Bojligyúrás mester szinten

Bojligyúrás mester szinten

Ebben az epizódban azt szeretném nektek bemutatni, hogy mi (az SBS SziKo Team) hogyan készítjük bojlijainkat egy éles versenyre. Mindezt egy olyan recepten keresztül tárom elétek, melynek a Jászkiséren megrendezett bojlis kupán elért világrekordnak számító fogásunkat köszönhetjük. Ez 96 óra leforgása alatt 966,2 kg összsúlyú 3 kg és 11 kg közötti kifogott és visszaengedett pontyot jelentett. Bátran állíthatom, hogy egy nem mindennapi recept elkészítésének nem mindennapi bemutatójában lesz részetek. Ha kellően felcsigáztam érdeklődéseteket, akkor ismét tartsatok velem!

A jászkiséri rekordfogás az egyik legnagyobb büszkeségünk!

Lássuk a kitűnő eredményhez vezető receptet, ami az M1-es fantázianévre hallgat! Egy fűszeres-halas alapkeverékre épül, az M1 Quest Base Mixre. Frankfurter Sausage (frankfurti kolbász) aromával is elkészíthető, de jelen esetben - tökéletességre törekedve - kimondottan az ehhez az alapkeverékhez készült M1 Liquid Attract adalékkal fogjuk elkészíteni. A bekeverendő adag 5 kg, melyhez a következő összetevők szükségesek:

  • 5 kg M1 Quest Base Mix
  • 1500 ml The Gold Treasure (5 flakon tartalma)
  • 1,5 Liter szénsavmentes ásványvíz
  • 30 ml M1 Liquid Attract (aroma és étvágyfokozó speciális keveréke)
  • 100 ml Attractamino (természetes fehérje komplex)
  • 125 ml Attract Natural (természetes, előemésztett fehérje)
  • 100 ml Cod Liver Oil (Tőkehal máj olaj)
  • 100 ml Omega Red Salmon Oil (kiváló minőségű vöröslazac olaj)
  • 15 ml Hi-Test Liquid Sweetener (folyékony édesítő)
  • 5 csepp N-Butric Acid (tejsavó kivonat)
  • 25 csepp Black Pepper Oil (feketebors kivonat, illóolaj)
  • 10 evőkanál Concentrated Robin Red (madáreleség + paprika koncentrátum)
  • 5 evőkanál Edge Extract (az SBS titkos összetételű „csali fokozója”)
  • 5 evőkanál Betain HCl (természetes étvágyfokozó kivonat, amely 98%-os tisztaságú)
  • 5 teáskanál Flavone Savoury (természetes alapú, étvágyfokozó húsos alapú mixekhez)
  • 5 teáskanál só

Biztosan az első, ami felmerül bennetek, hogy miért van szükség ennyi összetevőre? Teljesen jogos a kérdés. Az adalékok nagy részének csak a versenyeken vagy extrém helyzetekben (pl. ha nagyon sokan horgásznak egy adott vízterületen) van igazi jelentősége. A versenyeken gyakran előfordul, hogy néhány kilogramm (akár egyetlen hal súlya) dönti el a végső eredményt. Lehet, hogy ez az egy hal az egyik plusz adaléknak köszönhető! Szerintetek ki az a versenyhorgász, aki jelentős befektetések mellett, éppen azon a néhány száz forint értékű összetevő megspórolása miatt kockáztatja, hogy lecsúszik az a dobogó legfelső fokáról?! Egy verseny során sok mindenen lehet spórolni, de a csalin soha! Így jobban megérthetitek, hogy miért ez a pazarlásnak tűnő, rengeteg összetevőből álló recept.

