Bíztam benne, hogy mire ismét én leszek a soros a kérdezz-felelek stílusú sorozatunk folytatásában, már a kora nyári, kellemes, melegedő időjárás lesz jellemző, és ennek megfelelően egy másik időszak sajátosságaival számolhatunk a vízpartokon. Hát, ez sajnos nem így lett. A télies hideg makacsul tartotta magát az idei tavasszal, nagyon lassan akar(t) beindulni a természet, viszont mindenképpen alakul a dolog. Ebben az írásban igyekeztem olyan kérdéseket és témákat összegyűjteni, amik az átmeneti-tavaszi időszakra, valamint a kicsit később érkező, melegebb, nyár eleji körülményekhez is kínálnak hasznos infókat. Nézzük!
Tóth Kornél
„Szia, Tomi! Eddig nem igazán sikerültek jól a tavaszi horgászataim, ezért szeretnék tanácsot kérni. Milyen etetőanyagot, csalit használjak, melyik az az ízesítés, ami ilyenkor fogós?”
Putz Tamás:
Kedves Kornél!
Helyenként más és más, eltérő lehet a fogós etetőanyag, illetve csali íz, viszont általánosságban a Kókusz + Tigrismogyoró aromájú újdonságainkat bátran merem ajánlani a jelenlegi szeszélyes, tavaszi időszakra! Mindegyik termék magas szénhidrát tartalmú, nagyon kellemesen édes ízű, kevert aromájú csalogatóanyag. Ez a termékcsoport teljes körű, minden igényt kielégít a feederezéstől, a bojlizásig. Nem írtad, de feltételezem, hogy az előbbi módszerrel próbálkozol Te is. Íme, néhány konkrét tipp feederes pontyhorgászathoz:
Juhász Marci
„Szia, Tomi! Szeretnék javítani a dobótechnikámon, ebben kérném a segítséged. A horgászfilmekben többféle távdobó mozdulatot is látok, te hogy csinálod?”
Putz Tamás:
Kedves Marci!
Kis túlzással ahány horgász, annyiféle jó megoldás létezik! Testalkattól, fizikumtól, megszokásoktól és felszereléstől függően változó az, hogy ki milyen dobótechnikával a legeredményesebb. Nekem már régóta az állított pozícióból történő, teljesen hátralendített és fix támaszkodólábas módszer a leghatékonyabb. Ekkor a dobó zászlóm hossza 120 cm. A bal lábamat helyezem előre, a jobbat hátra, dobás közben pedig a testsúlyt és a lendületet az utóbbiról az előbbire helyezem. Szintén fontos, hogy a karjaid nyújtva legyenek, a bot nyele pedig az orrod felett egyenesen a cél felé nézzen. Próbáld ki Te is, de ne feledd, ennek a kulcsa is elsősorban a gyakorlás! ;-)
A feederes dobótechnikákról egyébként tavaly forgattunk egy Method suli epizódot is Sipivel, amiben találhatsz még néhány hasznos tanácsot!
Antal István
„Szia, Tamás! Konkrét lesz a kérdésem: Szerinted melyik a legerősebb Haldorádó monofil főzsinór? Gyakran horgászom olyan helyeken, ahol szűkösen vannak egymás mellett a horgászok, ezért erősen kell húzni, irányítani a halat, hogy ne szedje össze mások cuccait, illetve köves aljú bányatavakra is szoktam járni, ahol nagyobb a koptató hatás. Melyik damilt ajánlod?”
Putz Tamás:
Kedves István!
Egyértelmű kérdésre egyértelmű lesz a válaszom: Haldorádó Big River Main Line!
Kifejezetten folyóvízi horgászathoz készítettük ezt a monofil feeder főzsinórt, de természetesen használható állóvízen is, ha a fokozott terhelhetőségre van szükség. A zsinór kifejlesztésénél az elsődleges szempont a kellően nagy teherbírás, valamint a magas kopásállóság volt. Sűrű anyagszerkezete miatt sokkal strapabíróbb, jobban süllyed és kisebb nyúlással rendelkezik, mint a hagyományos monofil zsinórok bármelyike. Világoszöld színe észrevétlenül olvad bele környezetébe, így a legóvatosabb halak számára is szinte láthatatlan. Tulajdonságainál fogva ez a mono teljesít minden olyan kritériumot, amit joggal várhatnak el a horgászok egy modern, jó minőségű horgászzsinórtól. 300 méteres kiszerelésben és 6 különböző méretben kapható.
Rádics Milán
„Szia, Tomi! Alig várom, hogy kezdjenek beindulni az amurok. Szerinted a tavaszi, melegedő vizekben milyen etetőanyaggal és csalival érdemes rájuk horgászni?”
Putz Tamás:
Kedves Milán!
Ezzel én is így vagyok! :-) A kora nyári időszakokban még nem érdemes a fermentált, erjesztett csalogatóanyagokhoz nyúlni, ezek maradjanak arra az időszakra, amikor a vizek hőfoka stabilan 20 Celsius-fok felett lesz. Helyettük a gyümölcsös, édes ízek és aromák felé érdemes fordulni, melyekből bőségesen található fogós alternatíva a palettánkon. Ilyen például az eper, az ananász vagy épp a mangó, ami a kedvenc gyümölcsös aromám. Tessék, néhány szuper mangós tipp:
Gyenei Árpád
„Szia, Tomi! Húsvétkor sikerült megfognom a 2021-es évben az első amuromat. Április végén megyek legközelebb horgászni és nagyon szeretnék újra horogra csali egy torpedót. Arra gondoltam, hogy készítenék egy alapozó etetést a dolog érdekében. Vagy nem jó ötlet, hidegek még hozzá a vizek? Mit javasolsz?”
Putz Tamás:
Kedves Árpád!
Gratulálok az amurhoz! :-)
Nem tudom, mennyire lesz enyhe az időjárás addig, de reméljük a legjobbakat… Ha és amennyiben nem lesz stagnálás, vagy ne adj Isten visszahűlés, szerintem egy kisebb mennyiségű alapozó kajával csak kedvezhetsz a célodnak. Tulajdonképpen egy zacskó főtt magkeverék szerintem bőven elegendő lesz, mondjuk két részletben bejuttatva. Ehhez a Főtt Tigrismogyoró Mixeink közül a natúr verziót javaslom, egy kis gyümölcsös adalékkal tuningolva. Ahogy egy fentebbi válaszban említettem, a mangó aroma a kedvencem a „gyümölcskosárból”, nekem ez vált be a legjobban amurhorgászathoz (is), ezért egy ilyen folyékony adalékot ajánlok Neked is a magvak ízesítéséhez. Sok sikert!
Írta: Putz Tamás
Fotók: Putz Béla, Sipos Gábor