Method suli 39. rész – szeptember

Method suli 39. rész – szeptember

A method horgászat népszerűségét az is jól mutatja, hogy a Freestyle Method Országos Bajnokságán évről-évre rekordszámú nevező indul, nem is beszélve a minden hétvégén tucatszám megrendezésre kerülő amatőr versenyekről. Nagyon sokan szeretik a methodos kihívásokat és főleg azt, hogy a népszerű tavakon akár versenykörülmények között is sok halat lehet fogni. A helyszín, ahol most vagyok, nem ismeretlen már senki számára, ám az ok, amiért ismét ide jöttem, mindenképp alátámasztja a látogatásom miértjét.

A kiskunhalasi Ezüst-tó népszerű methodos víz, évek óta ad otthont különböző versenyeknek, sőt, országos bajnokság fordulóit is előszeretettel rendezik itt meg. Ennek egyik oka a tó páratlan infrastruktúrája, profi üzemeltetése, míg a másik, hogy elképesztő mennyiségű hal él a vízben, ráadásul a tó nagy nyomás hatására sem omlik össze.

Páratlan infrastruktúrája és profi üzemeltetése miatt népszerű versenyhelyszín az Ezüst-tó
Sok rangos horgászversenynek adott már otthont ez a víz

2024-ben a Freestyle Method Országos Bajnokságának egyik középdöntője került itt megrendezésre. Úgy alakult, hogy a sorsolást követően én is azok közé kerültem, akiknek ezen a tavon kellett kiharcolniuk a döntőbe jutást. Sokan felszisszentettek, hogy nekem ez hazai pálya, és már minden halat névről ismerek, de sajnos ez nem így van. Jómagam ugyanis Budapesten élek és kizárólag tesztidőszakban horgászom a tavon, legutóbb a tavalyi év döntőjén pecáztam itt, igaz, akkor egész jól szerepeltem! Bizakodva vágtam neki a hétnek, mert tudtam, hogy aktív napok elé nézek.

A tréningnapokon fantasztikus halak akadtak horogra
Még egy ilyen gyönyörű tokhal is tiszteletét tette

Nem akarom húzni az időt a verseny beszámolójával, így a lényegre is térek. Sikerült pontazonossággal a 2. helyen végeznem. Nagyon élveztem a versenyt és külön örülök annak, hogy Tóth Bálinttal az utolsó fordulóban döntöttük el a versenyt úgy, hogy egymás mellett pecáztunk, így nem a sorsoláson, hanem a tudáson múlott, hogy ki a jobb. Egy hajszállal most alulmaradtam, ugyanis a záró fordulóban ifjú barátom 166 kiló körüli mennyiséget, míg én „mindössze” 160 kilónyi pontyot fogtam. Így kikapni nem szégyen, sőt, nagyon büszke vagyok arra, hogy bírtam a tempót a nálam 20 évvel fiatalabb sportolóval!

Komoly fizikai megterhelést jelentett minden egyes forduló
Tóth Bálint az utolsó fordulóban 166 kiló körüli mennyiséget, míg én mellette 160 kilónyi pontyot fogtam. Emlékezetes forduló volt!
Végül második lettem a Freestyle Method Országos Bajnokság Ezüst-tavi középdöntőjén, melyet részben nagyszerű munkatársamnak, Burszki Zoárdnak köszönhetek

A lényeg, hogy ez az eredmény méltó apropót szolgáltat, hogy egy Method suli epizódot szenteljek neki. Biztos vagyok abban, hogy sokan azt mondják, mit kell ezen bemutatni, hiszen annyi hal van benne, mint víz, itt még a hülye is fog halat. Ez igaz, és nem is szándékom ezt megcáfolni. Az ilyen tavakon halat fogni nem nehéz, de sok halat fogni annál inkább, pláne úgy, hogy ebben a vízben is más a halösszetétel a tó különböző pontjain. A tó első felében például nagyon sok a kisméretű, 0,5-1 kilogrammos ponty, míg hátul a nagytestű halak vannak többen. A bemutatandó két különböző taktika kombinálásának köszönhetem, hogy egy ilyen erős mezőnyben is helyt tudtam állni. Lássuk, hogy mi a különbség a két véglet meghorgászásában:

