2019 márciusában volt szerencsém először Kenyában horgászni és belekóstolhattam a nyílt óceánon való horgászatba. Próbáltam már ezt több helyen korábban, de sehol nem kaptam annyi élményt és impulzust, mint Afrika e csodás országában.
Így nem volt kérdés számomra, hogy amikor tudok, ide visszatérek! 2019 novemberéig kellett erre várnom. De most – tanulva az előző út hibáiból – profi utazásszervezővel vágtunk neki. Azért beszélek többes számban, mert Pintér Zoltán kollegám is elkísért erre az útra.
Horgászpályafutásom egyik legintenzívebb, legmozgalmasabb hetét tölthettük el közösen, ezt fogjuk feleleveníteni barátaimmal. Pálfai Gábor a magyar Horgászutazás cég ügyvezetője, aki 10 éve foglalkozik horgásztúrák szervezésével.
DÖME GÁBOR: Gábor, amikor valaki meghallja, hogy Kenya, vagy esetleg elolvassa a magyar külügyminisztériumi tájékoztatót az országról, nem vagyok benne biztos, hogy el akar ide utazni…! Mit kell erről az afrikai országról tudni?
PÁLFAI GÁBOR: Ez az 50 millió lakosú ország egyszerűen csodás, nagyon szép természeti adottságai, nemzeti parkjai, tengerparti üdülőkomplexumai és egy jó darab India-óceánja van. De sajnos emellett óriási a szegénység. Az 50 millió emberből 40 millió szinte biztos, hogy a legtöbb európai ember számára elképzelhetetlen nyomorban él. Ennek ellenére boldogok és a legkisebb munkalehetőségnek is nagyon tudnak örülni. Többször tettünk látogatást olyan helyeken, ahová nem ajánlatos helyi kísérő nélkül bemenni, mégsem volt soha bajunk. De nagyon FONTOS, hogy itt is be kell tartani a szabályokat, és akkor nem lehet bajunk, de ez igaz a világ minden pontjára!
DÖME GÁBOR: Aki elhatározza, hogy a segítségeddel itt akar horgászni, mire számíthat?
PÁLFAI GÁBOR: A túra leírása a honlapunkon www.horgaszutazas.hu megtalálható, így ezt nem kívánom részletesen felsorolni, de ha röviden össze kellene foglalni, akkor azt mondom, hogy sok eddig talán sehol nem tapasztalt új élményt élhet meg velünk a vendég a megfelelő szakmai háttér biztosítása mellett!
DÖME GÁBOR: Ugye minket, horgászokat alapvetően az érdekel, hogy mit lehet itt fogni?
PÁLFAI GÁBOR: Amikor otthon vagyok, szinte csak a Dunán horgászom. Az öreg folyó egy olyan vadvíz, amely kiszámíthatatlan, soha nem tudhatod, hogy mi akad a horgodra. Nagyon változatos és sokszínű az Indiai-óceán is. Minden túrán újabb és újabb halfajok kerülnek fel a fogási listára, és nem ritkán megdőlnek előző rekordjaink is!
DÖME GÁBOR: Melyek a leggyakoribb fajok?
PÁLFAI GÁBOR: Tonhal, bonitó, dorádó, kingfish, barrakuda, wahoo. De az igazán bónusz halak a nagy GT-k, azaz tüskés makrélák és a nyársorrú halak (vitorláshal, kék marlin) vagy, ahogy nálunk ismerik, a „kardhalak”, de minden túrának vannak meglepetéshalai, most sem volt ez másként!
DÖME GÁBOR: Azok, akik soha nem próbálták ezt a fajta horgászatot, egy látszólag unalmas, csónakban üldögélő horgászt látnak a legtöbb videón, akit majd bekötnek egy székbe, ha jön a nagy hal. Mennyire igaz ez itt?
PÁLFAI GÁBOR: Alapvetően a vendég kívánsága az elsődleges, de igen is sokféle módon lehet az itt élő halakat becserkészni!
DÖME GÁBOR: Úgy beszélsz, minta ez egy vadászat lenne!
PÁLFAI GÁBOR: Te magad is megtapasztaltad, hogy a leggyakorlottabb, az óceánt jól ismerő kapitányok is némi túlzással 0-ról indulnak minden nap. A vízterület óriási, ha megváltozik a szélirány, amely elsodorja a táplálékállatkákat, ott másnap már egy hal sincs. A halakat minden nap meg kell keresni, be kell őket cserkészni és kapásra kell őket bírni! Tényleg olyan ez, mint a vadászat, csak a nyílt óceánon. Ezért a módszerek is idomulnak az éppen fogható halfajokhoz. Ez lehet a vontatós peca, a trollingozás vagy a pergetés különböző változatai. Többnyire ezeket kombináljuk az út során.
PINTÉR ZOLTÁN: Nekem a popperes pergetés volt a legnagyobb élmény, amikor a környéken ólálkodó tonhalakat be tudtuk csapni, és lecuppantották a felszíni csalikat.
DÖME GÁBOR: Poppereket említettél, milyen fajták ezek?
PINTÉR ZOLTÁN: Kifejezetten sós vízi horgászathoz fejlesztett csalik ezek. Amit érdemes ezekről tudni, hogy a felszerelés minden eleme iszonyatosan túlbiztosított. Látszólag szükségtelenül erősek a botok, orsók, zsinór, horgok és karikák. De erre csak addig tekintesz így, amíg a horgodra nem akad egy átlagos méretű tengeri hal. Ezek ereje nem mérhető egyetlen édesvízi társához sem. Mindet szétrágnak, eltépnek, azonnal megtalálják a szerelék gyenge pontját! Mi ennek nem adtunk esélyt és próbáltuk a saját pergető felszerelésüket a lehető legjobb elemekből összeállítani.
