Bojlis felszerelés összeállítási tippek, tanácsok, és az év első próbája

Bojlis felszerelés összeállítási tippek, tanácsok, és az év első próbája

Ahhoz, hogy átfogó képet kapjatok az alapszintű bojlis horgászattal kapcsolatos ismeretekről, még egy - de nagyon fontos - dolog hiányzik, melyről sorozatomban nem beszéltem. Ez a megfelelő felszerelés és kiegészítőinek megválasztása és optimális összeállítása. Ebben kívánok most segítséget adni, amelyet egy „élő” teszthorgászat tesz teljessé. A melléklet kisfilm segítségével Ti is velem tarthattok idei első bojlis horgászatomon!

Kezdjük a rögtön a felszerelésnél! Abban bízom, hogy aki bojlizásra adta a fejét, a szükséges dolgokat, pl.: pontymatrac, fertőtlenítő spray, sűrűszövésű merítő szák és a speciális pontyzsák, már beszerezte.

E kiegészítők megléte a bojlis pontyhorgászat alapfeltétele!

Bojlis bot kiválasztása

Válasszátok ki a számotokra megfelelő horgászbotot és orsót! Ha nehezetekre esik a döntés, vagy a bőség zavarával küzdötök, akkor a következő középkategóriás horgászbotot ajánlom a kezdő és középhaladó horgászok számára: Fox Warrior ES 2,75 lbs, kétrészes bojlis bot. A behúzós és a partról történő horgászatra is egyaránt alkalmas!

Ez a kimagasló minőségű horgászbot család minden szituációra kínál megfelelő eszközt. Az általam javasolt FOX Warrior ES 2,75 lbs tesztgörbéjű bot a két különböző módszer (dobás és behúzás) közötti arany középutat jelenti!

A megfelelő orsó kiválasztása

Az orsó kiválasztásánál figyeljetek, hogy kizárólag nyeletőfékes orsót válasszatok. De még ennél is fontosabb, hogy kiváló fékrendszerrel legyen ellátva! Rengeteg szákolás előtt elment haltól és ebből adódó kellemetlenségtől kímélheted meg magad egy jó választással!

A jó minőségű felszerelés elképzelhetetlen egy megfelelő nyeletőfékes orsó nélkül. Mi a megfelelő? Szerencsére egyre több cég kínál már relatíve olcsón is nagyon jó minőséget! Én a Shimano és a FOX orsókat favorizálom, amelyek évekre megoldják az orsóválasztás kérdését!

A nélkülözhetetlen kellékek - rod pod, elektromos kapásjelző, swinger - kiválasztásának szempontjai

Fontos a megfelelő állvány kiválasztása is! Mert nem mindegy, hogy az új horgászbotodat biztonságban tudhatod-e egy szeles napon, vagy sem?! Sajnos több olyan állvány is van a piacon, mely minden irányból csuklik-nyeklik… Egy állvány legyen stabil, masszív és a szükséges kiegészítők (elektromos kapásjelzők, swingerek, bottartó fejek) nehézség nélkül felszerelhetők legyenek rá. Az elektromos kapásjelző kiválasztásánál fontos, hogy vízálló legyen (az esős napokra gondolva), és nem hátrány, ha az érzékenységet is lehet állítani rajta (szeles napokon fontos). A swinger megválasztásánál két lényeges dolgot emelnék ki, melyek a következők: az első és legfontosabb, hogy a damil, melyet a swingerbe akasztottál, kapásnál, hogyan és milyen könnyen válik szabaddá! Találkoztam bojlis pályafutásom kezdetén olyan swingerrel, mely bevágásnál nem oldott ki, és elvágta főzsinórom! Hamar a kukában landolt! Tehát érdemesebb minőségi termékeket vásárolni, hiszen ezek hosszú időkön keresztül elkísérnek és meghatározzák horgászatunkról alkotott véleményünket! Tapasztalatból mondom, hogy a sok olcsó kapásjelző árából, amit addig használtam el, míg a minőségi FOX swinger mellett nem döntöttem, már komplett szettet is vehettem volna… Itt is érvényes, hogy nem mindig az olcsó az igazán olcsó!

Ez a FOX swinger soha nem fogja elvágni a zsinórt! Garantáltan leold bevágás közben!
Nemcsak a Fox swingereire, hanem a kapásjelzőire is hosszútávon számíthatunk!

Milyen zsinór kerüljön az orsóra?

Szereljük fel az új horgászbotunkat, és töltsük fel (most csupán képzeletbeli) első felszerelésünk orsóját damillal! A zsinór kiválasztása következik, amely újabb komoly dilemmát okoz minden (nem csak kezdő) horgásznak. Milyen szempontokat vegyünk figyelembe a megfelelő „bojlis” zsinór kiválasztása során?