Teljesen más taktikával kellett leülni a tó elülső, szűkülő részén a fordulóra, mint a hátsó, széles részen

Kisponty horgászat a tó „szűk” részein
Az OB-n a tó első része az „A” és a „D” szektort jelentette. Mindkét szektorban sikerült a szélső melletti helyekre húzni. A kötelező edzésen már kész taktika volt előttem, és biztos voltam benne, hogy e részen elsősorban a partközeli kispontyozás lesz a fő csapásirány, mert a „biztonsági” 60-70 kilót ezzel a módszerrel lehet a legbiztosabban megfogni.

Ezekből a pontyocskákból kellett akár 150 darabot is fogni öt óra alatt
Ez a méret nekem már bónuszhalnak számított az előnytelen helyeken

Felszerelés, végszerelék
Mivel ezt a technikát olyan 10 méterre kellett művelni, egy 3,3 méteres Fine Max Light botot szereltem fel hozzá. Ez a táv nagyon gyors horgászatot biztosít, és a lágy botról a picurka, puha szájú pontyok sem verik le magukat.

A rövid dobásokhoz rövid botra volt szükség, mely kellően lágy a kis halakhoz!
A Fine Max 330L még a kis pontyok alatt is karikába hajlott
A rövid bottal könnyebb volt alsó dobással vízbe juttatni a végszerelékem
Az etetéshez 365 cm-es Master Long Cast botot használtam
Az etetést is alsó dobással juttattam be

A végszerelékben semmi különös nincs, hiszen a versenyszabályzat erősen behatárolja azt. Ez esetben Preston kosarakat használtam, méghozzá L méretben. Ennek oka, hogy versenyeken ez a legnépszerűbb forma, így nem térek el az átlagtól, másrészt a gombócot a műanyag töltőszerszámmal nagyon tömörre lehet nyomni. A halak ugyanis ezen a tavon nem a csalit támadják, hanem a pelletgombócot, amelyet bedobunk nekik. Még a kispontyok is!
Horog tekintetében nem kellett finomkodni, és 12-es méretű Guru Pellet Wagglert kötöttem fel a kispontyoknak, méghozzá 0,22 mm-es Haldorádó Method Mono Hook Linera.

Ezen a versenyen a Preston legnépszerűbb kosarait használtam, mert ezeket a műanyag töltőszerszámmal beton keményre tudtam tölteni!
Az alapozó etetéshez a legnagyobb Pellet Slipper kosarat használtam

Csalogatóanyagok, csalik
Az etetés is sarkalatos pont volt e módszerben. Ezt egy nagyméretű Pellet Slipper kosárral oldottam meg. Gondolhatnánk, hogy pellettel kellett etetni, hiszen azt imádják ezek a kispontyok, azonban ha sok pelletet juttattam volna a vízbe, akkor a halacskák nem támadták volna mohón a method kosaramat. Így aztán elsősorban szemes anyaggal kellett őket a horgászhelyhez vonzani, majd folyamatos dobálással ott tartani. A reggeli etetőkeverékem azonban nemcsak főtt kukoricából állt, hanem egy olyan újdonságból, amely csak 2025-ben kerül majd forgalomba, ez pedig a FermentX Additive - Erjesztett Kukoricacsíra. A csíra tulajdonképpen a kukorica veleje! Magas tápanyagtartalma miatt imádják a halak, ráadásul kevésbé gyorsan telnek el tőle, mint az egész kukoricától. Ebből az egyvelegből került be 15 kosárral a 10 perces etetési időben.

