másik világban voltunk. Mindketten elfelejtettük, hogy mögöttünk lüktet és zakatol a főváros.

Feri sokszor horgászott már itt, és pontosan tudta, hogy hova rakja le ládáját. Lelkesen magyarázta, hogy „a visszaforgó túlsó szélén, a sodrós részen jönnek a márnák, a lassan áramló szakaszon lehet számítani a dévérekre, nagy karika- és bagolykeszegekre.”

- Pontyot fogtatok már itt? - kérdeztem naivan…

- Nem, még soha, de még nem is láttam olyat, aki esetleg fogott volna!

- Miért csak éjszaka, a sötétség beálltával érdemes itt horgászni?

- Hamarosan meglátod! Az alapozó etetést még nappal bedobom, majd utána félóránként, 4-6 kisebb gombóccal frissítem a halak érdeklődését. Nappal szinte kizárólag kerekfejű gébet lehet fogni. Ahogy beköszönt a sötétség, megelevenedik víz és termetes halak ugrásaitól lesz hangos. Éjszaka a napközben a meder középső és túlsó (sziget felöli) részén megbúvó halak átjönnek. Ekkor a befejeződik a gébek támadása, és egyre több dévérkeszeg, márna akad horogra. Ekkor kezdődik az igazi horgászat!

- Miért a rakós bot a legmegfelelőbb horgászeszköz?

- Nagyon pontos, precíz horgászatot tesz lehetővé, amely az egyenetlen, akadós mederfenéken létkérdés. Ráadásul a termetes halak is (a megfelelő gumizásnak köszönhetően) kifoghatók vele.

Az alapozó etetéshez gyúrt gombócok száma minimum 10 darab

Miközben Feri türelmesen magyarázta a helyi sajátosságokat, elkészítette etetőanyagát, meggyúrta a gombócokat és az alapozó etetéshez készült. Késő délután volt, de még világos. Megszokásból felcsalizta horgát, és így tette a bottartóba. Megfordult (őrizetlenül hagyva a botot), és a csábító gombócokat rejtő dézsához lépett. Amikor visszatért, a botja már görbült a vízbe! Még egyetlen gombóc sem esett a vízbe, máris valami megpróbálta elcsenni a felcsalizott horgot.

Még vízbe sem csapódott az első gombóc, amikor horogra akadt az első hal!

- Ez márna lesz! - súgta boldogan.

- Még be sem sötétedett és máris itt vannak? - kérdeztem.

- Nagyon ritkán, de ilyen is előfordul!

Feri még a merítőjét sem rakta össze, de így sem esett kétségbe, és határozottan húzta a part felé a „márnát”. A sudár pikkelyes test helyett egy zömök sárgásbarna folt bukkant a fel a vízfelszín közelében.

- Ez ponty! - kiáltottunk fel egyszerre.

- Ez nem létezik, néhány perce még azt magyaráztam, hogy soha senki nem fogott itt pontyot, és lám, mi lett az első halam?! Ezt senki nem fogja nekem elhinni…

A sekély parti sávba kiterelve, egy határozott mozdulattal tarkón ragadva, szárazra került a bő kilós tükörponty. Nem tipikus dunai hal, de mégis itt akadt horogra. Feri csak álmélkodott és mosolygott, majd a fotózás után megkegyelmezett a halnak, és visszaengedte éltető elemébe.

A nap legnagyobb meglepetését ez kilós dunai tükörponty szolgáltatta
A „felkészülési időben” horogra akadt potyka, hamar visszanyerte szabadságát

A beetetés után (még világosban) valóban minden úgy történt, ahogyan azt megjósolta. Kapás kapást ért, de ezek egytől egyig apró gébek voltak, amelyek a legnagyobb csonticsokrot is képesek voltak begyűrni.

