A Sikeres Sporthorgász 2013. júniusi tartalmából

A Sikeres Sporthorgász 2013. júniusi tartalmából

Nagy halak az éjszaka leple alatt Pontyóriások feederrel Géza bácsi Pontyozzunk! Tavaszi csukázás Szűz pontyok a szákban! Amikor beindul a balin… Melegedő vízen Vertikális támadók, ráadás halak


Feederakadémia

Nagy halak az éjszaka leple alatt

A Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág (RSD) nem hétköznapi vízterület! A kihívásokat, a nagy természetes vizeket és a folyóvízi horgászatot kedvelők számára kihagyhatatlan! Az 57,3 km hosszú, mellékvizeivel együtt közel 2000 hektár alapterületû vízrendszer kiismerése és eredményes horgászata változatos mederszerkezete és nagy méretei miatt egyáltalán nem könnyû feladat. Számos alkalommal horgásztam már itt, de komoly fogásokkal ez idáig nem büszkélkedhettem. Idén tavasszal azonban megtört az „átok”, és olyan szerencsés horgászatban volt részem, amelyet még sokáig fogunk emlegetni!
(Döme Gábor)


A versenyhorgászat varázsa

Pontyóriások feederrel

Néhány éve nem csak szemtanúja voltam, hanem végig is fotóztam, amint a híresen sok és nagy pontynak otthont adó Maconkai-víztározón gyönyörû, legalább tízkilós példányt terelt szákba egy ifjú horgász, mégpedig pickerbottal, tökéletesen hozzáillő finom szerelékkel. Az ilyen szép halak fárasztását és megfogását mindig élvezet végignézni, hát még akkor, ha a finom bot egy mindössze nyolcéves, és éppen a születésnapját ünneplő kissrác nagyon is hozzáértő kezében van. Máig a fülemben hallom, amint Zolika odaszólt a kicsit odébb horgászó apukájának: apa, nézd, szinte füstöl a fék! Aztán néhány perc múlva anyukája szákolta meg az ifjú mester addigi élete halát.
(Szarka László)


Horgászat a Tiszán

Géza bácsi

Géza bácsi! Családom és barátaink körében már a név említése is jó érzéssel tölt el mindannyiunkat. A Hargita vonulatai közt edződött idős székely barátunk ő, aki megannyi kellemes pillanattal örvendeztetett már meg bennünket. Bebarangolta velünk a hegyet s völgyet, megtanított minket gombászni, megízleltette velünk a szamóca és az áfonya vadontermő, semmihez sem fogható ízét. Tátott szájjal hallgattuk történeteit medvékről, farkasokról, hollókról, paducászásról, pisztrángászásról, és azt, hogyan csalt lépre megannyi domolykót a környék patakjaiban. Mély, bariton hangja most is fülembe cseng…
(Oláh Csaba)


Pontyfogó praktikák

Pontyozzunk!

Az eredményes pontyozás a horgászok számára izgalmas kérdés. Amennyiben nem jön hozzánk a hal - menjünk, és keressük meg mi! Legnépszerûbb sporthalunk étvágya - étkezési szokásaival együtt - roppant változékony és látszólag kiszámíthatatlan. Ha jól eszik, könnyen foghatunk belőlük tucat számra is. Ez rendszeresen csak keveseknek adatik meg. Ne az agyontelepített vizeket nézzük, ahol szinte egymásba érnek a halak! Hajlamosak vagyunk az elért eredményeket Fortunával összefüggésbe hozni. Ha mindez valóban csak a szerencsétől függne, akkor egyesek miért fognak rendszeresen tízszeres mennyiségû halat? Az „örök mázlisták” módszereit sokan próbálják megfejteni. Felületes megfigyelések és többnyire megalapozatlan következtetések ritkán adnak valós képet.
(Nagy Csaba)


