Halfüstölés és a Behr füstölő

Halfüstölés és a Behr füstölő

Kultúráktól és földrészektől függetlenül, az emberek több ezer éve tartósítják ételüket. Az egyik legeredményesebb természetes, mesterséges tartósítószer-mentes eljárás a füstölés. Manapság a technika és a szállítóeszközök fejlődésével kissé háttérbe szorul a füstölés mint tartósítási mód, inkább csak ízesítésként alkalmazzák. Ezt a nagyszerű eljárást otthon is elvégezhetjük, ha rendelkezésünkre áll egy halfüstölő berendezés. Az alábbiakban néhány általános tudnivalót tekintünk át, illetve összeállítjuk a halfüstölőnket.

Általános tudnivalók, mielőtt elkezdenénk a füstölést

- Alapvetően két füstölési mód létezik, az egyik a meleg, a másik pedig a hideg füstölés. A meleg füstölés során a tartósítani (ízesíteni) kívánt termékkel közvetlenül egy légtérben van a parázsló fából áramló hő és füst. A hideg füstölési eljárás során a tűztér és a füstölési tér elkülönül. Itt a füst nem közvetlenül, hanem egy hosszabb csövön, már lehűlt állapotban érkezik a füstölésre váró halakhoz. Az előbbi eljárás sokkal rövidebb ideig (a füstölő méretétől és a halak mennyiségétől függően), néhány tíz perctől két-három óráig tart. Ezzel szemben a hideg füstölés akár 24 órát vagy még hosszabb időt is igényel. Míg a meleg füsttel kezelt halak csak néhány napig, a hideg füsttel kezeltek akár hetekig is fogyaszthatók.
- A halak előkészítése során sót mindenképpen alkalmazunk. Ezt a halak felületére vagy száraz állapotban visszük fel, vagy páclevet készítünk (ezt egy későbbi cikkben részletesen ismertetem) és abba helyezzük a hala(ka)t. A só kettős szerepet lát el, nemcsak ízesíti a húst, hanem a baktériumok jelentős részét is elpusztítja. A sóhoz természetesen más fűszereket is keverhetünk, ízlésük és receptúránk szerint.
- Akármelyik eljárást használjuk, pácolás után a halakat hűvös, jól szellőző helyen kell tárolni, mindaddig, amíg felületük meg nem szárad. Száraz pácnál kaparjuk le a felesleges sót. Csak száraz felületű hallal kezdjük el a füstölést.
- Manapság a halak füstöléséhez nem használnak olyan erős fűszerezést és füstöt, mint néhány emberöltővel ezelőtt. Akkor nem volt hűtőszekrény és a tárolási lehetőséget a pince vagy a kútba engedés jelentette. Manapság sokkal „lágyabb” a fűszerezés és a füstölés, így a halaknak hűtésre van szükségük. Nagyon jó ötlet, ha fóliahegesztővel lezárva teszzük el őket a hűtőbe.


A Behr halfüstölő

A házi halfüstöléshez manapság bárki hozzákezdhet, nem csak azok, akik barkácsolási hajlammal és elég kézügyességgel rendelkeznek ahhoz, hogy saját maguknak készítsenek egy füstölőt. A készen megvásárolható füstölők előnye, hogy 100 %-osan működnek, és ezekhez mindenki könnyen hozzájuthat, nem kell a szükséges alapanyagokért szaladgálni a barkács- és vasáru boltokba. Pompás halfüstölőt kínál a Behr. Kicsi, praktikus, kényelmes és szemre is tetszetős.

Lássuk először a doboz tartalmát:

1. fedő
2. fedőgomb
3. rácsok
4. füstölőkamra
5. fűrészpor takarólemez
6. zárófogantyú
7. 2 db égő, zárókupakkal
8. keret

Helyezzük a keretet vízszintes alapra
A két kialakított üregbe tegyük bele az égőket. Fedelüket távolítsuk el, és töltsük fel mindkettőt spiritusszal.
Tegyük rá a keret tetejére a füstölőkamrát
A kamra aljára öntsünk fűrészport
Fedjük le a fűrészport a takarólemezzel
Tegyük helyére az alsó rácsot
Az alsó rács erre kialakított mélyedéseibe helyezzük bele a felső, füstölő rácsot
Szereljük fel a kamra két oldalfülét. Először akasszuk be a fül egyik szabad végét, majd a fémhurkot kissé széthúzva pattintsuk helyére a másikat is. Ismételjük meg az előbbi lépéseket a kamra másik oldalán is
Szereljük fel a fedélre a fogantyút, amely egyben levegő-szabályozóként is szolgál
A légszabályozó teljesen nyitott állásban
Ezzel összeszereltük a füstölőt, készen áll a használatra

A következői cikkemben néhány halfüstöléshez használt páclevet fogunk összeállítani.

Kellemes időtöltést!

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.