Ha valaki csak a címet olvassa el és nem volt ott a helyszínen, akkor joggal gondolhatja, hogy egy újabb év, egy újabb verseny zajlott le a tanyán. Ám aki ott volt, részt vett rajta, már tudja, hogy ez sokkal több volt, mint egy szimpla horgászverseny. Jó hangulat, buli, medence party… ja, és igen, volt horgászat is! Reméljük, ezzel a cikkel sikerül bepillantást nyújtani ennek a két napnak az eseményeibe! Igen, az egynapos verseny kétnapos volt… hogyan? Klikk ide!
A tanya idén nagyon sok újdonsággal, szép, látványos elemmel bővült. Aki ismeri Verba Sándort, a tógazdát, már tudhatja, hogy ő nem az a fajta, aki csak beleül a készbe, hanem folyamatosan keresi annak a lehetőségét, hogyan lehet a birtokot még szebbé tenni, még több szolgáltatással felvértezni ezt a komplexumot. A fejlesztés új mérföldköve volt a szállóvendégek részére kialakított medence is, amelynek „felavatására” a versenyt megelőző estén került sor.
Az elmúlt évek alatt hagyománnyá vált, hogy a résztvevők többsége már napokkal a verseny előtt megérkezik, egyrészt, hogy próbálgassa a vizet, kitapasztalja a halak kapókedvét, másrészt, hogy találkozzon azokkal az ismerősökkel, akikkel rendszeresen ezen a vízen mérik össze tudásukat. Így nem csoda, hogy aki csütörtökön, pénteken kilátogatott a vízre, könnyen ismerőssel találkozhatott, szinte bármelyik irányba is indult a tavon.
Az első és talán legszembetűnőbb újdonság a tavon a virágmintát formázó szökőkút, ami a tó közepére került. Ennek túl azon, hogy nagyon szép dekoráció, igen hasznos szerepe van a víz oxigénnel való ellátásában, a víz keringetésében is. Emellett a tavon élő nagyszámú vízimadár is rögtön birtokba vette a szökőkutat, de a közeli pontyugrások is jelzik, hogy a halak is értékelik ezt az új rendszert a vízen.
Este idén sem maradt el a közös vacsora, melyet a Si-Ki Team tagjai készítettek el: Simon Géza és Kiss Szilárd ügyködött ezen, de csatlakozott a munkához a Royal Carp Team (szó szerint) oszlopos tagja, Gombási Zoltán is.
A vacsora után a társaság birtokba vette a 16 méteres medencét, ahol késő estébe nyúlóan tartott a buli…
Akármeddig is tartott este a buli és a szórakozás, reggel kelni kellett, mert 5:40-től elkezdődött a regisztráció, majd 6 órától a megnyitó, illetve a sorsolás.
Aki hajnalban ezen a környéken járt, az tapasztalhatta, hogy jó pár villám szántotta keresztül az égboltot. A meteorológiától mást sem lehetett hallani, mint hogy óriási viharral kísért hidegfront éri el az országot már pénteken, majd halad rajta keresztül szombaton.
Bíztunk az égiekben, hogy megússzuk vihar nélkül a versenyt, bár ha pont ezen a napon kezd szakadni, már meg sem lepődhettünk volna igazán, mivel évek óta választja a verseny napját az időjárás arra, hogy megmutassa, mire is képes.
Két felhőzóna volt, ami pár perccel a kezdés előtt aggodalomra adhatott okot, az egyik nyugat felől közeledett és igen termetes - mondhatni megyényi - mérettel volt megáldva, a másik pedig az a pici apró zivatargóc volt, ami Debrecen alatt képződött, majd északnak indult.
