A Fogási naplóból válogatott „egyéb” halakkal kapcsolatos fogásokkal alighanem nehéz döntés elé állítjuk az olvasókat. Ma 14 darab „egyéb” kategóriába tartozó halfajhoz kötődő és általunk legjobbnak ítélt fogást mutatunk meg nektek. A kérésünk ugyanaz, mint tegnap: nézzétek meg e gyönyörű halakat és válasszatok - szavazzatok arra a horgászra és fogására, akinek szívesen átnyújtanátok a „2011. év fogása - egyéb hal kategóriában” díjat! Válasszuk ki az év fogását!
A nemes halak kiválogatása után az „egyéb” kategóriába sorolható halak bejelentéseinek átböngészése következett. Ebben az írásban az ezek közül kiemelt fogások szerepelnek. Célunk ezzel - azon túl, hogy e kategóriában is megjutalmazzunk egy horgászt - továbbra is kifejezetten az, hogy népszerűsítsük az „egyéb” halak fogását, bemutatva ennek szépségét és elismerve ennek értékét, valamint hogy ezáltal e fogások bejelentését is szorgalmazzuk. A Fogási napló 2011-es bejegyzéseit átnézve sok szép, különleges, ritka fogásra akadtunk.
Az itt bemutatott 14 hal, illetve horgász közül a győztes jutalma egy „2011. év Fogása - egyéb hal kategóriában” kupa, emellett 2012-ben lehetőséget adunk arra, hogy egy írás keretében bemutatkozzon a horgász, amiben megismertetheti velünk kedvenc módszerét és horgászhelyét is. Az írásban a szereplő halak/horgászok bármelyike méltó lehet a díjra, ezért arra kérünk titeket, hogy válasszátok ki, melyik legyen az a fogás, amely szerintetek a legkiemelkedőbb ebben a kategóriában.
Szavazni 2012. január 8. (vasárnap) 24:00 óráig lehet! Minden regisztrált felhasználó egy szavazattal rendelkezik. Csak az láthatja a szavazás aktuális állását, aki szavazott!
Íme, az általunk kiválasztott „egyéb” halak ábécérendben, amelyekre szavazni lehet:
Aranykárász
E ritkuló halfajról 2011-ben kevés bejelentést kaptunk. Szavazni ezúttal Sáli Attila (saliati) fogására lehet.
Fogás ideje: 2011. 06. 03.
Halfaj: aranykárász
Tömeg: 0,73 kg
Hely: Tómalom
Hely típusa: tó
Módszer: spicc
Csali: csontkukac
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: derült
Fogás körülményei: 1 szem csontira rontott rá snecizés közben ez a szép aranykárász.
Bodorka
Noha e faj az egyik leggyakoribb halfajunk, kevés bejelentés érkezett bodorkafogásról. A bejegyzések közül Fehér Tibor (tibor551) félkilós bodorkáját jelöltük szavazásra.
Fogás ideje: 2011. 01. 10.
Halfaj: bodorka
Tömeg: 0,5 kg
Hely: Várkony
Hely típusa: csatorna
Módszer: bolognai
Csali: kukorica (natúr csemege)
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: borult
Fogás körülményei: Híd alatt fogtam mind a kettőt egymás után. Ezen kívül fogtam még egy-két kisebbet is
Compó
E csinos hal jelentkezése mindig élményt jelent. Természetes és természetközeli vizeken megritkult, ezért különösen értékes minden ilyen helyről származó bejelentés, ilyen Bocskai Marcell (kismarpet) compója is.
Fogás ideje: 2011. 06. 12.
Halfaj: compó
Tömeg: 1,05 kg
Hely: Gyékényesi kavicsbánya
Hely típusa: tó
Módszer: match
Csali: csontkukac + kukorica
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: derült
Fogás körülményei: Húzós kapással jelentkezett 2 szem csemegekukoricára, mellé 3 szem csontira. Nagyon örültem e szép halnak. Fotózás után visszakerült éltető elemébe, a vízbe. Catch and Release!
Dévérkeszeg
A sok-sok gyönyörű 2011-es dévér közül egy tiszai fogást, Jakus Imre (jaki71) halát tettük a listába.
Fogás ideje: 2011. 10. 02.
