Bár szokatlanul hosszan tartott az idei indián nyár, már visszafordíthatatlanul megérkezett az ősz és ezzel a lehűlő, egyre hidegebb vizek horgászata. Most ismét rajtam a sor, hogy a „Szakértő válaszol!” sorozatot folytassam, ezért a közelmúlt levelei közül újfent kiválasztottam néhány érdekes témát. Biztos vagyok benne, hogy ezúttal is találtok majd hasznos infókat, aktuális hideg vízi praktikákat, nézzük is meg, hogy melyek ezek!
Máté Szabolcs
„Kedves Gábor! Sok jót hallottam a Pilismaróti-öbölről, szeretnék ott horgászni az ősszel. Soha nem fogtam még busát, ezért ez lenne a cél. Tudnál ehhez etetőanyagot és csalit ajánlani? És milyen végszereléket használjak?”
Döme Gábor:
Kedves Szabolcs!
A helyszín mindenképpen jó választás, ott reális esélyed nyílik szabályosan busát fogni és nem mellékesen gyönyörű szép a táj, élvezni fogod a horgászatot! Az öbölben viszonylag gyenge a víz mozgása, szinte állóvízi körülményekről beszélhetünk, ezért nincs szükség nagy súlyú, speciális végszerelékre. Az egyszerű hatékonyság elvén én egy Pellet Feeder Complete végszereléket javaslok 10-12 cm hosszúságú fonott, csalitüskés előkével. Ennek vastagsága legalább 0,14 mm legyen,! Az etetőanyag keverék hasonlóan egyszerű, 1-1 arányú összeállítás, ami egy csomag Big River Öreg Ponty kajából, valamint 1 csomag Vad Ponty etetőanyagból áll. A csali 1 szem 8 mm-es Quatro Fluo Pop Up bojli. Nekem a fehér színű, fokhagymás vált be legjobban, de a színekkel mindig érdemes variálni! Sok sikert!
Szűcs Ádám
„Kedves Gábor! Az lenne a kérdésem, hogy ha nehéz terepen horgászol vastagabb monofil főzsinórral, akkor melyik az a típus, ami tapasztalataid alapján a legjobb minőségű, leginkább strapabíró?”
Döme Gábor:
Kedves Ádám!
Sokféle zsinórt kipróbáltam már, illetve folyamatosan tesztelek is különféle típusokat. Az idei évben került fel elsőként egy ígéretes típus, amiről nagyon pozitívak a tapasztalataim! Ez nem más, mint a Korda Subline! Ez egy extrém gyorsan süllyedő, nehéz kopolimer anyagból előállított főzsinór. Az egyik legkeményebb zsinór, mely valaha is készült! Rendkívüli csomótűrés és kopásállóság jellemzi. Színe moszat zöld, mely tökéletesen beleolvad a víz alatti környezet kontrasztjába, így nem kelt gyanút a letisztult vizekben, és a legóvatosabb, sokat megélt nagy pontyokban sem. Igényes és praktikus, visszazárható fémdobozban kerül forgalomba. Ebből a 30-as méretet szoktam használni, egy tekerccsel tökéletesen megtölthető kettő darab 6500-as Long Cast orsó!
Hertyó Tamás
„Szia, Gábor! Segítségre lenne szükségem! November végén lesz egy versenyem a helyi egyesületi tavunkon. Alapvetően nem egy nagy halsűrűségű víz, viszont a versenyek előtt mindig szokott telepítés lenni… Milyen etetőanyaggal, csalival és módszerrel tudnám ezeket a telepített pontyokat a leghatékonyabban horogra csalni?”
Döme Gábor:
Kedves Tamás!
Tökéletesen átlátható a helyzet, ilyenkor ezeket a friss jövevényeket kell megcélozni! Mindenki más is ezt fogja tenni, és minden bizonnyal fognak is majd az éhes potykákból, amiknek minden új, viszont ezeknél sem mindegy, hogy mit kapnak és hogyan! Mutatok egy komplett rendszert, ami nekem bevált hasonló körülmények között!
A kosár megtöltésének lépései:
Nagypál Csaba
„Szia, Gábor! Tudom, nincs két egyforma víz, és eltérőek a tapasztalatok, mégis arra lennék kíváncsi, hogy ha egy színt kellene kiemelni, aromától függetlenül, ami számodra a legjobban bevált pontyra ősszel, akkor melyik az?”
Döme Gábor:
Kedves Csaba!
„Tudom, nincs két egyforma víz, és eltérőek a tapasztalatok…” Na, ezt igazán jól látod! Nem lehet egyértelműen behatárolni, egy ebben és abban az időszakban, itt és ott csak ez vagy az működik jól, mert akár ugyanott, két egymást követő horgásznapon is lehet eltérés. Mindig kísérletezni kell és megpróbálni felismerni az adott helyzeteket, majd alkalmazkodni hozzájuk! Azonban mindig vannak ismétlődő konklúziók, amikből lehet statisztikát nézni, így a kérdésedre is tudok konkrét választ adni. A legbeváltabb szín az őszi időszakban számomra a narancssárga. Ez a feltűnő, viszonylag élénk, mégsem kirívó, hivalkodó tónus a telepített, illetve a kisebb halsűrűségű vizekben is jó eredményeket hozott. E szín egyik legjobb képviselője a Fluo Method Wafter Chilis Fahéj. Jó kísérletezést hozzá! ;-)
Varga Bálint
„Szia, Gábor! Jól néz ki az új TEAM FEEDER Előketartó doboz, vettem is belőle a PontyShow-n, viszont azon gondolkodom, hogy ezt lenne-e értelme rövidebb, method előkékhez is használni?”
Döme Gábor:
Kedves Bálint!
Köszönöm, hogy bizalmat szavaztál neki! A válasz egyértelműen igen, semmi akadálya annak, hogy rövidebb, fonott zsinóros előkékhez is használd! Méretükből eredően ezeket sokkal könnyebb tárolni a táblás előketartókban, a probléma a hosszú, versenyekre, folyóvízi pecára vagy vízközti horgászathoz kötött előkékkel szokott lenni, mert ezek többnyire nem férnek be az ilyen lapos boxokba. Elsősorban ezért ajánljuk a TEAM FEEDER előketartót az ilyen előkékhez, mert az EVA korongokra nagyon szépen fel lehet ezeket tekerni és 100%-osan gubancmentesen lehet őket tárolni, szállítani. A felhelyezés nagyon egyszerű, az előke horgát a szivacsba bele kell tűzni, majd az előke hurkába a következő horgot beleakasztva láncszerűen halmozhatjuk előkötött horgainkat. Az utolsó hurkot a csomaghoz tartozó 10 db tű egyikével fixálhatjuk. Ugyanez a szisztéma vonatkozik a rövidebb, method előkékre is.
Írta: Döme Gábor
Fotó: Haldorádó Archívum