Gyakorlat teszi

Tavaszi csukázás

A mûlegyező és pergető horgászok számára a csuka az év első és legfontosabb sporthala. Ezek a horgászmódszerek ráadásul kifejezetten jobban érvényesülnek a hideg, tiszta tavaszi vízben, amikor még nem nőtt fel a hínár és más vízinövények, amelyekben egyébként minduntalan elakad a behúzott csali. Gyerekkoromban Mátyás Csukaként nevezték a Mátyás névnapján már aktív csukákat. Sokszor már a hideg téli árban elkezdtek ívni, és többnyire nagyobbak, erősebbek voltak, mint később fogott társaik. A csukák többsége azért megvárja a vizek első felmelegedését, igaz, abban a melegben a pontyok még javában dideregnek. A csukák korai ívása valószínûleg az egyik magyarázat a faj széles elterjedésére és túlélésére. Egy-két hónappal öregebbek, nagyobbak más (táplálék) halak ivadékainál, így amikor nyár elején találkoznak a hínárosban, egyértelmû, hogy ki kit fog bekapni.
(Kovács Zsigmond)


Versenyről versenyre

Szûz pontyok a szákban!

2013. április 21-27, nevezetes dátum a balatoni horgászsport történetében, ebben az időpontban rendezték meg az első bojlis horgászversenyt a Balatonon. Bojlis versenyből manapság annyi van, mint csillag az égen. Többségüket az erre szakosodott olyan tavakon rendezik, ahol a pontyok háta kilóg a vízből, ennek megfelelően a rendezvények többsége pénzdíjas. Manapság ez bevett dolog, jól járnak a tógazdák, a rendezők, és a résztvevők is reménykedhetnek a busás pénzdíjban. Tavaly, amikor a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. vezérigazgatója bejelentette, hogy a Balatonon megtiltja a behordást, a hazai bojlis tábor egy emberként hördült fel. Mit képzel ez az ember! Vége van a balatoni bojlis horgászatnak! A partról, amihez amúgy is nehéz hozzáférni, nem lehet rendes pontyot fogni! Tönkre teszi a balatoni pontyhorgász turizmust! Csak címszavakat idézek, az alpári megjegyzésektől eltekintek.
(Zákonyi Botond)


Pergetés folyóvízen

Amikor beindul a balin…

Májustól kezdve talán a legkönnyebben megfogható pergetős hal a balin. Duplázós rablásaival mutatja magát, és a kellően gyorsan húzott mûcsalival nagy biztonsággal megfogható. Szerencsére ez csak az egyik attitûdje az őnnek, így pergetésében lényegesen több van, mint a fehér balinólom vagy a thrill szisztematikus tekergetése…
(Gégény Viktor)


Pontyos fortélyok

Melegedő vízen

Gondolom, minden fanatikus pontyhorgász számára nagyon hosszú volt az idei tél. Főleg azért, mert a tavaszi felmelegedés nagyon nem akart elkezdődni. Akik már nem bírták a tétlenséget, azok egyszer-kétszer lemerészkedtek a vízpartra, köztük én is. Sajnos még március közepén is téli körülmények fogadtak, de azért lehetett sejteni, hogy előbb-utóbb eljön a tavasz. Arra azonban, hogy április közepén legyen az első értelmes horgászatom, nem számítottam. A 2013-as horgász szezonom első túráját a számomra oly kedves Deseda-tóra terveztem.
(Csörgő Tamás)


Trükkök függőlegesen

Vertikális támadók, ráadás halak

Aki követi a horgászpiacot, bizonyára észrevette, hogy az utóbbi években némi változáson estek át a pergetésre szánt horgászbotok. Egy-két évtizeddel ezelőtt, ha bement az ember egy boltba azzal a szándékkal, hogy pergető botot szeretne vásárolni, elé raktak néhány típust, melyek többségén egyszerûen csak a „SPIN” vagy „SPINNING” felirat volt olvasható. Az idő nem állt meg, egyre több új pergető technika született, a gyártók pedig ezekhez alkalmazkodva, speciális pálcákat kezdtek fejleszteni és piacra dobni Jerk, Drop-Shot, Vertikal, Twitchin és Jig elnevezésekkel. Sokszor érthetetlen, hogy mire gondolhattak a fejlesztés közben, mivel rendszeresen előfordul, hogy egy-egy technikával feliratozott bot nem a legalkalmasabb az adott módszerre. Akadnak a nevükhöz méltó, remek kivételek.
(Sztahovits Péter)

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.