Halfaj: dévérkeszeg
Tömeg: 3,44 kg
Hely: Tisza
Hely típusa: folyó
Módszer: fenekező
Csali: csontkukac + kukorica
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: derült
Fogás körülményei: Ez az egy fogásom volt reggel 7-től egész nap! De nem bánom :)
Domolykó
E halfaj igazán sok lehetőséget ad mind módszerben, mind időszakban - ezúttal egy téli fogást választottunk: Kecskés Viktor (victorcnr) halára lehet szavazni.
Fogás ideje: 2011. 02. 28.
Halfaj: domolykó
Tömeg: 1,8 kg
Hely: Tarna
Hely típusa: folyó
Módszer: pergetés
Csali: gumihal
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: borult
Fogás körülményei: Lassan beköszönt a tilalom minden nemes ragadozóra. Megpróbáltam felderíteni a domik téli tartózkodási helyét. Sikerült :)
Ezüstkárász
A jövevény ezüstkárász továbbra is igen népszerű „egyéb” halfajunk, ezért az aktuális listán is „bérelt” helye van. A 2011-es fogások közül Andacs Csaba (dokika78) fogását választottuk.
Fogás ideje: 2011. 05. 29.
Halfaj: ezüstkárász
Tömeg: 1,25 kg
Hely: Hévízi befolyó
Hely típusa: csatorna
Módszer: match
Csali: kukorica (natúr csemege)
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: derült
Fogás körülményei: Sajnos csak ez az egy jött a nagyon tiszta vízben. Természetesen visszamehetett a családjához. :)) Az éjszaka biztosan eredményesebb.
Garda
A főleg balatoni halként ismert különlegesség nagy folyóinkban is otthon érzi magát. 2011-ben szerencsére több bejelentés is érkezett e fajról, amik közül Válint Gyula (gyuszi13) fővárosi fogását választottunk.
Fogás ideje: 2011. 06. 19.
Halfaj: garda
Tömeg: 0,5 kg
Hely: Duna
Hely típusa: folyó
Módszer: úszós
Csali: csontkukac
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: felhős
Fogás körülményei: Eddigi legnagyobb gardám, és nagyon örültem neki :)
Jászkeszeg
E tipikus folyami keszegféle nagyobb egyedei bizony ragadozó hajlamot is mutatnak - a pergető horgászok örömére. Tóth Róbert (deep) szép hala is így esett zsákmányul.
Fogás ideje: 2011. 07. 05.
Halfaj: jászkeszeg
Tömeg: 1,4 kg
Hely: Bodrog
Hely típusa: folyó
Módszer: pergetés
Csali: wobbler
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: esős
Fogás körülményei: Esős, borús időben a Bodrog folyón éppen Salmo Pike wobblerre váltottam, mikor a nyílt víz felé dobva pár húzás után erős ütés éreztem. Elég jól védekezett, így azt hittem, nagyobb csuka a tettes, sőt mikor láttam a pikkelyek csillogását, balinra tippeltem. Csak a végén ért a nagy meglepetés, hogy a jászom egy kölyökcsukára éhezett meg!
Laposkeszeg
A laposkeszeg is jellemző folyóvízi hal, időnként - keszeg viszonylatban - komoly méretű példányok is foghatók, mégis kevesen rögzítik a Fogási naplóban, ha ilyet zsákmányolnak. Jó lenne, ha többen követnék dr. Süveges András (flagellum_dei78) példáját…
Fogás ideje: 2011. 05. 29.
Halfaj: laposkeszeg
Tömeg: 0,4 kg
Hely: Duna
Hely típusa: folyó
Módszer: feeder
Csali: csontkukac
Fogás időszaka: alkonyat
Időjárás: derült
Fogás körülményei: Igen jó peca volt, sok szép keszegféle, valamint egy combos márna is tiszteletét tette. Idén amúgy ez már a második hasonló nagyságú laposkeszeg, amit ezen a szakaszon fogok. Nem túl gyakori a fővárosi szakaszon, én speciel nagyon örülök neki, hogy színesíti a zsákmányt. Élénken védekezett méretéhez képest. C&R. Felszerelés: TM Stradivari 360 M feeder, Blue Arc, 18/16, Dinsmores Scoop etetőkosár, csonti.
Leánykoncér
Nagy folyóink védett keszegféléjéből továbbra is sok bejelentés érkezik. A 2011-es bejegyzések közül Hák Norbert (hacnor) csodaszép drávai fogását jelöltük szavazásra.
Fogás ideje: 2011. 04. 10.