  • Ne legyen túl sprőd! Én személy szerint nem kedvelem a túl merev zsinórokat. Az ilyen damilok kezelhetetlenek, csak elrontják horgászatainkat. Állandóan leugranak az orsó dobjáról, gubancolódásra hajlamosak.
  • Fontos a csomótűrő képesség is. Hiába a hatalmas szakítószilárdsági érték a spulnin, ha nem bírja a csomókat! Márpedig 1-2 csomót minden zsinórra muszáj kötni. A rendkívül erős, de egyben túl kemény zsinórok nem tűrik a csomókat, illetve nagyon figyelmesen kell azokat megkötni!
  • Javaslom a nem túl hivalkodó, valósághoz közeli terhelhetőségi értékekkel rendelkező, közepesen kemény zsinórokat!
  • Fontos, hogy olyan nagy kiszerelésű zsinórt válasszunk, amellyel a legnagyobb dobátmérővel rendelkező orsó is megszakítás nélkül feltölthető.

Az én javaslatom a 0,30 mm átmérőjű FOX Warrior Carp Line, amely a fontos követelményeknek maximálisan megfelel!!!

A FOX Warrior Carp Line egy optimális választás!

Használjunk dobóelőkét?

Tekerjétek fel annyi zsinórt a dobra, hogy a legkülső zsinórmenetek csaknem a dob peremével legyenek egy vonalban! A végszerelék összeállítása előtt még egy dolgon kell elgondolkodni - anélkül, hogy túlbonyolítanánk mindezt -, kell-e dobóelőke? A legtöbb 0,30 mm átmérőjű zsinórhoz nincs szükség ilyesmire. Ha azonban (folyamatosan) az elérhető maximális dobótávolság a cél, amely erőteljes lendítéseket kíván, esetleg a mederfenék éles kagylókkal borított, akkor bizony jó szolgálatot tehet egy vastagabb fonott vagy monofil dobóelőke! Nekem erre a célra a legjobban bevált ilyen speciális termék a FOX Tapered Mono Leader zsinór. Különlegessége, hogy a 12 méter hosszú (3 ilyen található a tekercsen!) dobóelőke eleje 0,34 mm átmérőjű, de folyamatos átmérő-növekedésnek köszönhetően a vége már 0,50 mm vastag! A vékony vége könnyedén összeköthető a legtöbb átlagos (0,25-0,35 mm-es) főzsinórral.

Hatalmas előny, hogy monofil dobóelőtét zsinór létére nagyon nagy szakítószilárdsággal bír, ami nem megy a dobótávolság rovására! Sőt…

A végszerelék összeállításához szükséges kellékek

Végre elérkeztünk a végszerelék összeállításához. Fűzzük fel a szilikon vagy gubancgátló csövet, mely megakadályozza a horogelőke feltekeredését. Azért fontos a használata, mert nincs annál kellemetlenebb, mint amikor hosszú, kapástalan várakozás után a végszerelék kitekerésénél szembesülünk azzal, hogy a horogelőkénk úgy feltekeredett, hogy esélye sem maradt a halnak felvenni a felkínált, kitűnő csalit!

Ajánlom a FOX Camo Rig Tube lágy csövet, amelynek hossza 2 méter, olajzöld színű, 1,7 mm vastag, belső átmérője 0,6 mm és nagyon jól süllyed

A következő az ólom kiválasztása. Itt arra kell elsősorban figyelnünk, hogy ne terheljük túl vele botunkat, ha dobással kívánjuk bejuttatni! Ezek többnyire 70-90 gramm körüli méretűek. Célszerű olyan nehezéket választani, amelynek végébe beleszorul (fixen rögzül) a forgókapocs. Így nagyon könnyen elkészíthető az egyik legegyszerűbb, de legfogósabb végszerelék, amelynek alkalmazásával nagyon jó lesz az akadási arány, hiszen a csalit felhörpintő hal a fix ólom segítségével a horgot saját szájába akasztja.

A bemutatott 2,75 lbs FOX Warrior ES bothoz a 78 grammos 2,75 oz súlyú FOX Horizont In-Line ólom az optimális!

Fontos megemlíteni, hogy az első kirohanásnál a szerelékünk fix szerelékként működik (garantálva a biztos akadást), majd a hal okozta húzóerőnek köszönhetően kiszabadul a forgókapocs a szilikon cső végén található nyílás szorításából. E pillanattól csúszós szerelékként viselkedik a bemutatott FOX In-line ólommal felszerelt végszerelék!

