Top Mix Asterix 6000 gyorsteszt

Top Mix Asterix 6000 gyorsteszt

A korábban elsősorban etetőanyagokkal és csalikkal foglalkozó, Papp József nevével fémjelzett Top Mix cég az idei év elején horgászbotjai megjelenésével vonta magára a figyelmet. Az Asterix orsócsalád piacra dobása a következő logikus lépés a cég terjeszkedési folyamatában. Mint minden újdonság, nyilván ez is megmozgatja majd a vásárlók fantáziáját, de egy ismeretlenségből felbukkanó gyártmányt azért nem árt előzőleg alaposan körüljárni. Mi is ezt tesszük most, hogy megtudjuk, vajon mit takar az új portéka metálkék karosszériája.

Méretsor
2000, 4000, 6000
Súly
500 g
Áttétel
5,5:1
Visszaforgásgátló
fokozatmentes
Fékrendszer
elsőfék
Csapágyak
10+1
Zsinórkapacitás
220 m / 0,35 mm
1 hajtókarfordulattal feltekert zsinór
101 cm
Ház anyaga
karbonszállal erősített műanyag
Dob anyaga
alumínium
Tartozék
1 db alumínium pótdob, vászon tok
Ár
9.990 Ft

A tavasszal Kiskunhalason lezajlott, lassanként hagyományossá váló Haldorádó Fórum Találkozón Papp Józsi sejtelmes arccal fordult hozzám:
- Te Benyus, nincs nálad véletlenül egy csavarhúzó? Volna itt egy orsó, amibe bele kellene nézni…
Csavarhúzó híján végül csak kézről-kézre adva tekergettük, nézegettük az Asterix első mintadarabját. Konstatáltuk, hogy elég erősnek tűnik, nem lötyög-kotyog semmije, jól forog, alig van hangja, aránylag szép is, menő a hajtókarja, alu a dobja, összességében egész korrekt szerkezetnek látszik. Próbáltuk volna pedig minden erőnkkel fitymálni a kurblit, hogy Józsit ugrassuk, de nemigen találtunk fogást rajta. A terepi szemrevételezés később itthoni műhelymunkával folytatódott, melynek eredményét most a Haldorádó népes olvasótábora is megismerheti.

Az orsó háza jó minőségű, karbonszálas műanyag

A precíz kidolgozású házban pontosan, holtjáték nélkül illeszkednek a csapágyak, és egyéb szerkezeti elemek. Az orsó „kicsontozott” porhüvelyét alaposabban szemrevételezve bizonyos műhelytitkokra is fény derül. Jóllehet az Asterix dobemelése csigatengelyes rendszerű, a vázban felfedezhetjük az excenter kerék helyét is. Ez arra enged következtetni, hogy nemcsak a full extrás Asterix, hanem egyszerűbb szériák is épülnek ugyanerre az „alvázra”, bár velük nem találkozhatunk a Top Mix kínálatában.

A belül bordázott csésze szintén arra utal hogy kilincses visszaforgásgátlóval szerelt modelleket is készítenek ugyanerre az „alvázra”
Mielőtt még valaki félreértené az előző képet, az Asterix valójában nem kilincskerekes, hanem holtjátékmentes, görgős visszaforgásgátlóval van felszerelve

Az egyszerűség és praktikum jegyeit viseli magán a szerkezet minden porcikája, ami néha a meghökkentő végletekig megy. A görgőkosár előfeszítését adó rugót például a ház megolvasztásával hegesztették be a helyére. Semmi csavar, meg leszorító bizgentyű, hisz’ ezt úgyse kell innen kiszerelni többé soha az életben.

A rugót egyszerűen a ház megolvasztásával hegesztették a helyére
Ahol viszont lényeges, ott ügyeltek a részletekre is

A nagy átmérőjű, V-rovátkás zsinórvezető görgő köztudott előnye, hogy csökkenti a súrlódást, és nem halmozza a zsinór sodratait. A görgő golyóscsapágyazása, és kopásálló bevonata tartósságot sugall, akárcsak a felkapókar átváltásához erejét adó csavarrugó, és az egy darabból készült átváltó kar is.

A standard hajtómű fogaskerekei zárt golyóscsapágyakon forognak, illesztésük jó, holtjátékuk minimális
A dobemelő rendszer elismerésre méltóan precíz

A dobemelő szerkezet kialakításánál sem tettek semmi engedményt. A dobemelő tengely golyóscsapágyazott, sőt még a meghajtó fogaskereke is bronzból készült, ami lassan már a márkás orsók körében is kuriózumnak számít.

A hajtóművet jó minőségű, és kellő mennyiségű kenőanyaggal látták el.

A zsinórprofil - a kissé cikk-cakkos kontúrtól eltekintve - megfelelő

A dob feltöltése elfogadható, bár a párhuzamos profilt némi csipkézettség tarkítja. Láthattunk már hasonlót - bár ennél jóval drasztikusabbat - az ABU Suverän tesztje alkalmával is. A tapasztalatok szerint a dobási tulajdonságokat ez a kis cikk-cakk nem befolyásolja hátrányosan. Az igazság kedvéért hozzá kell tennünk, hogy itt a sorozat legnagyobb tagját teszteltük, amelynek 59 mm átmérőjű a dobja. A nagy dobon pedig a legkisebb anomália is szembetűnő, amit egy normál méretű orsón észre sem vennénk.

Olajos filcbetétek dolgoznak az Asterix fékjében. A dob sima forgását 2 golyóscsapágy is támogatja

A filcbetétes elsőfék az orsó méretéhez illően szigorú, és a szabályozási úthosszával kifejezetten az élvonalba tartozik. Hat teljes fordulatot átfogó beállítási tartománya a névadó erős kis gall harcoshoz méltóan 0,5-7 (!) kg fékerőt tartogat számunkra. A szorosabb tartományokban eleinte ugyan lustán, kis letapadással indult be a fék, de a teszt végére a sok nyösztetéstől bejáródott a gyári új szerkezet.


Összegzés

A felületes kirakatnéző szemével nézve azt mondhatnánk: „na, a száz után itt van egy százegyedik orsó, és akkor mi van?” Ám kicsit közelebbről szemlélve figyelemre méltó, hogy még nem volt ilyen alacsony áron elérhető, csigatengelyes dobemelésű orsó a hazai piacon.

Az Asterix orsók kedvező műszaki paramétereik mellett a Top Mix botcsaládhoz méltó, jó ár/érték arányukkal is kitűnnek a mezőnyből, amellyel méltán számíthatnak az igényes, de költségérzékeny pergetők, és más „fegyvernemekben” utazók érdeklődésére is.

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.