A bojlis horgászmódszert bármilyen fékrendszerű orsóval lehet művelni, viszont ha választanunk kell, akkor csak gyakorlati működés után tudunk igazán véleményt alkotni. Az orsókat több szempontból választhatjuk ki, pl. hogy milyen vízen horgászunk, milyen távolságra horgászunk, azonban az egyik legfontosabb csoportosítást az orsók fékrendszere alapján végezhetjük el.
Első, hátsó és nyeletőfékes fékrendszerrel szerelt orsókat különböztethetünk meg. Az első fékes orsóknál, a fékerő-szabályzó az orsódob elején található. A horgászat megkezdése előtt állíthatjuk be a fárasztáshoz megfelelő fékerőt. Ennél az orsótípusnál bevágáskor kell nagyon figyelnünk, hiszen ha a zsinór ellenállás nélkül futhat le a dobról, célszerű ezt a dob lefogásával megakadályozni, ugyanis ellenkező esetben kellemetlen perceket élhetünk át.
Nevéből adódóan a hátsó fékes orsóknál, az orsó végén található tekerőgomb segítségével állíthatjuk a megfelelő fékerőt. Itt szintén úgy állíthatjuk be az orsót, hogy a hal ellenállás nélkül, vagy kis fékerő használatával tudja a zsinórt húzni az orsó dobjáról. Ezt nyílt, akadómentes vízen célszerű alkalmazni. Ellenkező esetben (akadónál, nádfal mellett) a teljesen behúzott fékkel történő horgászat lehet eredményes. Az első fékes orsókhoz képest talán annyi a különbség, gyakorlati felhasználás során, hogy az elsőfékes orsóknál egy kézzel, bevágás után azonnal állíthatjuk a fékerőt, a hátsó fékrendszernél ezt nehezebben végezhetjük el, és több időnkbe kerülhet, ami a bojlis horgászatnál döntő lehet.
A nyeletőfékes orsót használhatjuk legeredményesebben a bojlis horgászat során. A bojlis társadalom döntő többsége ezt az orsót részesíti előnyben, Magyarországon és külföldön egyaránt. Ez az orsó kettős fékrendszerrel rendelkezik, itt található az alapvető különbség.
Az orsón egymástól két, teljesen független fékrendszer kapott helyet. A fárasztóféket a dob tetején tudjuk beállítani, a horgászat megkezdése előtt. A nyeletőféket állítsuk finomra, tehát a hal akadálytalanul tudja húzni a zsinórt. Ezt nyílt vízen alkalmazhatjuk sikeresen, akadók mentén keményebb fékkel kell dolgoznunk.
A nyeletőfékes orsók legjelentősebb előnye, hogy a megfelelő keménységű nyeletőféket, a bevágás előtti pillanatban, a hajtókar tekerésével automatikusan átválthatjuk az előre beállított fárasztási fékre. Ezért nem kell foglalkozni a dob lefogásával és a fék állításával sem. Ezzel időt takarítunk meg, hiszen a hajtókar használatával több műveletet egyesíthetünk. Ezt a műveletet könnyedén és gyorsan megtanulhatjuk, bár más orsótípusról nehezebb, s kissé szokatlan lehet az átállás.
Méret szempontjából is érdemes megvizsgálnunk az orsókat. A 40-es mérettől kezdődően egészen a 80-as vagy még nagyobb méretekig terjedő sorozattal találkozhatunk. A meghorgászott távolságtól függően választhatjuk ki a megfelelő orsóméretet. Nyílt vízen, kisebb dobásokhoz megfelelőek lehetnek a kisebb, 40-60-as méretű orsók is, azonban távolabbi dobásokhoz célszerű nagyobb méretűt használnunk, amelyekre akár 400-600 méter 30-as zsinórt is felcsévélhetünk.
Ezek nagyobb dobátmérőkkel rendelkeznek, és olyan helyeken, ahol engedélyezett a behordás, szükségünk lehet a nagyobb távolságok meghorgászására, amit csak ezekkel az orsókkal tudunk megoldani. Az orsó zsinórbefogadó képességéről szóló információkat (zsinórkapacitás) a dobokon találhatjuk, ezekről érdemes már a vásárlás előtt tájékozódni.
Az orsók minőségét jelezheti a csapágyak száma is, azonban fontosabb ennél, hogy az orsó megfelelően robosztus legyen: minőségi, időtálló anyagból készüljön, mert egy ilyen orsó vásárlásakor hosszabb időre tervezhetünk. A tengelyvastagság sem elhanyagolható dolog, figyelnünk kell erre is, amikor orsóvásárlás előtt állunk, hiszen egy olcsóbb, gyengébb orsónál számolni kell az erős igénybevétel miatti deformálódással, a gyakoribb meghibásodással.
Összességében elmondhatjuk, hogy első és hátsó fékes orsóval is lehet bojlis horgászatot folytatni, de ezek igazán nem tudják felülmúlni a nyeletőfékes orsók technikai adottságait, nem segítik kellően az azonnali kontaktusteremtést megakasztott ellenfelünkkel.