Kissé késve ugyan, de sikerült végre összeállítanom az írás második részét. Próbáltam olyan vizeket összeszedni, melyek kissé ismertebbek és talán könnyebben megközelíthetőek. Mindenre kiterjedő részletes információkkal egyenlőre nem nyújtok a tavakról, de a rövid bemutató, remélem meghozza a kedvüket a horgászathoz .Mindegyik, bemutatásra váró vízen horgásztam már, így többé-kevésbé ismerem is őket. E végett, talán olyan plusz információt is tudok nyújtani, mellyel megnőhet az esélyük egy szép hal kifogására.
Maczonkai tározó
A Zagyva folyó völgyzáró és párhuzam gáttal való felduzzasztásával keletkezett 1975-ben a tározó. A vízterület töretlenül fejlődött egészen 1999-ig, mikor is a szinte folyamatos esőzések következtében hirtelen másfél méteres vízszintemelkedés következett be. A gátak védelmében többször is kinyitották a zsilipeket, melynek következtében 12 tonna halat sodort ki az áramló víz. Az "élelmes" lakosság szinte Hatvanig élvezhette a Zagyva hirtelen halbőségének jótékony hatásait. Az eltávozott halakat telepítéssel bőven pótolták, hisz kevés olyan víz található, ahová ennyi rekordlistás halakat helyeztek be. (20 kg feletti pontyok, 15 kg-os csukák, kiló feletti dévérek és compók) Érdekes módon, Maczonkán nem csak a ponty telepítésére figyelnek oda, hanem kiemelt szerepet kap a ragadozó halak jelenléte is. Talán ennek is köszönhető, hogy ősszel valószínűleg a tározó fogja vendégül látni a RAPALA pergető verseny résztvevőit. A bojlis horgászok is egyre többen felfedezik a tározót, hisz több 20 kg-on felüli példányt sikerült már kifogniuk. A tározó Nógrád megyében található.
Egyéb információkat a tározó egyesületi elnökétől kaphatnak: Dérer István, tel: 06-30/982-7202
Hercegszántó (Kadia)
Kevés olyan vadregényes csatornarendszerrel találkoztam eddigi horgász pályafutásom során, mint a közvetlenül Hercegszántó mellett található Kadia csatorna. Ez a töklevéllel igen sűrűn borított horgászvíz nagy múltra tekint vissza, az 1970-es és 80-as években kedvelt pártvezéri helyszín volt. Csak a kiváltságosok juthattak el ide! A szigorú rendelkezések hatására hihetetlen halbőség jött létre! A 90-es évektől kezdve drasztikusan elkezdett csökkeni a már-már legendás halállomány. Viszont a töklevelek végett teljesen lerabolni soha nem tudták! A mai napig hatalmas pontyok és amurok élnek benne, jól megbújva a sűrű növényzet védelmében. Vendég horgászok, csak nagyon ritkán tévednek Hercegszántóra a déli határ közvetlen közelébe. Bajától délre kb. 40 km-re található.
Tatai Derítő-tó
Tata közvetlen közelében található ez a harcsáiról és kapitális pontyairól méltán híres tó. A rengeteg akadóval és tuskóval nehezített horgászat igen eredményes lehet a jó felszereléssel és megfelelő helyismerettel rendelkező horgásznak. Csónakos és parti pecára egyaránt lehetőség van, mindkettő szép halakat hozhat. A tó külön felhívja magára a figyelmet, nem mindennapi telepítéseivel. Volt olyan év, hogy 960 mázsa háromnyaras pontyot hoztak a tóba! A halállomány rendkívül bőséges, talán ez jelent egy kicsi problémát a nagyhalas horgászoknak. Egy komoly etetést pillanatok alatt ellephetnek, esélyt sem adva a nagyobb pontyoknak, az etetésre való szokásra. Ez szórakozásnak nagyon jó, hisz sok 1-2 kg-os pontyot lehet fogni. A harcsázók is megtalálhatják számításaikat a Derítőn, melyet Koós Ferenc szép harcsái támasztanak alá. (47 kg, 42,5 kg, 40,5 kg).
További információkat Szikrai István tógazdától kaphatnak, tel: 06-30/348-6528
Hársas tó
A nyugati határon, Szentgotthárd mellett található ez a fenyves erdővel körbevett, festői szépségű tó. 17 hektáros méretével nem tartozik az igazán nagy tavak közé, de szép halaival felhívja magára a figyelmet. A horgászat szempontjából komoly problémát jelenthet a rengeteg víz alatti tuskó és gyökér. Bár ezeknek a horog marasztaló akadékoknak köszönhetően szépen megmaradtak és gyarapodtak a halak a tóban. Csónak használata tilos, és ez kissé megnehezíti az etetést. A jobb halak távol a parttól (100-110 m) tartózkodnak, a szebb fogások érdekében el kell dobni odáig. A dobócső használata feltétlenül ajánlott a bojlis horgászatok során. Az akadókban, nagyra nőtt harcsák tartózkodnak, melyekre csak igen kevés horgász "vadászik". Egy jó szemű harcsázó meglepő sikereket érhet el.
Egyéb információkat Reibling Tamástól megkaphatnak, tel: 06-20/934-1827
Merenyei tározó
A tározó tulajdonképpen először a kapitális méretű süllőivel hívta fel magára a figyelmet. Sehol az országban nem fogtak annyi 5 kg-on felüli süllőt, mint Merenyén 2001 telén. Szinte mindennaposok voltak a 8-10 kg-os példányok, 5 kg alattiak már kicsinek bizonyultak. A hihetetlen méretű süllő állományát egy évekkel ezelőtti, több milliós ivadéktelepítésnek köszönheti. Bár a mértéktelen és mohó rabló horgászattól jelentősen megcsökkent a tározó süllőinek száma, a mai napig élnek benne még szép példányok.
A bojlis horgászok is egyre többen keresik fel Merenyét, hisz a süllőkhöz hasonlóan nagyon szép a ponty állomány is. Egy probléma akad csak a mérettel kapcsolatban, mégpedig a felső súlyhatár. Valószínűleg a ponty maximum súlya megáll 15-16 kg-nál, köszönhetően a régebbi intenzív lehalászásoknak. Bár legendák szólnak 20 kg-on felüli pontyokról is. Elképzelhető, hogy pár példány túlélte, megúszta a hálókat. Jelentős még a tározó amur állománya is, mely néhány esetben problémát jelenthet. Ha egy hatalmas amurcsapat megjelenik az etetésen, esélyünk egy jobb ponty kifogására szinte egyenlő lesz a nullával.
Egyéb információkat Farkas Jánostól megkaphatnak, tel: 06-70/252-6893