Túlzás volna állítani, hogy a tavalyi Horgászsport Szakkiállítás és Vásár legkiemelkedőbb attrakcióinak egyike az volt, hogy Debreczeni mester, a közismert orsó és bot doktor kiült egy rögtönzött műszerész asztalhoz, és ott a Viva orsócsalád tagjait szedte darabokra, rakta össze folyton-folyvást, miközben lenyűgöző átéléssel ecsetelte egy-egy kiemelkedő műszaki megoldás előnyeit. Az viszont vitathatatlan tény, hogy a horgászok között igencsak népszerűnek bizonyult az ötlet, és a látogatók két napon keresztül ostromolták a mestert kérdéseikkel, de volt, aki ötleteivel is. Ráadásként az érdeklődők úgy kaptak bepillantást remek horgászorsók belsejébe, és ismerkedhettek briliáns mechanikai megoldásokkal, hogy a sajátjukat szét sem kellett szedni. Hogy lesz-e ilyen lehetőség az idei kiállításon is, az Pankotay Gellért szerint nem lehet kérdés, és a Trabucco stand mellett most is helyet biztosít a bemutatónak. Teszi ezt annál is inkább, mert a zsákbamacskát ugyan szórakoztató játéknak tartja, azt mégsem szeretné, ha a Viva horgászorsó egy kicsit is annak tűnne.
Ezzel minden bizonnyal így lehetnek a gyár tervező mérnökei is, mert legújabb orsóik közül néhány olyan darabot küldtek beható vizsgálatra és nyúzópróbára Debreczeni mesternek, amelyek már az első benyomások alapján is méltán lehetnek majd a magyar horgászok népszerű orsói. A fejlesztések során a mérnökgárda, amint tőlük azt korábban már megszokhattuk, most is felhasznált bevált, régen kitalált megoldásokat, de ezeket jól ötvözték a mai technikai színvonalat tükröző fejlesztéseikkel, és ahol csak lehetett, figyeltek a horgászok tapasztalataira, figyelembe vették kívánságaikat, igényeiket. Utóbbit méltányolták például akkor, amikor a sokak által megkedvelt és bevált, a golyóscsapágyat több helyen bronzpersellyel kiváltó Aesthetic orsócsalád mellett egy alumíniumházas sorozattal rukkoltak ki. Az Absolute névre hallgató család két jeles darabja a Spin 3000, amely főleg a pergetés szerelmeseinek dobogtathatja meg a szívét, és a Match 4000, amelyik a neve ellenére nemcsak a matchbotos horgászoknak jelenthet meghatározó élményt.
A Viva kellemes meglepetése, hogy az új matchorsóhoz a fémdob mellé további három grafit dob is jár, köztük egy mély a vastagabb zsinórokhoz. Az pedig, hogy ezek a dobok passzolnak az Aesthetic orsóra is, igazán dicséretes figyelmesség. Fontos megjegyezni, hogy ezekben az orsókban minden teherviselő pontra golyóscsapágyat vagy csapágyakat terveztek a mérnökök, még akkor is, ha nem csak műszakilag, hanem a tapasztalatok alapján is tökéletes megoldás lett volna a bronzpersely. Nem alkalmaztak viszont olyan golyóscsapágyat, amelyik nem rozsdamentes anyagokból készült, ezenfelül a kritikus helyeken a még drágább, porvédős megoldást választották. A gondos tervezést jelzi, hogy az alumínium-ötvözet orsóházban bármennyire is precízen lehet kialakítani a csapágyházakat, az egyik legnagyobb igénybevételnek kitett helyen található felső golyóscsapágyat egy bronzházba illesztették, ellentétben a szokásos műanyagházzal. Érdemes kiemelni, hogy a csőből készült, nagyon könnyű felkapókar visszaváltását elnyűhetetlen nyomórugó segíti, ugyanakkor a váltásért felelős bütyök nem spiáter, hanem acél, hogy ne kopjon és ne törjön. Az orsókról további részleteket a képek és az alattuk olvasható információk árulnak el.
Felmerülhet, hogy a Viva mérnökei éppen a fentebb bemutatott orsók piacra dobásával jelezték, hogy visszakoztak a siklócsapágyak, bronzperselyek alkalmazásától a modern orsógyártásban, ám a kajánkodóknak érdemes figyelni. Az Aesthetic nyeletőfékes pontyozó orsóinak - amelyekben több ponton is hibátlanul működnek a bronzperselyek - nem állítják le a gyártását. Sőt! A kedvező fogadtatást azzal viszonozzák, hogy két újabb mérettel egészítették ki a sorozatot. A hamarosan beköszöntő szezonkezdésre már minden érdeklődő kézbe veheti a legfinomabb rezgőspicces botokhoz is passzoló, húszas méretű nyeletőfékest, amelynek megjelenését a harmincasok kiemelkedő eladási statisztikái már régen előrevetítették.
Az viszont kevésbé érthető, hogy miért kellett mostanáig várni a Big Carp 8000-re, de ezen már nem érdemes sokat gondolkodni. Már csak azért sem, mert az orsót vizsgálgatva azonnal kitűnik, hogy a Viva szakemberei nem tétlenkedtek az elmúlt egy évben, és olyan, a hagyományosan jó megoldásokat és az újdonságokat jól ötvöző orsóval lepték meg a pontyhorgászok népes táborát, ami mellett hiba volna elmenni.
A nagy átmérőjű, hosszú és kúpos fémdobok azonnal feltűnnek az avatott szemnek, de a szokásos visszafogott megjelenés sem kerülheti el a figyelmet. Ennél is fontosabb azonban, hogy Debreczeni mester több kiemelkedő és egyedi megoldást is felfedezett, amikor behatóbban kezdte vizsgálni, hogy vajon mi rejtőzködik a könnyedséget sugalló forma mögött. A dobokban komoly méretű lamellák és vastag olajos filcek sora garantálja, hogy az első fék soha ne hagyja cserben a kapitális pontyokkal küzdő horgászt.
A hosszútengely pedig méricskélés nélkül is meggyőzően vastagnak és robosztusnak látszik. Hát még az orsó visszaforgásgátlója meg a nyakcsapágyazás! Nem elég, hogy minden helyzetben azonnal záró tűgörgős, de a szokásossal szemben nem 5 vagy 6 görgő fogja meg a csészét, hanem kilenc. Nem kell tehát aggódni még a legdurvább, fonott zsinóros bevágásnál sem, hiszen az erőhatások még több ponton oszlanak el, és a görgők biztosan nem verődnek be. Továbbhaladva az orsó belsejében, újabb masszív megoldással találkozhatunk, mert a végtelenített csigás dobemelés még precízebb működését egy acél segédvezető garantálja.
Ami pedig nincs? A nagyméretű orsók kényes pontjaként ismert váltómechanika. A Big Carp 8000-nél ugyanis kényszerváltót alkalmaztak, ami újabb példa arra, hogy a régi, több évtizedes megoldások éppen az egyszerűségüknek köszönhetően még ma is hiba nélkül működhetnek.
Megjósolható, hogy az VI. Horgászsport Szakkiállítás és Vásáron Debreczeni mester hagyományteremtő bemutatója újra népszerű lesz, az új Viva orsók pedig akár a szakkiállítás attrakciói is lehetnek.
(X)
Írta és fotózta: TT (Trabucco Team)