Spiccbottal a csatornán

Spiccbottal a csatornán

Szűcs Balázst, a magyar csapat számára sikeres 10. Európa-bajnokság után egy újabb, fontos versenyre való felkészülésen sikerült meglesni. Balázs - mint az Európa-bajnok magyar csapat legfiatalabb tagja - a Velencei-tavon megrendezett versenyen is remekül helyt állt, eredménye nélkülözhetetlen volt a csapat jó szerepléséhez. Az újabb kihívást a Kunhegyesen megrendezendő Klubcsapatok Országos Bajnoksága és az Országos Egyéni Bajnokság jelenti majd…

A fontos versenyek helyszíne a Nagykunsági-főcsatorna kunhegyesi szakasza. A lassan áramló, folydogáló csatorna, talán Európa egyik legegyenletesebb versenypályája, amely több rangos esemény méltó helyszíne volt már. A mesterségesen létrehozott (ásott) meder több kilométer hosszan teljesen azonos feltételeket kínál. Látszólag rendkívül egyszerűnek tűnik itt a horgászat, hiszen hemzseg benne az apróhal. Az eredményes horgászok 120-130 db halat (keszegfélét) fognak itt egy 3 órás horgászversenyen. A gyorsaság mellett azonban néhány apró trükköt is be kell vetni, hogy szákban gyülekező halak súlya több legyen, mint az ellenfeleké. Nem mindegy, hogy a halak egyedsúlya mekkora, ugyanis ez lehet 5 vagy akár 10 deka is. Szóval nem mindegy, hogy a végén (100 kifogott halnál) 5 vagy 10 kilót mérlegelünk.

Információ a vízről

A vízterület neve: Nagykunsági-főcsatorna kunhegyesi szakasza

A vízterület kezelője: Halász Kft. Szajol

A horgászhely sajátossága: A csatorna víz és hal utánpótlását a Tisza-tóból kapja. Folyási sebessége és vízszintje állandónak mondható. Az Abádszalóki-öbölben található a Nagykunsági-főcsatorna zsilipje, innen indul, és - sok-sok kilométer megtétele után - Örményes és Kuncsorba között kettéágazik, majd az egyik ága Öcsödnél a Hármas-Körösbe, míg a másik Túrkeve határában a Hortobágy-Berettyó folyóba ömlik. A mesterségesen kialakított vízfolyás öntözőcsatornaként funkcionál. Késő ősszel, amikor a Tisza-tavat leeresztik, ezt a csatornát is leengedik, és a benne található hallállományt lehalásszák („kimentik”).

Vízmélység a horgászhelyen: 3,5-3,7 m. Az ásott meder lassan mélyül a meder közepéig, ahol kb. 4,5 m-es a mélység.

Biztos módszer: A kis egyedsúlyú, de gyakran kapó halak miatt a spiccbotos technika a leggyorsabb és legcélravezetőbb horgászmódszer.

Napijegy kapható: A környékbeli horgászboltokban, horgászegyesülteknél

Jellemző halállomány: bodorka, karikakeszeg, dévérkeszeg, sneci, vörösszárnyú keszeg, ezüstkárász, compó, ponty, süllő, csuka, balin.

A víz hőmérséklete a horgászat napján: + 22 Celsius-fok.

A levegő hőmérséklete: + 27 Celsius-fok.

Légmozgás: váltakozó irányú szél fújt, melegfronti hatás érvényesült

Felszerelés

Balázs 8 m hosszú Milo Relix, tűspicces spiccbottal horgászott. Főzsinórja 0,12 mm (Milo Krepton), horogelőkéje 0,101 mm (Milo Ghost) vékony volt. A horog Kamasan B511, 16-os. A horogelőke hossza 30 cm. Az eresztéket úgy kellett beállítani, hogy a horog csak „súrolja” a mederfeneket. Az úszó 3 g-os Milo Deborah volt.

A kisméretű halak miatt indokolt az érzékeny, tűspicces botok használata
Az egyik legbeváltabb úszótípus a spiccbotos horgászat során. A belső zsinórvezetéses, felfelé vastagodó Milo Deborah remekül vezethető, és megállítás során sem emelkedik ki a vízből
A nagy igénybevétel (gyakori dobás, halhúzás) miatt célszerű az úszó besúlyozásához használt Milux stopperólmot alul és felül is megütköztetni
Az ideális horogméret a 16-os

Etetőanyag recept

A folyamatosan mélyülő mederfeneket figyelembe véve az etetőanyag minősége mellett különösen felértékelődik annak megfelelőre beállított állaga. A kőkemény, lassan oldódó gombóc itt mit sem ér, hiszen fenékre süllyedve tovább gurulna, magával húzva (számunkra elérhetetlen területre) a halakat. De arról se feledkezzünk meg, hogy a víz folyik, tehát az olyan kaja, amely már vízközt szétbomlik és kemény mag nélkül süllyed a mederfenékre, ismét alkalmatlan, hiszen azonnal elsodorja a víz. A helyes megoldást a kissé lesúlyozott, de gyorsan szétbomló keverék jelenti.

A csatornahorgászathoz javasolt mesterkeverék alkotóelemei
Az etetőanyaghoz 2 kg folyóvízi földet kell még keverni, ami a szemcsék lesúlyozásához szükséges

Íme Szűcs Balázs receptje

  • 2 kg Sensas Gros Gardons (sok olajos magvat tartalmazó, klasszikus etetőanyag, amelyet minden keszegféle kedvel)

  • 2 kg Sensas Etang Fine Mouture (finom szemcseméretű, intenzív, fűszeres alap etetőanyag)

  • 0,5 kg Sensas PV1 (ragasztóanyag)

  • 30 deka Sensas Pastoncino Jaune (nehéz, citromízesítésű olajos morzsa)

  • 0,5 csomag Sensas Super Bremix aromapar (dévéres aromapor)

  • 2 kg Sensas Terre De Riviere föld (nehéz barna színű agyagos föld, amely megnehezíti a szemcséket, és oldódás közben meggátolja azok elsodródását)

  • + 3 kg Sensas Terre De Riviere föld, amelybe szúnyoglárvát kevert

A szúnyoglárvát újabb 3 kg földbe keveri Balázs, amelyet folyamatosan az etetőanyaghoz adagol
Szinte minden úsztatásnál egy kisméretű gombócot dobott az úszó közelébe

Az alapozó etetés során mindössze 10 nagy gombócot dobott be. A későbbiek folyamán a földes szúnyogot az etetőanyagra rákeverve, folyamatosan etetett.

A halak jelentős része „röptetős” volt, vagyis szákolás nélkül könnyedén kiemelhető
Ez a halak átlagos mérete (7-9 dkg)
„Gros Gardons”, ekkora bodorka már igen nagynak számít
Talán minden tizedik hal alá kell merítőt tolni
A halak zöme mohón táplálkozik, mélyre nyeli a csalit
Nem mentes a vízterület a „tüskés ördögtől” sem. Ez volt a „vezértörpe”, súlya nem érte el a 10 dekát, az átlag 3-4 dekagramm…
Sok kicsi sokra megy! Három óra alatt 8,5 kilót fogott Balázs
* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.