Halfaj: leánykoncér
Tömeg: 2,65 kg
Hely: Dráva
Hely típusa: folyó
Módszer: picker
Csali: csontkukac
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: felhős
Fogás körülményei: A mai nap igen szeles, mégis napos időben telt. A halak nem igazán voltak étvágyuknál, délelőtt 10-től este 7-ig mindössze egyetlen kapásom volt, de az kárpótolt mindenért... Életem legnagyobb és legszebb koncérjával hozott össze a jó sors egy rövid időre. Örök élmény marad a fárasztása, igen komoly ellenfél volt a finom szerelésen. Kedvenc folyóm ismét adakozó kedvében volt...köszönöm neki is!
Magyar bucó
E védett ragadozó ritkán szerepel hasonló „versengéseken”, bár szerencsére egyre gyakrabban adnak hírt fogásáról a horgászok, így a 2011-es bejegyzések között is szép számban szerepeltetik magukat. Jellemzően márnázás, kecsegézés, menyhalazás közben veszik fel a nem nekik szánt élő csalit, de ragadozóként műcsalival is van esély a megakasztására - ezt Horváth Péter (szarmata) fogása is ékesen bizonyítja.
Fogás ideje: 2011. 12. 03.
Halfaj: magyar bucó
Tömeg: 0,6 kg
Hely: Tisza
Hely típusa: folyó
Módszer: pergetés
Csali: gumihal
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: borult
Fogás körülményei: Süllőnek képzelte magát. Nem a mérete, hanem a „szép, szabályos” akasztás miatt került fel a fogási naplóba. Előtte fogtam még három bucót, és azoknak is a szája körül akadt a horog, de azok nem tudták így bevenni a 15 g-os fejjel szerelt gumit. Természetesen azóta is vígan úszkálnak egy új élménnyel gazdagabban :)
Menyhal
Tőkehalunk jellemzően kisebb testméretű egyedekkel jellemezhető, de néha-néha gyönyörű egyedek is horogra akadnak. Hák Norbert (hacnor) menyhalas fogása is kiemelkedő eredménynek számít!
Fogás ideje: 2011. 11. 26.
Halfaj: menyhal
Tömeg: 1,8 kg
Hely: Dráva
Hely típusa: folyó
Módszer: rablóhalas fenekező
Csali: halszelet
Fogás időszaka: alkonyat
Időjárás: felhős
Fogás körülményei: Köves, fás, akadós pályán... kárászszeletre éhezett meg. Eddigi legnagyobb menyhalam!
Paduc
A vésettajkúak idén sem sztrájkoltak, több szép fogásról készült bejegyzés, ahol ők voltak a főszereplők. Végül Ördögh Máté (bagolykeszeg) részletes élménybeszámolóval is színesített bejelentését választottuk…
Fogás ideje: 2011. 06. 04.
Halfaj: paduc
Tömeg: 1,52 kg
Hely: Duna
Hely típusa: folyó
Módszer: feeder
Csali: csonti + pinki
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: felhős
Fogás körülményei: Nos, Flagellum_dei78 komával közösen próbáltuk elnyerni a szeszélyes Öreglány kegyeit, ő gombócos, én pedig kenyérzsákos etetéssel felderítendő, éhesek-e a halak.
A szomszéd, majd nem sokkal később (az úsztatás eredménytelensége okán) én is a könnyű fenekezés módszerével éltünk, ily módon a folyamatos etetés problémáját is megoldottuk. A Duna harcosainak tetszett a dolog, bár a kenyérzsákos távolság (legfeljebb 5-6 m) kevésbé „jött be” nekik, mint a cimbora által meghorgászott pálya parttól 10-15 m-re lévő, különféle finomságokkal megrakott asztala.
A drótszákban felkínált kenyér lehetett az oka, hogy gyakorlatilag paducon kívül mást nem fogtam, noha a kolléga zsákmánya bizonyította, itt voltak a Duna többi képviselői is (aznap akadt nála jász, szilvaorrú, bagolykeszeg, márna, és persze géb, de ez utóbbiból nekem is kijutott).
Talán egy 30-40 dekás forma, valamint egy ennél legalább dupla ekkora jász jelentett volna nálam egy kis változatosságot, de azok idő előtt távoztak, még csak meg sem pillanthattam, kiféle-miféle volt kíváncsi a 14-es horgon mocorgó 3-4 szem csontira és 1-2 szem pinkire.
