Amikor több ember munkáját, szabadidejét kell összehangolni, az nem egyszerű feladat, és ha még a természet is igen határozottan közbeszól, akkor az már igazi pech. A Shimano Alivio pergető szettel való teszthorgászatra operatőr barátommal végre sikerült jó időpontot leegyeztetni, viszont erről az időjárást nem tájékoztattuk, így két nappal a megbeszélt dátum előtt 20 cm hó borította be a tájat, valamint másnapra szinte 100%-ban befagyott a vízfelszín. Na, itt sem lesz pergetés, gondoltam, ezért új időponton, módszeren kellett gondolkozni az év utolsó Shimano teszthorgászatára.
A lehetőségeket végiggondolva már az is felmerült, hogy egy fenekező szettel kimegyünk a Tiszára menyhalazni - ezzel kapcsolatban el is indult az e-mailezés a felszerelés-cseréről -, amikor a december első hétvégéjén tapasztalt szokatlan melegfront megoldotta a problémát. Szerencsénkre majdnem megdőlt az eddig ezen a napon valaha mért legmagasabb hőmérséklet, így szinte jégmentes víz fogadott a forgatás reggelén a tóparton, hogy kipróbálhassam az egyik legkedvezőbb árú pergető felszerelést, a Shimano Alivio szettet.
Nézzük akkor először a tesztalanyok adatait…
Shimano Alivio AX 300 H | |
Bot hossza: | 3 m |
Szállítási hossza: | 154 cm |
Tömege: | 291 gramm |
Gyűrűk száma: | 7 db Shimano |
Tagok száma: | 2 db |
Dobósúly: | 20-50 gramm |
Shimano Alivio 3000 SFB | |
Csapágyak száma: | 1 db (1 golyóscsapágy + 1 tűgörgős csapágy) |
Tömege: | 275 gramm |
Áttétele: | 5.2:1 |
Anyaga: | XT7 Grafit orsóváz, dúralumínium dob |
A méretadatok mellett fontos információ még a bot anyaga, ami XT30 karbon és üvegszál keveréke. A bot nyele parafa, amibe a Shimano saját gyártású grafit orsótartóját építették be.
Amikor ezt a szettet választottam, egyetlen dologra voltam nagyon kíváncsi, mégpedig arra, hogy egy ilyen olcsóbb árfekvésű szett „horgászható-e”, avagy sem. Az első dolog, aminek utánanéztem, hogy mit jelent pontosan az XT30 / Glass anyag a botnál.
„Az XT adat után szereplő szám a karbonszál ellenőrzött körülmények közötti szakítószilárdságát jelöli.” Minél nagyobb ez az érték, annál nagyobb a szakítószilárdsága, valamint az ára is… Ezt a karbon alapanyagot keverik a bottípusnak megfelelő anyagokkal, például műgyantával, bioszállal - vagy mint ennél a botnál is - üvegszállal. E keverékek végeredménye lehet egy vékony, gerinces bot vagy épp egy kicsit vastagabb, ugyanakkor az üvegszálaknak köszönhetően kifejezetten erős bot is. Így már érthetőbb, mitől lehet egy pergető bot tízezres kategória, vagy épp százezer forint.
Első kézbevételkor kicsit tartottam a bottól, mivel a tömege nagyobb volt az általam szentírásnak tekintett 250 grammnál. Legnagyobb meglepetésemre azonban fel sem tűnt, hogy nehezebb lenne a korábbiakhoz képest. Ez talán a jó súlyeloszlásának volt köszönhető, de egész kezes bot volt a három méteres hossza ellenére is. Probléma nélkül sikerült vele végighorgászni a napot.
Az orsó, ami a szettben van, szintén a Shimano Alivio termékcsaládjából került ki, mégpedig Alivio 3000 SFB néven. Erről az orsóról annyit érdemes tudni, hogy egy 1+1 csapágyas, tűgörgős, első fékes orsó, P3-as technológiával. A P3 jelentés megfejtésében igénybe vettem némi katalógus-segítséget. Kiderült, hogy az összes P3-as orsót a Power (erő), Precision (pontosság, precizitás) és a Performance (maximális teljesítmény) jellemzi. A Shimano szakembereivel folytatott megbeszélés alapján az is kiderült, hogy a P3 családba tartozó orsók hazánkban a legnépszerűbbek. Ezek a Seido, Exage, Nexave, Catana, Alivio és Hyperloop modellek. Ezek ár/érték aránya telitalálat a magyar piacon. Még egy rendkívül érdekes adat: a Shimano magyarországi képviselete, a Rapala Eurohold Zrt. 2008-ban eddig 46.000 Shimano orsót értékesített! Ez a szám önmagáért beszél! Tehát az emberek a nagy gazdasági világválság közben is a hosszú távon kifizetődő minőséget részesítik előnyben.
A Shimano Alivio mindezeken túl egy igen szép kialakítású, designos orsó, amire 0,25 mm-es Shimano Special Spinning zsinór került fel. Az orsó zsinórprofilját - a legdrágább Shimano orsókhoz hasonlóan - egy pici alátét lapkával finomhangolni, tökéletesíteni lehet. Az orsóra feltekert zsinór különlegessége, hogy rendkívül sima felülettel és alacsony memóriával rendelkezik.
A halak igazán jó partnernek bizonyultak ezen a teszthorgászaton. A gyönyörű napos és a naptárhoz képest meleg idő megtette hatását, hiszen ragadozók igen hamar „rátaláltak” az előttük elvontatott műcsalikra.
A nyerő wobbler ezen a napon a Rapala SSR-9 GF kódú fahal volt. Meglepődve tapasztaltam, hogy a mindössze 12 grammos műcsalit a viszonylag vastag (25-ös) zsinór ellenére is nagyon szépen el lehetett dobni a Heavy 20-50 gramm dobósúlyú bottal. Amikor pedig felraktam egy 22 grammos kanalat, a „világból” könnyedén ki lehetett repíteni. Szerencsémre a fahal kanálra cserélését egy süllő honorálta, ami az életem első pergetett süllője is volt egyben.
A nap mérlege öt darab csuka és egy süllő volt, amik így igazán megdolgoztatták a precíz orsóféket.
Ha most az lenne a feladat, hogy hibát keressek a felszerelésben, igen nehéz dolgom lenne. Lehetne itt azzal kezdeni, hogy a súlya katalógus szerint nehéz (de miért írjak ilyet, amikor én ezt nem tapasztaltam), vagy hogy nem hajszálvékony a nyéltagja (de ilyenkor érdemes a bot árcímkéjére tekinteni). Egy dolog azonban biztos: ezzel a bottal végigpergettem egy fél napot, fogtam vele halat és ilyen árért egy használható, jó felszerelést kap az, aki ennyit akar, vagy épp ennyit tud pergető szettre költeni.
Aki többet szeretne megtudni a felszerelésről, az nézze meg az alábbi kisfilmet, ami ezen az igazi szép téli napon készült…
Előre bocsátom, hogy a videón tapasztalható hangom pár szem Mebucain fájdalomcsillapítónak volt köszönhető - már, hogy egyáltalán volt hangom -, ugyanis egy tisztességes megfázással, torokgyulladással sikerült kijutnom a horgászat napján a tópartra. Jó szórakozást ezek ellenére is mindenkinek! :)
(X)
Takács Péter (t_peti)
Videó - Pethő Balázs, Takács Péter
Fotó - Koperveisz Sándor