Szinte minden végszerelékem összeállítása során használom a FOX Kwik Change Swivels & Sleeves gyorscsatlakozót, melynek köszönhetően egy mozdulattal lecserélhető a horogelőke! Ezt a forgókapocs helyett használom, hiszen egyik vége forgóként, míg a másik előkerögzítő kampóként funkcionál. Egyszerű és nagyon praktikus aprócikk, amelyet már nem csak a bojlis, hanem a feeder és hagyományos fenekező végszerelékeken is egyre gyakrabban látok… :)

Nagyon praktikus a FOX Kwik Change Swivels & Sleeves, hiszen egyik fele forgóként, míg a másik előkerögzítő kampóként funkcionál!
Rendkívül gyors előkecserét biztosít, legyen szó bármilyen végszerelékről!
Ez a kis gumikúp garantáltan rászorul a kampóra, ezzel meggátolja a horogelőke lecsúszását vagy kiakadását

A tökéletes horogelőke elkészítéséről, részletesebben Hogyan készülnek az SBS Szi-Ko Team végszerelékei? című írásomban tájékozódhattok. A képeken bemutatott két lehetőség közül választva bárki elkészítheti a számára tökéletesnek vélt horogelőkéjét!

A jó horgon soha ne spóroljunk! Hiába a vagyont érő felszerelés és a legjobb végszerelék, ha marad egy gyenge láncszem…
Ha követitek az említett írásban bemutatott végszerelék elkészítését lépésről-lépésre, ilyen tökéletes, de mégis RENDKÍVÜL EGYSZERŰ ÉS HATÉKONY végszereléket kaptok eredményül!

Plusz információk a kisfilmben

A cikkhez tartozó kisfilmben egy olyan method kosaras végszereléket is bemutatok, melyet kifejezetten a hideg vízi horgászatnál alkalmazhattok, ha nem áll rendelkezésetekre más, koncentrált etetésre alkalmas eszköz!

A mellékelt kisfilmben bemutatásra váró másik végszerelék kosarának külön érdekessége, hogy egy szivacs található a belsejében, amelyet bizonyára sejtitek, mire lehet használni… :)

Ha lépésről lépésre haladva, a fent leírtakat figyelembe véve próbáljátok meg összeállítani bojlis szereléketeket, biztosak lehettek benne, hogy egy bosszúságoktól mentes, kellemes és igazán eredményes horgászatban lesz részetek!

Az első márciusi bojlis horgászatom eredménye

Most nézzük, hogy milyen eredménnyel zárult a bojlis teszthorgászatom, nem sokkal a kiolvadás után, 5 Celsius-fokos vízhőmérséklet mellett a Verba tanya horgásztavon. A hatalmas szél miatt csak 11 óra után tudtuk elkezdeni a forgatást (különben csak recsegést hallhattatok volna az értékes információk helyett). Az etetés és a szerelékek bemutatásával annyira elment az idő, hogy a tényleges horgászatra mindössze 2 órám maradt sötétedésig! De a hátralévő idő sem telt eseménytelenül! 4 db pontyot sikerült fognom + 1-et közvetlenül az elköszönés után! A legkisebb kifogott hal 2 kg-os volt, a legnagyobb 7,3 kg-ot nyomott!

Kapásra várva

1-1 pontyot az oldódó M1-el és a Squid & Octopus / Strawberry Jam ízesítésű főzött bojlival fogtam, 3 db-ot az M3-as bojlival; mellettük PVA hálóban CSL Pellet volt, melyet CSL likőrrel öntöttem nyakon!

Milyen csalik voltak a nyerők?

Ez az eredmény ebben az időben, ilyen rövid idő alatt igazán kimagaslónak mondható! A végeredmény is engem igazolt, miszerint kiolvadás után a legeredményesebb SBS csali az M3-as fűszeres-vajkaramellás ízesítésű. De az írásom megjelenésével egy időben, ha kicsit melegszik az időjárás, biztos vagyok abban, hogy ez átfordul a polip és tintahal / eper íz kombinációjú (Squid & Octopus / Strawberry Jam) bojli irányába. Később, április vége felé csatlakozik mellé az M1, és rövidesen átveszi a vezetést! Legalább ilyen eredményes első tesztelést kívánok mindenkinek, mint amilyenben nekem volt részem az idei első horgászatom alkalmával. Tartsatok velem legközelebb is!

Egy ilyen gyönyörű tükörponty eldönti az egész éves horgászattal kapcsolatos terveinket! Vagyis, amikor csak lehet, horgászni akarok!
A munka gyümölcse!

Tekintsétek meg a cikkhez tartozó kisfilmet és apró mesterfogásokat:

(X)
Írta: Kovács Zoltán
www.sbsbojli.hu
Fotók: Takács Péter, Bessenyei György, Döme Gábor
Videó: Takács Péter

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.