Az országhatár azon csücskén, ahol a Duna összeköti Vajdaságot szűkebb Szerbiával és elválasztja mindkettőt Romániától, ahol a kristálytiszta víztükörbe ütköző napsugár új köntösbe bújik, és ezüstösen szikrázó cseppekben tűnik el az ég kékjében, tárt karokkal várja a horgászatbarátokat, családtagjaikat az EZÜST-TÓ.
Egy itt üdülő holland turista, kishalra 20 kg-os szürkeharcsát, míg Branko Gajić nyugdíjas helybeli lakos, habszivacsból faricskált úszós szerelékkel 18 kg-os csukát fogott. Kenyérre, csontkukacra, főtt búzára, etetőkosaras fenekezéssel, 30 méternyi távolságra a parttól mindennap tucatnyi 1,5-2 kg-os dévér kerül horogra.
Aki szabad idejében szeretne új vizeket tapasztalni, belemártózni az ezüstfényű naplementébe, látogasson el a békés dunai tópartra - az EZÜST-TÓRA.
Az országhatár azon csücskén, ahol a Duna összeköti Vajdaságot szűkebb Szerbiával és elválasztja mindkettőt Romániától, Veliko Gradište mellett, nyugaton a Zátonyt (Zatonje), keleten a Fehér Orgona (Beli Bagrem) falut érintve kanyarog a Gyerdáp vízi erőmű kiépítésénél, 1965-ben folyam nélkül maradt Duna rész: az EZÜST-TÓ (Srebrno jezero).
Az idevezető Belgrád-Kovin-Ram-EZÜST-TÓ (Srebrno jezero) 112 km hosszú úton kívül, minden más nyugtató, kellemesen titokzatos, és az adott szabadidő-lehetőségeket kihasználóknak élménydús szórakozást, aktív pihenést ígér.
Az 14 700 méter hosszú, 360-tól 450 méter szélességű EZÜST-TÓ a Kisiljevo településnél eléri a 18,5 méter mélységet is. A tavat a talajon átszivárgó víz folyamatosan frissíti, újítja. Habár az anyafolyótól elszakadt, egy békésebb hangulatban mégis megtartotta a Duna tulajdonságát. A változatos mederfenék az iszapostól, a sóderes, agyagos, köves, homokos részig a legkülönfélébb halfajoknak biztosít otthont és jó életkörülményeket.
Gyászfekete korszaka is volt a tónak. A letűnt háborús évek könyörtelen ostora kegyetlenül lesújtott a szelíd természetre, a tó megszokott nyugalmára. A rend és a társadalmi erkölcs szétfoszlása, hálók száz métereit, áramfejlesztőkkel felszerelt, tékozló orvhalászok raját szabadította a védtelen horgászparadicsomra, sőt a rendhagyó képet fokozta a villával fölszerelt, pontyívást váró, mészárlásra kész tóparti gyülekezet meg a halaktól véres mezőgazdasági pótkocsik.
A halpusztítók, a holnapra nem gondolók a jámbor horgászokat, természetbarátokat háttérbe szorították. Voltak eredménytelen próbálkozások a tiprás megfékezésére, de az igazi, csodával határos fordulat április 4-én a glisszerek, facsónakok erős reflektorainak éjszakáival kezdődött. Ekkor vette a kezébe a Srebrno jezero Sporthorgász Egyesület a tó sorsát. A bátor, céljukban biztos emberek, napról napra, éjszakáról éjszakára elszántan, kitartóan védték a tavat. Felcserélték karosszékeiket a csónakjaikkal, irodahelyiségüket a tó felszínével. Azóta minden pirkadatkor a romániai hegyek koszorúiba csimpaszkodó napkorong első kikandikáló sugara az uniformisba öltözött, távcsővel figyelő ellenőr gallérjára tűzött fehér fémigazolványról siklik bele a hajnalba. Az elkövetkező hónapokban a tékozlást sikerült csökkenteniük, majd egészen leállítaniuk. Eltűntek a tóból a hálók, a környékről az orvhalászok. A szomorú időszaknak véget vetettek, visszaállították a tó békéjét.
És új korszak kezdődött a vidék életében. A szelíd Ezüst-tó a horgászegyesület nemes lelkű tagjainak köszönhetően kiheverte a háborús éveket. Az egyesület halasított is, a pontyok és más halfajok szabadon, zavartalanul a természet törvényei szerint ívhattak. Hónapok teltek el és a sporthorgászat, az újra barátságos környezet kitárta kapuit, várja és fogadja a pihenésre vágyó családokat. Nemcsak Szerbia, más országok területéről is szívesen felkeresik a tavat a horgászatot kedvelő vendégek.