A megnyitó és a szabályok ismertetése után kezdődhetett a sorsolás. Ha már versenyről van szó, néhány szó annak legfontosabb szabályairól: a verseny kétfős csapatverseny, melynél az egyik horgásznak úszós, míg a másiknak fenekező módszerrel KELL horgásznia. A dolog érdekessége, hogy az előző verseny úgy ért véget, hogy idén már csak annyi marad meg a verseny szabályaiból, hogy páros csapatverseny, és mindenki olyan módszerrel horgászhat, ahogy szeretne, ám a verseny végül mégsem így lett meghirdetve. Hogy mi volt ennek az oka, erről kérdeztem meg Verba Sándor tógazdát:
„Ahogy kihirdettük, hogy szabadon választott módszerrel lehet horgászni, még a 2013-as versenykiírás megjelenése előtt hatalmas lobbi indult meg a csapatok részéről, hogy maradjon meg ez a verseny olyannak, amilyennek indult, hiszen ennek ez a varázsa, mégpedig, hogy egyik fő úszózzon, míg a másik fenekezzen. Feeder versenyből van számtalan az országban, mi ezt így indítottuk el, maradjon is így. Mivel a verseny arról szól, hogy olyan legyen, amelyen szívesen részt vesznek a horgászok, úgy döntöttem, maradjon az eredeti szabályrendszer, az idő majd eldönti, igazunk volt-e vagy sem. A mellékelt ábra úgy mutatja, nem hoztunk rossz döntést, hiszen a meghirdetett 30 helyből 27 betelt, sajnos egyéb körülmények miatt 2 csapat az indulás előtti este visszalépett, így 25-en vágtak neki ennek a kupának, aminek én nagyon örülök.”
Mi sem jelzi jobban ennek a versenynek a hangulatát, mint az, hogy igen gyakori példa, hogy a versenyzők segítenek egymásnak a halak megszákolásában. A szabályok engedik, lehetővé teszik, és hogy a zömében nagytestű halak biztonságosan partra kerüljenek, segítenek egymásnak. Igazi fair play küzdelem folyik itt valamennyi versenyen.
A 6 órai megnyitót és sorsolást követően a horgászok elfoglalhatták a kihúzott helyet, majd 7 órától megkezdődhetett az alapozó etetés, 8 órakor pedig kezdetét vette a 6 órás verseny.
Kétségkívül a verseny legtöbb izgalmát az úszós szektorok adják - no, nem azért, mert az úszósok több halat fognának, mint a feederezők. Ez természetesen nem így van. Az izgalmat az fokozza, hogy nagy kérdés, vajon melyik úszós versenyzőnek áll össze jobban a taktikája a csalit, végszereléket, távolságot illetően. Ehhez hozzáadhatjuk még a sorsolás adta hely izgalmát, valamint az időjárás - zömében szél - okozta nehézségeket, és máris kész a nehéz verseny.
A megmérettetés kezdetét jelző dudával szinte egy időben az ég is rákezdett, mintha csak a jelre várt volna. A távolból egyre szürkébb felhők jöttek és már a dörgést is lehetett hallani. Már a megnyitón elhangzott, hogy amennyiben villámokkal kísért vihar éri el a tavat, akkor a versenyt habozás nélkül félbeszakítjuk a vihar elvonulásáig. Nincs az a halmennyiség, ami megérné egy villámcsapás súlyos kockázatát. Pár perc múlva már a vihar előjele, a szél is megérkezett…
Aztán a versenyek történetében talán először kedvező irányba fordult a szél és a viharfelhőket a radarképek alapján kb. 5-10 km távolságban eltolta a tanya területe mellett… Alig telt el fél óra, a szél is elállt és a felhők elvonultával előbújt a nap is. Folytatódott az előző napokban megszokott kánikula. Tehát a beígért rossz idő a jó idő miatt elmaradt! Végre… :)
Hogy a versenyen történtekről is essen néhány szó… A favorit helyek most sem hazudtolták meg önmagukat, működtek. Így nem is csoda, hogy a tó első részei, az „A” és „B” fenekező szektorokban igen hamar megindult a halfogás. Ez a tavon az 1-9-es számmal ellátott területet jelenti. Azonban ami igen furcsa volt, hogy nagyon sok a bevágás, de mégsem kerülnek szákba a halak. Sok volt az olyan kapás, aminél nem sikerült a halat megakasztani. Farkas Viktor, a Verba tanyán már rutinosnak számító horgász is elmondta, hogy 5 kapás, egyetlen megszákolt hal. Túl sok a halvesztés, nagyon finnyásan eszik a hal.