A mellékelt ábrákon is bemutatott szépség törte meg az eleinte betli-gyanús helyzetet (az addig kifogott kerekfejű géb erősen kimerítette a „betli” fogalmát), a zsák bedobását követő jó félóra eltelte kellett ahhoz, hogy megérezzem, végre nem géb nyelte a pokol feneketlen mélyére a horgot. A paduc ellentmondást nem tűrően, inkább lefelé indult meg, de nem akarózott idejekorán a felszínre bukkanni (nem úgy, mint pl. a jászok általában). Pár perc elteltével (a 14-es előkezsinór miatt nem akartam nagyon erőltetni a dolgot) téglavörös farokuszonya márnásan villant, de aztán a rózsás atyafinál ezüstösebb pikkely-ruha, no meg a félreismerhetetlenül „kivésett” száj-berendezés elárulta: az egyik legnemesebb fehérhallal akadt dolgom.
Természetesen - és nem csak a fajlagos tilalom miatt - ő is visszanyerte megérdemelt szabadságát, csakúgy, mint az őt követő két kisebb (legfeljebb 35-40 dekás) társa. A peca vége felé a zsákos etetést elözönlő snecik jelezték, komolyabb hal már nem tartózkodik köreimben. Így hát - másnap hétfő, újabb dolgos hét eleje - idejekorán indulni kellett, a halak legnagyobb megkönnyebbülésére. :-)
Sügér
Kistermetű ragadozó halunk sok vízben megtalálható, máshonnan eltűnt, de van, ahol újra egyre jobban erősödő állománnyal visszatérőben van. Egy ilyen helyről fogott halat választottunk, így került a listába Megyer Henrik (mhenrik) - részletes beszámolóként bejelentett - balatoni fogása.
Fogás ideje: 2011. 09. 10.
Halfaj: sügér
Tömeg: 0,8 kg
Hely: Balaton
Hely típusa: tó
Módszer: pergetés
Csali: gumihal
Fogás időszaka: nappal
Időjárás: derült
Fogás körülményei: Ezen a napon is ultra light pergetni indultam, mint általában, mert ez a kedvenc horgászmódszerem. Kimondottan sügérezni mentem a 2-8 gramm dobósúlyú, 1,9 méter hosszú pergető botommal, amin egy pici UL orsó van és azon 13-as monofil zsinór.
Már több hasonló hosszúságú sügért fogtam, de az összes közül ez volt a legizmosabb és a legerősebb, bár remélem, lesz ennél nagyobbal is dolgom… :)
Egy a Balatonba folyó kis patak torkolatában fogtam, ahol rendkívül izgalmas volt a fárasztása az UL felszereléssel. Miután megakasztottam, egyből éreztem, hogy igen, ez sügér, de nem olyan, amilyennel eddig dolgom lett volna… A kis UL botomat egyből markolatba hajtotta és húzta a zsinórt… mindent elkövetett, hogy megszabaduljon a horogtól… Bement a szemközti töklevelek és bokrok közé is, de sikerült kiszedni onnan. Ezután az innenső oldal felé indult, egyből a csónakok kikötésére használatos acélcsöveket célozta meg. Rá is tekerte a zsinórt az egyikre, de szerencsére sikerült megmenteni a helyzetet, de még közel sem volt vége, mert még bement az előttem levő hínármezőbe is, amit a rövid botommal nem tudtam kivédeni. Szerencsére innen is sikerült kiszedni, ekkor azonban megint a szemközti tökleveleket és a bokrokat célozta meg… szerencsére ezt is sikerült kivédeni, majd ezután már nem voltak necces pillanatok, de heves kirohanások és heves fejrázás még igen. A fárasztás érzésem szerint 2-3 rendkívül izgalmas percet vehetett igénybe, ami örömteli pillanataim miatt igen hangosra sikeredett :)
Miután kiemeltem a halat, 24 cm hosszt mértem, a súlya pedig 1,75 libra volt, azaz kb. 0,8 kg.
Ezek után készítettem pár fotót, majd jó szokásomhoz híven visszaengedtem e remek sporthalat a vízbe, remélve, hogy e kiváló génekkel rendelkező halnak sok erőteljes utóda lesz majd, illetve remélem, hogy a társaihoz is visszatalált, akik a fárasztás végéig szorosan követték!
Minden regisztrált felhasználó egy szavazattal rendelkezik, melyet ide kattintva adhat le: szavazás.
A szavazást 2012. január 8. (vasárnap) 24:00 órakor zárjuk le.