A bojligyúrást bemutató kisfilmjeimnek köszönhetően mostanra már mindenki könnyedén elkészíthette az első és saját SBS bojliját! Ezzel egy olyan fegyver került a kezetekbe, melynek sikeres alkalmazásában csak a horgásztudásotok és tapasztalataitok szabhatnak határt! Ebben az epizódban a csalizási praktikákat és etetési technikákat szeretném nektek bemutatni, amik a filmemben elkészített bojlikhoz tökéletesen illeszkednek. A bemutatóm helyszíne a Nyíregyházi Verba tanya horgásztó.
Választásom legfőbb oka, hogy a kezdők, akik még nem rendelkeznek kellő fogási tapasztalatokkal, ne akarjanak rögtön a legnehezebb és legkeményebb terepen bojlizni. Rengeteg olyan apróság van, amely jelentősen befolyásolhatja a fogásotok kimenetelét! De ezen apróságokat (sokszor ezeken is múlhat egy horgászat eredményessége) csak akkor tapasztalhatjátok meg igazán, ha kipróbáltátok! Ezért fontos, hogy kezdőként (míg meg nem szerzitek a kellő tapasztalatokat) olyan horgászvizet válasszatok tesztelésre, ahol a halak számára nem ismeretlen a bojli, és ahol a halsűrűség sem drasztikusan alacsony! Ahol napi egy kapás a norma, ott nem igazán lehet letesztelni a csali fogósságát, a horogkötésünk tökéletességét vagy az etetési technikánk hatékonyságát! De mit is kell megtapasztalni, kipróbálni? Ismét tartsatok velem, és garantálom, hogy fény derül a kezdő pontyhorgászok számára is hasznosítható legfrissebb bojlis praktikára!
Nagyon fontos, hogy az alacsony hőmérsékletű vizeken minimálisra kell csökkenteni az etetéssel bejuttatott táplálék mennyiségét. Csak az ízek és étvágyfokozók felhője ingerelje a halakat, az egyetlen táplálékforrás a horgon felkínált szilárd táplálék legyen! A következőképpen készíthetünk rendkívül hatékony felhős etetést:
- 1 kg Method mix Squid & Octopus (polip és tintahal ízesítésű etetőanyag)
- 0,5 kg CSL Pellet 5 mm (kukoricacsíra likőr alapú oldódó pellet)
- 0,2 kg Betain Carp Pellet Squid & Octopus (betain tartalmú ponty pellet)
- 1 doboz csemegekukorica
- 0,3 liter CSL Groundbait Liquor Match Special (CSL alapú alkoholos étvágyfokozó)
- 0,3 liter víz
A parittyás technika alkalmazásáról a mellékelt kisfilmben tájékozódhattok, de részletes bemutatásához kattintsatok ide.
Megtörtént az etetés, majd jöhet a csalizás:
A Bojligyúrás az alapoktól a mesterszintig című kisfilmem alapján elkészített bojlik közül 3 különböző ízesítésűt hoztam a tesztre.
Az M2-es bojli azért maradt ki, mert a kora tavaszi időpont miatt még nem aktuális, arra majd június elején fogunk visszatérni.
Ha elfelejtettétek beáztatni, vagy csak rövid idő áll rendelkezésetekre az előáztatáshoz, akkor faragjátok meg egy kicsit a bojli külső felületét!
Három különböző felkínálási módszert alkalmazok, melyeknek a koncentrált, de minimálisra csökkentett etetés a lényege.
Az első az előbbiekben bemutatott parittyás technikával bejuttatott koncentrált etetés.
A második során az M1-es bojli mellé Korda PVA szalag segítségével másik két félbetört oldódó bojlit teszek közvetlenül a horog mellé. Ennél nem is lehet koncentráltabban etetni!
A harmadik:
Két csali bedobása után felhelyezem a második swingert, és várhatjuk a teszteredményt… Az eredményről, a harmadik felszerelés bemutatásáról és a további értékes információkról jövő héten, a következő részben tájékozódhattok! Tartsatok velem legközelebb is!
Addig is tekintsétek meg a cikkhez tartozó kisfilmet:
(X)
Írta: Kovács Zoltán
www.sbsbojli.hu
Videó, fotók: Takács Péter, Bessenyei György