Őszi csukás pergetés, ahogyan én csinálom

Őszi csukás pergetés, ahogyan én csinálom

Az őszi-téli hónapokban, amikor hajnalban már fagypont alá kúszik a hőmérő higanyszála, szívesen pergetek célirányosan csukára. E ragadozónk nagyon eredményesen horgászható ebben az időszakban. Nekem ehhez a kis csatornák és holtágak a kedvenc helyszíneim, amelyeknek van egy magával ragadó hangulata.

Sajnos éghajlatunk változásával Magyarországon egyre kevesebb vízben van nagy mennyiségben jelen a csuka, de a kisebb csatornákban és holtágakban mindenképpen érdemes horgászni rájuk, mert egy kora reggeli vagy délutáni rövidke horgászat alkalmával is nagyon jót lehet szórakozni ezekkel a halakkal.

Szivárgó csatorna őszi hangulatban
A körforgó villantók kissé elfeledett műcsalik az utóbbi időben…
… pedig nagyon eredményesen használhatóak

Én jellemzően – amennyiben időm engedi – baráti társaságommal közösen tervezem ezeket a pergető horgászatokat, aminek nagy előnye, hogy sokkal több információhoz juthatok, hiszen mindenki más-más csalival és technikával perget, amelyeket a horgászat végén összegezve már teljesebb képet kaphatunk az adott vízterületről és a horgásznapról.

A felszerelésünknek sokszor elég extrém terepen kell helyt állniuk
Minden hely új esély
Egyik kedvenc gumim a piros farkú Molix, imádják a csukák

 

E hal eredményes pergető horgászatához alapvetően két műcsali családot használok, az egyik – amelyet szerintem az utóbbi időben eléggé hanyagolnak a horgászok – a klasszikus körforgó villantók családja, melyek nagyon intenzív vibrációval rendelkeznek. Két kedvenc márkám a Blue Fox és a Mepps. Mindkettő nagyon széles választékkal rendelkezik, minden helyzetre találhatunk ezek között megfelelő típust. Én általában hármas méretet használok vagy nagyobbat. A csali vezetésénél érdemes variálni a sebességet, akár szüneteket is tartani, hogy a csuka érdeklődését felkeltsük. Sikeres technika lehet az úgynevezett „stop-and-go”, ahol a csalit lassan húzzuk be, közben rövid megállásokat tartunk, ami a csukát támadásra készteti. Minél hidegebb a víz, annál hosszabb szüneteket érdemes tartani.

Ilyen terepen csakis a rejtett horog jöhet szóba
90 cm felett…
A fehér Mepps már sokszor bizonyított

A másik sok lehetőséget nyújtó műcsali család a gumihalak csoportja, amelyekből érdemes a nagyobb, 10-15 cm-es méreteket előnyben részesíteni. Sokszor nagyon akadós, fás-növényes területeket kell meghorgászni, ahol a klasszikus, háromágú horoggal szerelt csalikat gyakorlatilag lehetetlen elvezetni, ám ilyen helyeken a rejtett horoggal ellátott gumihalak kiválóan működnek, így olyan bónusz halakat foghatunk meg a segítségükkel, amelyekre esélyünk sem lett volna más csalival.

A kis mohó nem bízta a véletlenre
A holtágakban jó eséllyel megtalálhatjuk kedvenc ragadozóinkat

Érdemes pár gondolatot említeni a helyszínről is, nem véletlenül kedvelem a csatornákat és holtágakat. Ezek a halak imádják a fás-bokros, növényes területek takarásait, és ezt jellemzően ezekben a vizekben találhatjuk meg. Ha a vízterületen nem találunk ilyeneket, akkor érdemes keresni a medertöréseket, de a csónak kikötők, stégek takarásából is több esetben fogtam csukákat.

Végigpergetni egy őszi napot igazán kellemes kikapcsolódás
A Szikrai Holt-Tiszára évről évre visszajárunk, kiváló csukás víz

Ha van egy kis időd, javaslom, hogy mindenképpen próbáld ki ezt a horgászmódszert is, hiszen a passzív őszi-téli időszakban remek kis kikapcsolódást tud nyújtani akár egy kétórás pergető horgászat.

Haskó Tamás

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.