A bojlis horgászatnak, mint minden más horgászmódszernek, megvannak a maga speciális, erre a célra kifejlesztett eszközei: bojlis botok, nyeletőfékes orsók, különböző zsinórok, végszerelékek és még sok más kellék. Azonban egyik sem létfeltétele a bojlival történő horgászatnak, de a siker felé vezető úton praktikusabb, kifizetődőbb választásnak bizonyulhatnak. Mielőtt a különböző szerelékek összeállításán törnénk a fejünket, célszerű áttekinteni, mit találhatunk a boltok polcain, ugyanis egy megfelelő összhangban lévő szereléssel lényegesen nagyobb sikereket érhetünk el.
A boltok polcain ma már rendkívül széles választékkal találkozhatunk, melyből jókora szeletet tudhatnak magukénak a bojlis horgászeszközök. A speciális, bojlis horgászathoz készült botokból is nagy, sokszor szinte átláthatatlan választékkal szembesülhetünk, ezért egy megfelelő bojlis bot kiválasztása nem mindig könnyű feladat. Ezek a horgászbotok általában 3,30 - 3,90-méteres hosszúságban kaphatóak. Egyik jellemzőjük az osztott nyél (szörfnyél), amely a kétkezes dobást segíti elő.
A legtöbb mai pontyozóbot dobósúlyát nem grammban, hanem egy angol mértékegységben, librában találhatjuk meg a bottesten. Ezek a pálcák rendkívüli rugalmasságról, erősségről tesznek tanúbizonyságot. Ennek ellenére egy hagyományos pontyozóbot is megfelelő lehet a bojlizás elkezdéséhez. Mindenekelőtt azt kell szem előtt tartanunk, hogy egy nagyobb testű hallal való küzdelem során is megfelelően tudjunk bánni vele, könnyen kezelhető eszköz legyen kezünkben.
Az orsók között is, hasonlóan a botokhoz, találkozhatunk speciális darabokkal, a nyeletőfékes orsókkal. Ez az orsófajta két külön fékrendszerrel rendelkezik, ami a bojlis horgászat során nagyon jól kihasználható. Egy előre beállított erősségű fékkel kezdhetjük meg a horgászatot, a kápásra várva azonban ezt kiiktatjuk, és a másik, a nyeletőfék felügyeli a zsinórt. A kapás után, fárasztáskor az első fékrendszer veszi át a főszerepet.
Ugyanígy megfelelőek lehetnek az első- és hátsófékes orsók is, viszont itt bevágáskor figyelnünk kell a dob lefogására, amennyiben finoman beállított fékkel horgászunk. Többen kizárólag a nyeletőfékes orsókat használnak, de sokan előszeretettel használják az elsőfékes orsókat is.
Az orsó méreteit sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hiszen a bojlizásnál sokszor fontos dologgá válhat a nagy dobástávolság, illetve a több száz méteres távolságra történő horgászat. Mindig olyan orsót válasszunk, ami illeszkedik botunk képességéhez, és amivel a kívánt célt (dobástávot) elérhetjük.
Az orsó dobját megfelelő mennyiségű és minőségű zsinórral kell feltöltenünk, figyelembe véve a bot erősségét, a meghorgászandó víz jellegét, illetve az elérni kívánt dobástávolságot.
A nagyobb dobásokhoz célszerűbb vékonyabb, illetve kifejezetten erre a célra kifejlesztett dobózsinórokat használni. Az akadósabb, keményebb terepeken előtétzsinórt is használhatunk, amelyre tökéletesen megfelelőek a több szálból álló fonott zsinórok.
Mielőtt kiválasztanánk a megfelelő súlyt (ólmot), figyelembe kell vennünk a bot dobósúlyát, és a használt zsinór teherbírását.
Végszerelékünk teljessé tételéhez speciális bojlis horgok állnak rendelkezésre, amelyek egyik előnye, hogy a legtöbb esetben füles változatban is kaphatóak.
Ezeken az elengedhetetlen dolgokon kívül még rengeteg kiegészítő eszközt találhatunk a boltok polcain. Fontos még megemlíteni az elektromos kapásjelzőt, hiszen a bojlizásnál előfordulhat egy vagy akár több hetes folyamatos horgászat is. Ekkor nagy segítségünkre lehet ez a praktikus szerkezet.
A kapásjelzőket elhelyezhetjük bottartó állványon (rod pod), de ez sem feltétlenül szükséges, hiszen helyettesíthetjük egyágú, menetes bottartókkal is, amelyen szintén elhelyezhetőek az elektromos jelzők.
A hosszabb horgásztúrákat kényelmi eszközökkel tehetjük kellemesebbé. Jó szolgálatot tehet egy olyan sátor, amely ellenáll az időjárás viszontagságainak, és kényelmesen elférünk benne. A hosszabb időtartam miatt szükségünk lehet székekre, illetve egy kényelmes, megbízható ágyra is.
A felszereléseink épségének védelmére is gondot kell fordítanunk. Erre a célra tökéletesen megfelelőek a puha, szivacsos tárolóeszközök.
Rengeteg kelléket, eszközt felsorolhatnék, de szinte lehetetlen vállalkozás lenne minden egyes darabot ismertetni.
A Bojli ABC következő részeiben részletesen foglalkozom majd az alapvető felszerelésekkel, aminek révén mindenki átfogó képet kaphat a bojlis horgászcikkek felhasználásáról, funkciójáról.