Az alapot még fényes nappal a helyére kell tenni!
Lássuk, mi akad a horogra?
Fényes nappal, a beetetés után, kizárólag ilyen a „csúnya” gébek kapták be a nagy csontigombócot

Ahogy lebukott a nap és lassan leszállt az éjszaka, megjelentek az első dévérkeszegek. Ezek átlagsúlya 50 deka körül lehetett. A legnagyobb 1,6 kilót nyomott. Ezenkívül szép karika- és bagolykeszegek tették változatossá a zsákmányt. A 11 órára tervezett búcsú előtt még egy bő kilós márna fárasztása verte ki az álmot a szemünkből. Határozott kirohanásai alapján sokkal nagyobb halat sejtettünk. Az éjszaka varázsa, a szép dunai halak fárasztása számomra is maradandó élményt jelentett, pedig én csak fényképeztem.

Elérkezett a várva várt sötétség
Az úszóra rágumizott világítópatron segítségével, máris remekül látszódik a Lek-lek
Az éjszaka első hala egy szép dévérkeszeg volt

Információ a vízről

A vízterület neve: Duna folyó Óbudai-szigetet elkerülő keskenyebbik ága

Hol található a horgászhely: az Óbudai-sziget bejáratánál, a K-híd mellett

A horgászhely sajátossága: A meder 9-10 méterre, ahol egy szórt kövezés található, majdnem eléri a maximális mélységet. Itt egy visszaforgó alakult ki, amely mögött összegyűlik a táplálék és természetesen a halak is. Ennek a környékét kell meghorgászni! A horgászatot nagymértékben befolyásolja a Duna vízállása. Ideálisnak az alacsony, 150-200 cm közötti budapesti vízállás tekinthető. Egész évben van itt hal, de az őszi horgászat az igazi, ekkor lehet a valóban termetes halakra is számítani!

Vízmélység a horgászhelyen: kb. 4 méter

Jellemző halállomány: dévérkeszeg, karikakeszeg, bagolykeszeg, laposkeszeg, márna, kerekfejű géb.

A víz hőmérséklete a horgászat napján: + 20 Celsius-fok

A levegő hőmérséklete: + 26 Celsius-fok

Légmozgás: jelentéktelen, melegfronti hatás érvényesült

Duna vízállása Budapesten: 185 cm

Felszerelés

13 m hosszú Milo Toledo Carp rakós bot. A bot első kettő tagjába 2 mm vastag Kamasan spiccgumi került, gyengén megfeszítve. Főzsinór 0,16 mm, horogelőke 0,14 mm Milo Krepton. Horog 10-es méretű Kamasan B560. Úszó: 6 grammos Milo Lek-lek (lapos úszó), amely lehetővé tette a lassan áramló vízben a szerelék tökéletes megállítását. Ólmozás három részletben elosztva a zsinóron. Legalul kettő db 4-es sörétólom 30 cm-re egymástól. A főólom sem egyetlen darab ólom volt, hanem 4 db nagyméretű sörét.

A 6 g-os nyalókaúszó a szerelék tökéletes megállítását tette lehetővé a kiszemelt horgászhelyen
A főólmozást vékony szilikon csőre rányomott nagyméretű sörétólmok képezték

Etetőanyag recept

  • 2,5 kg Milo Special Barbo (nagyszemcsés, sajt aromával ízesített folyóvízi etetőanyag)

  • 1 kg Milo Mincio (durva szemcsézetű, parmezán sajttal dúsított folyóvízi etetőanyag)

  • 2 kg Sensas Terre De Fond Orange (speciális, narancssárga színű agyag)

A megnedvesített kész etetőanyaghoz a horgászat előtt 2 kg Sensas Terre De Fond Orange agyagot kevert

Az etetőanyag kifejezetten kiváló a nagytestű fehérhalak és márnák csalogatására. Az erőteljes sajtaromát nem kedvelik az apróságok. Feri etetőanyagát már reggel bekeverte, hogy a nagy szemcsék kellően megpuhuljanak. A horgászat megkezdése előtt keverte hozzá a speciális száraz agyagot, amely a szemcséket lesúlyozza és oldódás közben felhőt képez. A porszáraz agyagot az etetőanyaghoz keverve, újra meg kell nedvesíteni, hogy az ismét jól tapadjon.

A sötétben való „tapogatózás” nem is bizonyult eredménytelennek!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.