Nagyon sok témával foglalkoztunk már, de talán az egyik és legfontosabb dologról még nem nagyon, vagy csak kevésszer esett szó. Ez nem más, mint a halvédelem, és halkímélő eszközök használata. Sokaknak ezt nem kell bemutatni, de tapasztalataim szerint nagyon sokan nem fektetnek rá elegendő hangsúlyt, vagy nem kellően foglalkoznak a halkímélés témával.
Ebben az írásban részletesen bemutatom azokat a halkímélő eszközöket, melyek segítségével és helyes használatával elkerülhetjük a nagytestű halak sérüléseit a szákolásnál, mérlegelésnél, illetve a fényképezésnél.
Merítő szák
Az első, ami minden nagy halra pályázó C&R horgásznál alap dolognak kell lennie, az nem más, mint egy nagyméretű merítő szák. Sajnos nagyon sokan még mindig a nagy lyukú hálókat használják, pedig ezek okozzák a legnagyobb sérüléseket. Az ilyen szákok használatánál törhet meg a mellúszók úszósugarai vagy a bognártüske, illetve a háló anyaga a farokúszóba is könnyen belevághat, főleg a kiemelésnél.
Milyen a jó merítő szák? Extra mély, sűrű szövésű, nagyon puha háló, mely olyan anyagból készült, ami nem sérti meg a halak testét borító nyálkaréteget. A háló puhaságának nagy szerepe van, hogy ne okozzon sérülést a hal számára. Használatával épségben tudjuk a halakat meg meríteni, miközben a sűrű szövésnek köszönhetően a hal úszóiban nem keletkezik bevágás. A merítést követően nagyon ügyeljünk rá, hogy ne ugráljon halunk a merítőben, mert ez tovább fokozhatja a sérülés esélyét! Ha van rá lehetőség, akkor csak egy mérlegelő segítségével emeljük ki a megfogott halunkat a vízből.
Mérlegelő zsák
A mérlegelő zsák tartalmaz egy merev, erős vezető rudat, mely tartást ad a zsáknak, ezáltal mérésénél és mozgatásnál a hal nem tud megtörni.
Erős hevederei a biztos emelést garantálják. Manapság már a legtöbb mérőzsák pontyzsákként is használható, köszönhetően a merevítésen lévő szivacsos anyagnak. A jó minőségű mérőzsákoknál is az a legfontosabb, hogy sűrű hálós legyen az aljzat. A visszaengedésénél is nagy szerepe lehet a merev mérlegelőnek, mivel segítségével a lehető legkönnyebben tudjuk szabadon engedni a megfogott halunkat. Amire minden esetben figyelni kell, hogy a két oldala be legyen zipzárazva, ami 100%-osan kizárja, hogy a hal kiessen mozgatás közben.
Pontyzsák
Versenyeken szükségessé válhat, hogy a megfogott halainkat ideiglenesen pontyzsákban tároljuk. De milyenben? És hogyan? Nagyon sok esetben lehet látni nagyon rossz pontyzsákokat, melyeknek legnagyobb problémája a silány anyagminőség, illetve a nagy szemméretű háló. Rengeteg pontyzsákfajta és méret van jelenleg a piacon.
De mik is azok a kritériumok, amiknek meg kell felelnie egy jó pontyzsáknak? Az első a mérete: minimum 120 cm x 80 cm az, amiben még a legnagyobb pontyok is kényelmesen elférnek. A második, hogy anyaga mindenképpen finomszövésű legyen, és a háló lehetőleg minél sűrűbb szövésű legyen.
Mi az, amire a pontyzsák használatakor figyelni kell? Csak előre benedvesített pontyzsákba tegyük a halat, ellenkező esetben megsérthetjük a hal testét borító nyálkaréteget, sőt a bőrét is. Amire még figyelni kell, lehetőleg minimum 1 méteres vízben helyezzük el a pontyzsákunkban lévő halat, de nyári melegben, ha lehet, akkor még mélyebb vízben. Illetve ha köves, vagy kavicsos a part, akkor ne a parthoz kössük, hanem használjunk leszúrót a kikötéshez. Csak így tudjuk minimálisra csökkenteni halaink sérülésének valószínűségét.
