Újra elérkezett az ősz, a kánikulai melegek után végre felfrissülhetünk, és kellemesebb időjárásban kergethetjük a halakat. Ami ekkoriban már viszont kevesebb van, az a szabadidő. Ennek megfelelően elsősorban a rövidebb idejű horgászatokat kedvelők számára tartogat ez az összeállítás hasznos információkat.
Veres Gábor
„Kedves, Sipi! Van egy vízterület a közelünkben, ahol sok ezüstkárász él, és szeretnék belőlük fogni néhányat. Van esetleg tipped, hogy milyen horoggal és csalival álljak neki a kárászozásnak?”
Sipos Gábor:
Kedves, Gábor
Kifejezetten kárász horgászatához vékonyhúsú, de erős, könnyű horgot javaslok, amely fonott horogelőkén van felkínálva. Azért fonotton, mert az a vízben ellágyul, így könnyebben fel tudja venni az amúgy kényesen táplálkozó hal. Az Owner kínálatából az FDH-1 típus jó választás, Fine csalitüskével kiegészítve nagyon eredményes kárászozás során. Csalinak kisméretű, könnyű falatokkal érdemes próbálkozni, mint például a Top Method Feeder Wafter - Caras.
Könyves János
„Szia, Gábor! Szerinted ősszel még érdemes vajsavas csalikkal próbálkozni?”
Sipos Gábor:
Szia, János
A vajsavas csalik legjobb időszaka egyértelműen a nyár, de ez nem azt jelenti, hogy ne lehetne eredményesen használni azokat akár a hűlő vizekben is. Bátran érdemes velük próbálkozni, főleg a pop-up változatokkal, melyek igazán könnyű falatot jelentenek a pontyok számára. A csalikhoz hasonló módon az N-Butyric Spray aromák is bevethetők még ősszel addig, míg a víz lassan hűlő fázisban van.
Alföldi Barnabás
„Kedves Gábor! Van egy foglalásom az Ezüst-tóra. Milyen halak lakják a tavat? Van esetleg valami speciális igénye az ottani horgászatnak?”
Sipos Gábor:
Kedves Barnabás!
Az Ezüst-tó halfaunája elsősorban pontyra korlátozódik, igaz, ebből a halból számos méret megtalálható a vízben. A 0,5 kg-os mérettől egészen a 15 kilósig bármi horogra akadhat. Ezenkívül él még amur is a tóban, valamint néhány tokhal is színesítheti a fogást. Szelektív horgászatnak túlságosan sok értelme nincs a tavon, ugyanis elsősorban a pontyok uralják a terepet. A nagyobb testű példányokra érdemes etetést készíteni és azt meghorgászni. A 4S Method Pelletek őszi változataival nem lehet mellélőni, így elsősorban ezeket javaslom.
Bolgár Patrik
„Szia, Gábor! Őszi horgászatokhoz javasolsz spray állagú aromákat, vagy azok inkább meleg vízre valók?”
Sipos Gábor:
Szia, Patrik!
A spray aromák használata inkább a kapás kialakulásának gyorsaságán, mintsem a vízhőfokon múlik. Ha a horgászat üteme gyors, akkor a spray aromák megfelelő használata segítheti az eredményességet, viszont, ha lassabban reagálnak a halak, akkor inkább már a gél állagú attraktorokat érdemes bevetni.
Jómagam elsősorban azokat a spray-ket kedvelem, amelyek nemcsak ízesek, de színesek is, így vizuális hatásuk is van. Ezek közül a fluo sárga, fluo zöld és a piros azok, amelyeket érdemes variálni, főleg a zavaros, kevéssé átlátszó tavak esetében.
Bojtos György
„Kedve, Gábor! A legtöbb nagyhalas tavon már szigorúan szabályozzák, hogy mely halkímélő eszközöket engedélyezik. Te milyeneket javasolsz, amelyek mindenhol megállják a helyüket és eleget tesznek a szabályoknak?”
Sipos Gábor:
Kedves György!
A By Döme TEAM FEEDER szortimentben számos olyan eszköz van, amelyek bármely vízterületen alkalmasak a nagytestű halak biztonságos horogszabadításához. A legtöbb tavon már előírás a pontybölcső, melybe a nagy halak is beleférnek, valamint a pontymérlegelő zsák, amely alkalmas a halak biztonságos visszaengedéséhez és esetleges letárolásához.
A merítőhálókat tekintve is érdemes figyelmesnek lenni, hiszen a nagyméretű, halbarát anyagból készült hálók használata is az előírások közt van, melyek a kapitális pontyok és amurok hatékony és biztonságos partra segítését szolgálják!
Írta: Sipos Gábor
Fotók: Haldorádó Archívum