PÁLFAI GÁBOR: Lehet saját cuccot is használni, de ha nincs semmi eszközöd, akkor is megoldjuk! A nagyhalas trollingos felszerelés viszont a hajó része, ezt biztosan nem kell hozni.
PÁLFAI GÁBOR: A vontatás során elég sokféle csali jöhet számításba, ezek közül a legnépszerűbbek a poliputánzatok, amelyeket haldarabbal kombinálnak. De előszeretettel használnak különféle wobblereket is.
DÖME GÁBOR: Az én két 30+-os GT-met is a jó mélységben felkínált wobblereknek köszönhettem, e halak megfogása óriási élmény volt!
PÁLFAI GÁBOR: Az én 40 kg feletti, új egyéni rekord GT-met egy STORM gumihalnak köszönhettem. Mellesleg ezt egy Energoteam Óceán Pilk bottal fogtam, amely itt is helytállt, köszönet érte magyar barátainknak!
DÖME GÁBOR: Én egy nagyon érdekes gyűrűzésű bottal, 300 grammos pilker csalival – vagy ahogy itt mondjak, jiggel – is fogam itt szép tonhalakat. Más élmény egy ilyen felszereléssel megfogni egy kisebb tonhalat is, mint egy lényegesen erősebb bottal.
DÖME GÁBOR: Én kifejezetten szeretem a vontatós horgászatot is, hiszen ekkor jönnek olyan halak, amelyek az itteni horgászat csúcsai. Ülsz a hajóban és egyszer csak levágódik vízig az erős, rövid bot, majd felsír az orsó, kiabál a személyzet, hogy „hal van a horgon”. Bevágásra semmi szükség, hiszen hal önmagát akasztja meg, elegendő felvenni vele kontaktust, és kezdődhet a fárasztás. Óriási élmény egy hatalmas tengeri hal kifárasztása, amely egyben komoly fizikai munka is! Így sikerült megfogni a horgászat csúcsát képező gyönyörű vitorláshalakat és GT-ket is.
PINTÉR ZOLTÁN: Gyakran felmerülő kérdés, hogy mi történik a megfogott halakkal? Valóban mindet megölik, ami a hajóba kerül? Mi csak a saját tapasztalatainkról tudunk beszámolni. A megfogott halak jelentős része valóban a konyhán végzi, de saját magunk láttuk, hogy mennyire vigyáznak az értékes halakra, ezek a nyársorrú halak és GT. Ha csak lehet, mindet visszaengedik, de ha mélyre nyelt, ha nincs esély a túlélésre, akkor elviszik. A GT-t ráadásul speciális módon, magasról ejtik bele a vízbe, hogy gyorsan átáramoljon a kopoltyúján az oxigénben gazdag víz, így engedik vissza. Tudják jól, ha mindent elvisznek, ha mindent megölnek, hamarosan nem lesz mire horgászni, és nekik sem lesz több munkájuk.
PÁLFAI GÁBOR: Volt egy extra napotok, amikor a Tega kapitányával mentetek ki a nyílt óceánra, ekkor én nem tartottam veletek, mesélj erről, Gábor!
DÖME GÁBOR: 35 km-re hajóztunk be a nyílt óceánra, ahol a partból már semmi sem látszódik, ahol a víz még tisztább, még kékebb és még mélyebb. Itt 600 méter mélyen vontattuk a csalit. 150 méter alatt a víz már teljesen sötét, mégis élnek itt olyan mélytengeri halak, amelyek ezzel a módszerrel megfoghatók. Ekkor sikerült több mint 30 perc kőkemény fárasztás után egy nagyon ritka kígyómakréla (oil fish vagy escolar) nevű ragadozót megfogni. Majd egy még szebb nagypikkelyű pomfret (big-scale pomfret) érkezett.
PÁLFAI GÁBOR: Nagyon örülök a sikereiteknek, így lett igazán teljes ez a túra!
PINTÉR ZOLTÁN: Egy jó tanáccsal szolgálnék még mindazoknak, akik eddig soha nem próbálták ezt a pecát, én is most voltam itt először. Az javaslom, hogy mindenképpen fogadják meg a tapasztaltabbak tanácsait! A hullámzás, a hajó állandó mozgása felkeverheti az embert, amelynek kellemetlen hányás lehet a vége, nagyon legyengül így az ember és elromlik a közérzete, végül egy percet sem tud a horgászatból élvezni, kínszenvedés lesz az egész… Ezt egy egyszerű gyógyszerrel lehet orvosolni, neve Cerucal. Nem ajánlott a hajón alkoholt fogyasztani sem, elegendő csupán friss helyi gyümölcsöket enni és gyakran inni, de csak vizet. Ha ezeket betartjuk, nem lehet bajunk, és élvezni fogjuk e horgászat minden percét is!
DÖME GÁBOR: Köszönjük, Gábor a profi szervezést, biztosra vesszük, hogy sok közös utunk és élményünk lesz még!
PÁLFAI GÁBOR: Ebben biztos vagyok, és én is nagyon élvezetem az együtt töltött napokat!
Írta: Döme Gábor
Fotók: Takács Péter, Pálfai Gábor
Videó: Takács Péter