A pontyzsák a halak ideiglenes tárolásra szolgál, ezért csak a lehető legrövidebb ideig tartsuk benne a megfogott halakat, mielőbb mérlegeljük le és engedjük vissza őket! Ne feledjük, hogy a hatályos jogszabályok szerint a megtartani nem kívánt halat a fogás után haladéktalanul el kell engedni, egy jobb fényviszonyok mellett készítendő fotó kedvéért sem szabad fogságban tartani! A megtartani nem kívánt halak azonnali visszaengedésének elvárása alól csak a halgazdálkodási hatóság által versenyekre kiadott felmentés jelent kivételt.
Pontymatrac, pontybölcső
A halvédelem legfontosabb eleme a pontymatrac vagy a manapság egyre nagyobb teret hódító pontybölcső. Az pozitívum, hogy egyre többen használnak pontymatracokat a vízpartokon, de milyet? Még a bojlis versenyeken is csodálkozva néztem a drága felszereléssel érkező csapatokat, milyen olcsó és semmire való 1 centi vastag pontymatracokkal érkeznek. Na, ez az, amin sokaknak változtatni kellene!
A pontybölcső jelenleg a legtökéletesebb halvédelmi eszköz. A bölcső egy erős, masszív fémvázra függesztett „pontymatrac”, mely nem érintkezik a talajjal - ez gondoskodik arról, hogy a hal a parton ne sérüljön meg. Fontos tulajdonság, hogy a beöblösödő „bölcső” kialakításnak köszönhetően a hal nem tudja elrúgni magát, mivel ehhez a talaj felett függő anyag nem ad megfelelő támasztékot. Még az ugrándozós halak is csak átfordulnak benne és nem ütik meg magukat.
Ez az íves, bölcsőszerű kialakítás gondoskodik az egyenletes súlyelosztásról, így kevésbé nyomódnak meg a nagy halak belső szervei. A bölcső a fémváznál extra párnázottságot kapott, hogy minden esetben a halat óvja. Ráépített takarókkal a virgonc halakat le tudjuk takarni, így azok hamarabb megnyugszanak. A bölcső teleszkópos lábaival minden terepen stabilan használható.
Arra mindenképpen figyeljünk - legyen szó pontymatracról vagy bölcsőről -, hogy mielőtt a halat rátesszük a felületre, mindenképpen vizezzük azt be, illetve nyáron, kánikulában hűtsük is le.
Fontos, hogy halunk lehetőleg ne maradjon 5 percnél többet a parton, fotózása és mérlegelése közben pedig folyamatosan locsoljuk.
Gondoljunk csak bele, ha fordítva lenne, tehát minket vinnének le a pontyok a víz alá fényképezni, lehet, hogy kibírnánk 5 percig, de abban biztos vagyok, hogy nem nagyon éreznénk jól magunkat közben!
Pontyaink védelme érdekében ne viseljünk karkötőt, órát vagy gyűrűt a mérlegelés és a fényképezés alatt, mert ezek mind sérüléseket okozhatnak barátainknak. És ha halunkat mindenképpen magunkhoz szeretnénk ölelni, azt kizárólag vizes ruhában tegyük! És ami a legfontosabb, NE ÁLLJUNK FEL A HALLAL!
Száj- és sebfertőtlenítő
Ez az a termék senki táskájából nem hiányozhat! A különleges összetételű sebfertőtlenítő azonnal megállítja a vérzést, hámosít és gyorsítja a gyógyulást. Nem csak horog ütötte sebekhez ajánlott, mivel elősegíti a szövetek regenerálódását, ezáltal biztosítja, hogy a halak egészségesek maradjanak.
Bízom benne, hogy írásommal tudtam segíteni azoknak a horgászoknak, akiknek pikkelyes barátaink épsége a legfontosabb, és akik még évek múlva is olyan kapitális pontyokat szeretnének fogni, amik nincsenek összeverve, nem szakadt vagy törött úszókkal szelik a vizeinket.
Egy hibátlan, karc- és sérülésmentes hal a fotóalbumunkban is szebben mutat! Tartsuk észben: csak rajtunk múlik, hogy ilyen halakat foghassunk!
A jelszó: fogd ki és engedd vissza, ne öld meg a jövőt!
Csörgő Tamás
Nash Team Hungary