A fenekező „B” szektorban kimagasló eredményt ért el Farkas Viktor, a sok halvesztés ellenére is 118 kg hal megfogásával zárta a versenyt, nyerve ezzel a „B” szektort, illetve a legeredményesebb egyéni versenyző is ő lett. A tortán a hab már csak az lett, hogy a legnagyobb hal díját is ő kapta egy 9.180 grammos tükrös megfogásáért!
A favorit szektoron - talán így lehet nevezni a tavon a 21-től 26-ig tartó területet - idén 5 horgász osztozott. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy ebből az 5 helyből bármelyik alkalmas a szektorgyőzelemre, mint ahogy már volt is rá sok-sok példa. Nem csoda tehát, ha azok a horgászok örülnek legjobban a sorsolás pillanataiban, akik ide kerülnek.
A fenekezők közül a „D” szektor volt még a nagy tó területén, az út melletti 43-47-ig terjedő horgászállások alkották ezt. Ezt a szektort Titz Józsefnek sikerült megnyernie 38.800 grammos összfogással. Józsi egy gyerekkori baleset miatt beszédproblémákkal küzd, ezért nem készítettünk vele interjút, de mivel a végső értékeléskor csapatban is a dobogó legfelső fokára állhatott, következzen e-mailben elküldött pár soros versenybeszámolója:
„Szerencsésen sorsoltam a nagy tó út felőli oldalán található 46-os helyre. Az alapozó etetést SPOMB rakétával végeztem, kiakasztott zsinórklipsszel kb.30 méteres távba, Haldorádó Tejsavas kukorica-búza magmixszel. Horgászatkor a sziget nádfalától az etetés környékéig pásztáztam végig az előttem lévő területet. A feederkosárba Haldorádó FermentX - Tejsavas Nagy Ponty és hagyományos Vad Ponty etetőanyaggal került cserélgetve. A szerelék 25 g-os Haldorádó Pellet Feeder kosár, kicsi 10-es horog. A horgászat különlegessége az volt, hogy csak a monofil előke működött. Ha fonottal csaliztam, nem volt kapásom. Nagyon óvatosan ettek a halak. Csali a magmixből kivett kukorica + csonti volt. A horgászat pörgős, 5-10 percenkénti dobással telt. Dobni kellett, hogy az etetőanyag-utánpótlás folyamatos legyen, a kapások nagyon óvatosak, aprók voltak. Halvesztésem egy volt, az is kivétel közben, külső akadás lehetett.
Köszönöm, hogy ott lehettem!
Üdvözlettel: Józsi”
A fenekező szektorok közül az utolsó a kis tavon kapott helyet. Az edzésnapok, valamint a korábbi versenyek tapasztalatai alapján úgy tűnt, komoly halmennyiségre lehet itt is számítani. Ám ember tervez, a sors rendez… nem így alakult. Nagyon nehezen működött a halfogás ezen a területen. Legjobb indikátor volt erre Vasi László, aki az egyéni versenyen diadalmaskodott, és aki egyben Farkas Viktor sógora, így ugyanazzal az etetőanyaggal és csalikkal horgászott, mint Viktor. Utóbbi elöl 118 kg-mal zárt, míg Laci itt megszenvedett minden egyes halért.
A szektorgyőzelmet itt végül Gyalus István szerezte meg 35 kg feletti fogással. A dolog érdekessége, hogy ebben a szektorban nem a sziget előtti terület működött jobban, hanem a nyílt víz, a hátsó „üres” terület.