Alapozó etetésem két legfontosabb alkotóeleme
Nem volt túlbonyolítva a dolog
2025-től bővül a FermentX Additive termékcsaládunk is
Imádták a halak a sok, apró, tejsavas falatot, melyek ráadásul a kukorica velejét tartalmazzák
Megszámlálhatatlan szemcse egyetlen kosárban, ez az egyik ok, amiért ennyire hatékony ez az etetési stratégia

A csalik – bár a halak nem feltétlenül ezért voltak megőrülve – fontos szerepet játszottak. A kispontyok ugyanis olyan vehemenciával marták szét a kosár tartalmát, hogy ha nem történt azonnali akadás, akkor kellett egy jó csali, amelyet megláthatnak a nagy nyüzsgésben. Mivel kis halakra pecáztam, ide élénk színű csali kellett. Volt a tálcámon több lehetőség. A TORNADO Method - Tintahal & Barack mellett az új TORNADO Method Smoke - Champion Corn is hasznosnak bizonyult, mely ráadásul remek kukorica ízzel rendelkezik, és mind ízben, mind színben nagyon hasonlít a bejuttatott kukoricacsírára.

A színes, élénk színű csalik voltak jobbak a kispontyok horgászatához
A legjobbnak a TORNADO Method Smoke - Champion Corn bizonyult
Ez a füstölő csali már sok természetes vízen is bizonyított!
Csalitüskére tűzve akár nagyobb halak horgászatához is jó választás
Ennek a csalinak köszönhetem a nyár egyik legemlékezetesebb fogását az RSD-n

Lássuk a pelletkeveréket! Sokan szeretnek belebonyolódni abba, hogy az ilyen intenzív vizeken pontosan milyen arányban keverjék a különböző Aqua Garant pelleteket. Én fele-fele arányban kevertem a 2 mm-es Classicot, valamint a 2 mm-es Universalt. Ezt kiegészítettem némi 4 mm-es mérettel és egy doboz 4S Method Pellet Mix - Nyár keverékkel. Azt figyeltem meg, hogy egy idő után a szemcsés, színes falatokat tartalmazó mix nagyobb hatással volt a halakra, így versenyen ezt folyamatosan kevergettem az alapkajához.

Pelletkeverékem alkotóelemei mind a nagyhalas, mind a kispontyos horgászathoz
Ezt bármelyik intenzíven telepített tavon be merném dobni
Az őrölt pelletnek köszönhetően nagyon jó tapadási és oldódási képességekkel bír ez a kaja

Van egy fogadalmam már 3 éve! Ha az Ezüst-tóra jövök pecázni, SOHA nem dobok be aroma nélkül. Egész egyszerűen itt a halak imádják az intenzív színeket és ízeket! Éppen ezért többféle színt és ízt használtam a kistestű halak horgászatához. Az egyik volt a 4S Method Pellet családból a spray állagú piros Papaya & Mangó, valamint a zöld Chili & Fokhagyma. No meg persze az új, nagyon sárga és feltűnő, fluo zöldessárga színt képző TORNADO Activator Spray - Champion Corn!

Ez a három változat került a kezembe legtöbbször a kispontyos horgászatok során
A Papaya & Mangó édeskés, pirosas színű változat
A Chili & Fokhagyma nagyon látványos fluo zöld színt képez
A TORNADO Smoke Activator Spray - Champion Corn fluo sárgászöld színű aroma

Horgászat menete
E horgászat alapja a folyamatosság. Az alapozó etetést követően ugyanis még csak ímmel-ámmal lehet fogni a kis pontyokat, de, ahogy egyre többet dobunk, úgy áll össze akár egy négyzetméternyi területre a tengernyi hal. Elképesztő ütemet lehet így fogni. Az ütem lassulásának oka elsősorban az lehet, hogy egy nagyobb hal téved oda. Ha ez nem következik be, akkor akár percenként lehet szákolni a halakat. Egy nagy halakban bővelkedő vízben ez biztonsági horgászatra jó csak, de ezen a versenyen én 5 pontot köszönhettem neki.