Gyorsjelentés az idei szezonról
HARCSA
Horgászható az egész tavon. Rossz időben, akárcsak kánikulában a növényzetbe húzódva a felszín alatti 0,50-1 méteres mélységből les az áldozatára. A mindössze kétméteres mélységből, a vízmedertől 50 cm-re fölemelt vízinövények közvetlen közelébe bevetett kishallal 20 kg-os szürkeharcsát kaptak horogvégre az idén itt üdülő holland turisták. Sűrűn használt csalétek a kagyló és a rák is. A legnagyobb kiemelt nagybajszost (47 kg) Kisiljevo falu környékén fogták. A csónakból történő horgászat előnye a nagyhal könnyebb fárasztása.
PONTY
Habár az idei pontyívás szemtanúi a sekély part menti növényvilágban kergetőző, 40 kg-ot is elérő ravasz pontyokra esküdöznek, az itt-ott felbukkanó 8-9 kg-os példányokat kivéve, legsűrűbb a 2-3 kg-os fogás. A legjobb eredményeket az 5-6 méteres teleszkópos, finomszerelékes (0,16-0,18-as zsinór, 4 g-os úszó), 2-5 méter mélységben horgászók érik el. A bojlizással próbálkozók bevallották: ezen a vízen az öreg főtt kukorica a legbeváltabb. Az előkészített, etetett helyen nem kell sokáig várni a kapásra. A reggel 8-9 óra közötti, valamint a dél körüli horgászat az ütőerejű. A délutánra tervezett pontyhorgászat a kötekedő, fürdőző pontyok, a mozdulatlan horgászbotok és az üres halzsák láttán legtöbbször bosszankodással fejeződik be.
CSUKA
Az EZÜST-TÓ állandó lakója. Csalival, fenekezővel és úszós felszereléssel egyaránt próbálkozhatunk. Branko Gajić nyugdíjas helybeli lakos 2,10 méteres tömör kétrészes Germina botjával, habszivacsból farigcsált úszós szerelékkel 18 kg-os csukának örülhetett.
SÜLLŐ
A több éves gondatlanság megtizedelte a naiv süllők populációját. Ritka a kapás.
KÁRÁSZ
A hajnali órákban közvetlen a part közelében felbukkanó vízinövények között, fél-egyméteres mélységbe bevetett, csontkukaccal, piros gilisztával vagy nokedli csalival ellátott úszós, könnyű finomszerelékkel bő fogás esedékes. Gyakori a kifogott kilós példányok száma.
DÉVÉR
Aki korán kel, tapasztalhatja: kenyérre, csontkukacra, főtt búzára etetőkosaras fenekezéssel, úgy 30 méternyi távolságra a parttól 1,5-2 kg-os dévérekkel telifoghatja a halzsákját. Az eddig kifogott legnagyobb példány elérte az 5 kilogrammot.
A tóra az egységes Száva-Duna déli régióra vonatkozó éves horgászengedély érvényes (kb. 9000 Ft dinár ellenértékben). A napi engedély a helyi Srbijašume Kft-ben váltható ki, ára 500 dinár (kb. 2000 Ft).
A szigorúan betartandó házirend a következő:
- Amurra, busára és cigánypontyra tilos a horgászat.
- A 10 kg-nál nagyobb pontyot, 6 kg-nál nagyobb süllőt, csukát, 40 kg-nál nagyobb harcsát vissza kell engedni a vízbe.
- Éjszaka tilos a horgászat.
- A motorcsónak használata csak a halőröknek engedélyezett.
Az EZÜST-TÓ a horgászbottól nem szívesen megváló, de a családdal pihenni szándékozó látogatókat a 240 fekhelyes, B kategóriás Srebrno jezero Szállodával, a 25 fekvőhelyes Srbija Brka-villával, motoros-sátoros campinggel, a Beli Bagrem, Kalinovac, Kalinovčić víkendtelepüléssel, tájjellegű specialitásokat kínáló éttermekkel, homokos stranddal, különböző gondűző, szórakoztató, pihenést biztosító tartalmakkal várja. A fekvőhelyi bérletek napi 4-5 EUR-tól kezdődnek.
Szabad idejében, aki szeretne új vizeket megismerni, egy új kihívást elfogadni, belemártózni az ezüstfényű naplementébe, látogasson el a békés EZÜST-TÓRA.