A Sikeres Sporthorgász 2010. januári tartalmából

A Sikeres Sporthorgász 2010. januári tartalmából

[f]Télen is matchbottalÍr vizekenMenyhalak - nappal?!Hideg vízi, téli pontyozásJégre tettükA pergetôMindig legyen nálad…Svéd csukák nyomában II. részÁlomból valóság[-f]


A versenyhorgászat varázsa

Télen is matchbottal

Ebben az időszakban többnyire felejtősek a nyáron még csak-csak eredményes erősebb és durva fenekezőszerszámok, és ilyenkor az úszós horgászatot is át kell kissé értékelni. Ennek oka, hogy nemcsak a halak anyagcsere-folyamatai lassulnak le hihetetlen módon, hanem ehhez igazodóan a kapások is sokkal, de sokkal finomabbá válnak. A lelassult mozgású halak legtöbbször csak millimétereket húznak vagy emelnek a legfinomabb antennákon is.
(Szarka László)


Ír vizeken

Amikor legutóbb svéd vagy norvég vizeken horgásztam, a bedekkerek szinte egyöntetûen azt írták az adott országról, hogy az ezer tó országa. Van benne igazság, hiszen számos szép és nagy kiterjedésû tavuk van - de „létszámban” nem versenyezhetnek az írországi horgászvizekkel. És azért sem, mert a tavak nagy többségén engedély nélkül lehet horgászni! Szabályok természetesen vannak, de az itthoni állapotokhoz képest az írországi horgászat maga a földi paradicsom…
(Zákonyi Botond)


Feederakadémia

Menyhalak - nappal?!

A menyhal az egyik legtitokzatosabb, legérdekesebb halunk. Télen, a jeges vízben, amikor minden „normális” halunk már lelassult, és épp csak táplálkozik, a menyus akkor éled fel. Olyan időszakban kutat(hat) táplálék után, amikor nincs konkurenciája. A ragadozó halak - csuka, süllő, sügér, balin - kivételével nagyon nehéz ebben az időszakban bármilyen más fajt horogra csalni. A menyhal viszont az ekkor is nyugtalan, új kalandokra éhes horgászokat jutalmazza kapásaival. Hol és mikor érdemes rájuk horgászni? Ebben próbál segítséget nyújtani írásom.
(Döme Gábor)


Hideg vízi, téli pontyozás

A pontyot kedvelő horgászok többségénél a hideg idő beálltával véget ér a szezon, felhagynak kedvenc haluk üldözésével. Csak a fanatikusok tartanak ki a téli hónapokban is, teszik próbára kitartásukat, szerencséjüket, dacolva a zord idővel. Pedig nem kellene, hogy így legyen, mindenki bátran tehet legalább egy próbát. Hiszen régóta köztudott, hogy a pontyok télen is táplálkoznak, s ennek köszönhetően ekkor is szerencsénk lehet kedvenc halainkhoz. Természetesen a helyzet azért nem ennyire egyszerû, néhány szempontot ajánlott figyelembe venni, mielőtt a hideg vízi pontyozásra adjuk a fejünket. Ha alaposan felkészülünk a vízparti táborozásra és horgászatra egyaránt, kellemes meglepetésben lehet részünk akár a leghidegebb időszakban is…
(Ladányi Tamás)


Jégre tettük

Varga Laci pontyot fogott. Januárban! Persze Putnokon, a „Szörnyû-völgyben” ez nem hír. Nem egy horgászversenyt nyert már a cimbora a hangulatos kis vízen, kevesen tudják őt ott túlfogni. Ráadásul télvíz idején leginkább a pisztráng léken a sláger, ami köztudottan finom csemege vajban pirítva, tárcsán. Most pedig, mint említettem, egy ponty is megkívánta a csontit, ami mellé Laci némi keszeget szeretett volna fogni. Hanem Putnokon pisztrángot, süllőt, csukát is lehet fogni dögivel, sőt, a jelek szerint pontyot is, keszeget azonban nehézkes.
(Jakó László)


Horgásztípusok

A pergetô

Az egyes horgásztípusok bemutatása nem idegen tőlem, hiszen barátaim között sok az egyedi jellemvonással megáldott pecás. Mindegyikőjük sajátossága egyúttal a sikerük egyik kovácsa is. Talán az egyik legjellegzetesebb a specialista típusa. Csákó Gáborhoz többéves ismeretség fûz. Õ volt az, aki annak idején elhívott horgászni Békés megyébe a weben keresztül, én pedig elmentem, és nem bántam meg. Barátom már akkor a pergetés megszállottja volt, dobált, dobált és dobált. Ezt csinálja azóta is - sok más ismerősömmel egyetemben -, ezért úgy vélem, ennek a kasztnak is kijár egy írás.
(Pásztor István)


Pergetô-útmutató

Mindig legyen nálad…

… gumi. Ezt a pajzán, matrózok zsebkódexébe illő mondatot nyugodtan alkalmazhatjuk pergetéseink során, és ha már stílszerûek akarunk maradni: „a plasztikcsalik olyanok, mint az óvszer, jobb, ha nálad van, és nem kell, mint ha nincs nálad, mikor a leginkább szükség lenne rá…”
(Balaskó Norbert)


Svéd csukák nyomában II. rész

Két hónappal ezelőtt kezdtem a beszámolómat svédországi túránkról, főleg az utazásunkat és a körülményeket mutattam be. Most következik a folytatás: a Valdemarsviki-öböl meghorgászása, egy rendkívül halas történet…
(Lukácsi Béla)


Álomból valóság

Az év végére olyan lehetőség adódott, amire addig csak vágyakoztam. Éppen egy horgászversenyről értem haza, amikor megcsörrent a telefonom. Pámer Laci bácsi hívott, hogy ha van kedvem, és tudok magam mellé valakit, akkor két hetet horgászhatunk azon a vízen, ahol a világ minden tájáról sorban állnak a jobbnál jobb pecások. Nagy Roland mondott igent a franciaországi horgászatra. Õ már többször volt a Rainbow-n, így segített a felkészülésben is.
(Gyurecskó Tamás)

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.