Az aromát mindig a töltőszerszámba szórt pelletekre nyomtam
Erre tettem a csalit…
… majd a töltőszerszámot töltöttem meg pellettel
A préselést jó erősen kellett végezni, hogy a gombóc egészben a fenékre érhessen
Izomból összenyomott, tökéletes töltet


Ezekkel a pontyocskákkal gyorsan telt a szák
Kis túlzással locsolni kellett folyamatosan az aromát, hogy a halak a nagy tumultusban is megtalálják a gombócomat

Nagyponty-horgászat a tó „széles” részein
Az Ezüst-tó azon részein, ahol volt hely a benti pecára, ott a nagytestű halak horgászatáé volt a főszerep. E taktika alapja a pontosság és a folyamatosság volt. Komoly tempót kellett diktálni ennél a módszernél, és itt már a halfárasztás is egy komoly kihívás volt, hiszen azt sem szabadott nagyon elhúzni. Nemcsak a kieső idő miatt, hanem azért sem, mert míg a merítővel kergettük a halat, addig az etetés ki tudott hűlni.

A tó hátsó, széles részein sok nagytestű ponty él
Ezen a részen szükség volt a nagy merítőkre is!
A tó legjobb helyein szinte folyamatosan fárasztani kell

Felszerelés, végszerelék
Botok szempontjából a benti, bója horgászathoz a Fine Max 360 MH bizonyult a legjobbnak. Bár a 60 méteres távot már ezzel nem lehet annyira könnyen megdobni, ennél erősebb bottal a halvesztések száma nőtt. A 35 méter körüli fő távot éppen ezért a 350ML botokkal pecáztam meg, melyek karikába hajolva dolgozták ki a nagyobb halak védekezését is.

A Fine Max 350ML fárasztás során rugalmasnak, mégis határozottnak bizonyult
A kívánt 35 méteres távot könnyedén és pontosan lehet vele megdobni

Mindkét esetben 0,33 mm-es Guru Shield dobóelőke volt bekötve, mely garantálta azt, hogy a 45, illetve a 30 grammos, megtöltött kosarak huzamosabb idejű dobálása se jelentsen gondot. A horog volt még itt egy sarkalatos pont, ugyanis erős, vastaghúsú modellre volt szükség. Ez ennél a technikánál nekem a 10-es vagy 8-as méretű By Döme TEAM FEEDER Method Pro volt, mely 0,22 mm-es zsinórra volt kötve.

Etetéshez a már jól bevált Master 395 RXH-t használtam

Csalogatóanyagok, csalik
Érdekes módon a kosárba, valamint az etetésre használt anyagok semmiben sem különböztek az előzőleg bemutatottaktól. Egész egyszerűen nem a kajával kellett szelektálni a halat, megtette helyettem ezt a szívességet a tó és a halak eloszlása.

A tálca tartalma nem változott, de ebben az esetben a pellethez kevertem hozzá a kukoricát és a csírát
Annyi szemet kell a pellethez adni, hogy még összeálljon az gombócként
Először önmagában kell egy nagy gombócot formálni
Ezt a gombócot kell egyben a kosárra tölteni, így az egyben le is esik a vízre érkezéskor
A nehéz gombócokkal szépen egy helyre lehet gyűjteni a halakat
Elképesztő mennyiségű hal tud összegyűlni az etetésen

Csalik terén viszont nagyon jól vizsgázott egy 2025-ös újdonság, mellyel szintén a TORNADO Method család fog bővülni. Ez név szerint a Red Devil! Ez egy csípős, erős ízű, pirosas csali, melyből főleg a kisebb méretek voltak e versenyen a hasznomra. Nem volt ugyanis szükség látványos, nagyméretű csalira. Ennek oka, hogy a pontyok kizárólag a kosár tartalmát akarták megszerezni, ám fontos volt, hogy legyen egy ízes, etetőpelletre emlékeztető falat, melyet gondolkodás nélkül behabzsoltak.