Az úszós szektorok idén nem muzsikáltak jól. Az 5 szektorból háromban tizenkiló is elég volt a győzelemhez, egy szektorban mindössze 7 kg. Egy kivétel volt, az úszós „A” szektor, ami a nagy tavon volt kijelölve a 33-39-es területen. Itt Polyák Csabi horgászott kimagaslót 47 kg feletti fogással úgy, hogy a második helyezett 35 kilója az összes többi szektorban szektor egyet ért volna…Csabi volt Titz Józsi csapattársa, aki a fenekező „D” szektor nyerte, így 2 ponttal nyerték a csapatversenyt. A vele készült interjút megnézhetitek az írás alján lévő videóban.
A kis tavas úszós horgászoknak nem volt ezen a napon egyszerű dolga. Hiába a rakós botos precíz horgászat, a halak ezt nem hálálták meg. A „B” szektort Gellér Győzőnek sikerült megnyernie, aki egyedüliként fogott az 5 emberből halat. Így ez a szektor 1 igen értékessé vált a mindössze 7 kg feletti fogással: mivel csapattársa is egyessel állt föl, így a csapatversenyben 2 ponttal csak a fogott halsúly különbsége miatt szorultak a dobogó második fokára.
A „C” szektort a címvédő Royal Carp Team versenyzője, Horváth László nyerte meg, aki még a frontos, viharos idő alatt fogta meg zsákmányának döntő többségét matchbottal, így 14.970 grammal zárt.
A „D” szektorból győztesként Gábeli Péter került ki 17 kg feletti fogással, míg az „E” szektort Bach Tibor nyerte 18.110 grammal.
A csapatversenyek pikantériája, hogy nem elég az egyik versenyzőnek jól szerepelnie, mindkettőnél össze kell jönnie a tökéletes horgászatnak a végső siker érdekében. Ha ráadásul ilyen kis létszámúak a szektorok (5 fő), akkor már az elején tudni lehetett, hogy minimum egy szektor 1 és egy szektor 2 kell a végső jó eredményhez. Ennél nagyobb pontokkal nem sok esély lesz a dobogóra. Így is lett…
A kiírás értelmében az első 5 csapat került díjazásra. Pontegyenlőség volt az ötödik helyen, amelyre 3 csapat is pályázott 4-4-4 ponttal. Közük legjobban a Jó formában Team - a Farkas Viktor, Zsukk László páros - végzett.
A harmadik és negyedik helyen is pontegyenlőség volt 3-3 ponttal. 50,15 kg-os fogással végül negyedik lett a Fortély Team (Gyalus István - Kiss István páros), őket előzte meg a Carp Factory Team (Bach Tibor - Suhajda Csaba), így utóbbiak a dobogó harmadik fokára is felállhattak.
Pontegyenlősség volt az első két helyen is, ebből jobban most a Maros Mix Team került ki győztesen - 2 ponttal 86.130 grammal végzett az élen Titz József és Polyák Csaba, míg a második helyezett a Győző Team (Szolnok Sándor és Gellér Győző) lett.
A versenyen csaknem 1 tonna hal került mérlegre, egészen pontosan 973,76 kg-nyi, ami ebben a frontos időjárásban nem nevezhető rossznak. A tó mutatta már jobb arcát is, de majd legközelebb még több halat fognak a versenyzők!
Külön szeretnénk megköszönni valamennyi versenyzőnek a halakkal való kíméletes bánásmódot, a rendkívül sportszerű viselkedést, valamint a mérlegelők precíz munkáját!
A részletes eredménylista letölthető innen: VI_Verba_páros_2013.pdf
Az alábbi kisfilm bemutat néhány percet a verseny izgalmas pillanataiból:
A rendezvényen készült további fényképeket megtekinthetik a Verba tanya Facebook oldalán!
Írta: Takács Péter, Verba Sándor
Videó: Pongó Béla, Takács Péter
Fotó: Verba Szilvia, Koperveisz Sándor, Takács Péter