A küsz általában az a halfaj, amivel a kezdő spiccbotos horgász, ha nem is legelőször, de talán a leggyakrabban találkozik. A halfaj néhány példányának horogra kerítése nem tartozik a legnagyobb kihívások közé a hétköznapi horgász számára, de a horgászversenyeken három óra alatt produkált sok száz darabos küszfogás már jelentős felkészültségről és letisztult versenytechnikáról tesz tanúbizonyságot. Nézzük meg, hogyan állíthatjuk össze a küszöző felszerelésünket!
Ezzel az örökmozgó hallal szinte minden hazai horgászvizünkben találkozhatunk, kivéve a gyorsfolyású hegyi patakjainkat. Közvetlen gazdasági jelentősége csekély. A küsz a legtöbb ember számára nem tartozik a kulinárisan élvezhető halak közé, pedig a ropogósra sült apróhal egy pohár gyöngyöző sörrel leöblítve a baráti beszélgetések kellemes kísérője lehet. Emellett a süllőző horgászok is csaliként használják a fogas horgászatához, hiszen a balin és a süllő elsőszámú csemegéje.
Felhasznált kellékek (hasonló tulajdonságú elemekkel kiválthatók):
- Exner Seria Katus Morva úszó
- Dinsmores Super Soft sörétek
- Stonfo szilikon cső készlet
- Drennan Fine Match 18-as horog
- Fox Micro Plus 0,10 mm-es zsinór
Szerelékünket, illetve etetési technikánkat a megcélzott halfaj viselkedési szokásainak megfelelően kell használni. A küszök a vízoszlop felső tartományában tartózkodnak legszívesebben, ami könnyen észrevehető a víz felszínét borzoló heves fickándozásukról. Ha a vízbe hullik valami, ők az elsők, akik azonnal a helyszínre sietnek, hogy kiderítsék, mi volt az. Amennyiben ez táplálék, késlekedés nélkül rávetik magukat.
A küszök nem félénk halak, nem fogjuk elriasztani őket az etetőanyag csobbanós vízbe juttatásával. Sőt, kifejezetten szeretik a folyamatosan, csipetenként dobott lágy, világos színű etetőanyagot, amelyik a felszínre loccsanva azonnal nyit és jól látható felhőt képez. A felhő szélein és a felhő közepében is próbálkozhatunk, de a közepében gyakran tapasztaljuk, hogy a halak csak beleúsznak a szerelékünkbe és az oldalra induló kapás sokszor nem eredményez akasztást és természetesen halat sem.
Szerelékünkön először kis eresztéket állítsuk, és folyamatosan keressük a halakat, amíg a helyes mélységet meg nem találtuk.
Balogh Róbert
Fotók: Exner, Balogh Róbert