A 2025-ös év újdonsága lesz a TORNADO Method Smoke - Red Devil! A csali mellett az aromák is jól vizsgáztak ezen a versenyen
Nagy horog kis csalival

Az aromázás fontos volt ebben az esetben is. Az előzőleg felsoroltakon kívül a Red Devil Activator Spray is jól működött, ugyanis felváltva használtam ezeket. Sosem dobtam kétszer ugyanolyan aromával, hogy ne teljenek el a halak tőle. A piros és a fluo zöld színek a nagytestű halak horgászatánál kulcsfontosságúnak bizonyultak!

Horgászat menete
Ahogy a rövid távú pecánál, úgy ennél is az volt a legfontosabb, hogy legyen folyamatosság. Ha nem húzta el a hal 1 percen belül a spiccet, akkor gondolkodás nélkül újat dobtam még akkor is, ha a beleúszásoktól állandóan rezgett a kapásjelző. Így a következő dobás általában pár másodperc alatt kapást adott. Az aromák folyamatos „locsolása”, és a pontos dobások mellett a fárasztások hatékonysága is kulcsfontossággal bírt. A rugalmas botnak köszönhetően alig kellett a fékhez nyúlni, és gyorsan lehetett kifelé terelni a pontyokat, ha a bot spiccét a vízhez közel tartva, feszesen irányítottam a halakat. Ebből a pozícióból csak merítő távon változtattam. Ekkor egy gyors felfelé irányuló pozícióváltással a halat felkényszerítettem a felszínre és – optimális esetben – azonnal a merítőbe is fordítottam. Haltépés nélkül lehet így lendületesen fárasztani, és akár 10-15 másodperc alatt szákba terelni a 4-5 kilós halakat. Többet ésszel, mint erővel!

Először ennél a módszernél is némi kaja került a töltőformába
Erre fújtam rá az aromát…
… majd jöhetett rá a csali
A halak méretéből adódóan itt már XL kosarat használtam
Jó keményre préseltem a gombócot

Ami komoly fizikai megterhelést jelentett a 35 fokban, az nem is csak a halfogás volt, hanem a 3-5 kilós halakkal történő birkózás a parton. A kisebb egyedeket a ládán ülve is lehetett kezelni, de a nagyobbakkal ki kellett menni a bölcsőhöz, és ott kivenni a szájukból a horgot, majd eltárolni őket valamelyik haltartóban. Ez utóbbi is fejtörést okozott, mert a versenyszabályzat kimondja, hogy maximum 20 kiló hal lehet egy haltartóban, így ezekből kellett jócskán kitenni. A problémát csak az jelenti, hogy 3-nál többet nehéz a ládára rögzíteni, a többit így mellé kellett leszurkálni, és folyamatosan számolni, hogy melyikben mennyi hal lehet. Nyilván sokan belebonyolódtak ebbe, sajnos első napon én is, így „túlraktam” több szákomat is, és a „kidobott” kilókkal sajnos egy pontom is odaveszett. Gyermeteg hiba ez, de a verseny hevében sokszor előfordul.

A tó hátsó részén ez a méret az átlag!
Nagy segítség egy ilyen halszámláló, amellyel az egy szákba tett halak tömegét is nyomon lehet követni
A 2025-ös év újdonságai már most a kedvenceim közé tartoznak!

Az ebben a cikkben és az alábbi filmben bemutatott horgászat már-már extrém határokat súrol. 5 óra alatt 100-150 kiló pontyot fogni nem hétköznapi teljesítmény, és biztos vagyok abban, hogy sokak számára ez nem is vonzó. Viszont sokfélék vagyunk, és tudom nagyon jól, hogy hétvégenként vannak teltházas versenyek az olyan tavakon, ahol akár 2 mázsa halat is szákba kell terelni a győzelemhez. Ez is egy válfaja a method horgászatnak, mely immár helyet kapott a Method suli sorozatban is. Bízom benne, hogy nemcsak a versenyzőknek, de a kicsit nyugodtabb horgászok számára is tartalmazott értékes információkat ez az epizód!

A bemutató horgászatról film is készült, melyben minden részletre kitérően mutatom be a versenyen használt módszereket

Írta: Sipos Gábor
Fotó, videó: Bank Bálint

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.