Lássuk, hogyan is kell elkészíteni, ezt a receptet:

Az első szembetűnő adalékanyag, mellyel az eddigi részekben nem találkoztatok, az erősen kukorica illatú, édes „The Gold Treasure”. Ennek az anyagnak köszönhetően válik tökéletesen szabályozhatóvá az oldódó bojlink. Mert most egy olyan csali elkészítését mutatom be nektek, ami a vízbe érve méretét egyenletesen csökkentve folyamatosan oldódik úgy, hogy közben kiáramoltatja a benne lévő értékes összetevőket, s végül teljesen eloldódik. Az említett különleges adalékból 1 kg alapmixhez 300 ml szükséges, plusz ugyanennyi szénsavmentes ásványvíz! Ez a bojli vízbe kerülése után 3-4 óra elteltével oldódik fel teljesen. Ezt az oldódási időt könnyen lerövidíthetjük, ha készítéskor növeljük az ásványvíz mennyiségét úgy, hogy ugyanilyen arányban csökkentjük a hozzáadott Gold Treasure mennyiségét. Akár 1 órára is lerövidíthetjük a bojli oldódását! E lehetőségnek a rövid időre korlátozott horgászatokon és bőséges halállományú vízen van jelentősége.

De mit kell tenni, ha valaki a 4 óránál is tovább tartó oldódást szeretné elérni? Egyszerű: az ásványvíz bizonyos mennyiségét pótolja azonos mennyiségű tojással! 300 ml ásványvíz - a bojli száraz összetevőnek képlékennyé formázása szempontjából - kb. 6 tojásnak felel meg. Ha a csalit tojással készítjük, akkor több mint 6 órán keresztül eltarthat az oldódási folyamat. Fontos! Ha tojást használunk a Gold Tresure-höz, minden esetben ki kell főzni a bojlikat! Még hosszabb oldódási idő eléréséhez még több tojást használjunk és kevesebb Gold Treasure-t.

Először beleöntöm a tálba a Gold Treasure-t és az ásványvizet…
… majd hozzá adom a folyékony összetevőket…
… a por alakú adalékokat…
… és végül a sót!
A fúróba erősített keverőszár segítségével jól elkevert folyadékot beleöntöm a keverőgépbe, ami akár 20 kg massza tökéletes bekeverésére is alkalmas
Mielőtt hozzáadnám a mixet, átszitálom egy szűrő segítségével, hogy a keverésnél esetlegesen kialakult görcsöket egy daráló segítségével eloszlassam
Az 5 kg mixet lassan adagolva a működő gépbe öntöm
Mikor elválik a gép edényének falától, kész a massza!
A következő munkafázisnál a kinyomó pisztoly helyett egy felújított húsdarálóval készítem el a hurkákat, melyek jelen esetben 20 mm átmérőjűek. A gépnek köszönhetően az sem okoz gondot, ha túl szárazra sikerül a massza
A húsdaráló igazi jelentősége a hurkák, ebből következően a bojlik tömörségében rejlik. A gép az eredetileg benne lévő kés eltávolítása után a csigának és a végén található szűkítő tölcsérnek köszönhetően rendkívül tömör bojli elkészítésére képes
A tömör bojlinak az extrém távolságra történő bejuttatásnál van kiemelkedő szerepe. A bojli átmérőjének növelésével arányosan nő a dobócsővel megdobható etetési távolság
A hurkák elkészítése jóval időigényesebb, mint a rollerezés. Nem azért, mert a hurkák elkészítése túl lassú, hanem mert a rollerezés nagyon gyors! Ennek az az oka, hogy a kézi rollert egy elektromos rollerral helyettesítettem…
… melyből a bojlik, egy csúszdán keresztül egyenesen a kosárba kerülnek. E segédeszköz egyetlen hátránya, hogy nem változtatható a rollerezett golyók mérete. Vagyis a gép csak egyféle átmérőjű golyók görgetésére alkalmas
Ezért a 24 mm átmérőjű bojlit, mellyel képes vagyok a 130 méteres távolságra elhelyezett etetést is megdobni…
… egyelőre én is kézi rollerral készítem el
Sajnos a takarítást még nem tudtam gépesíteni! :)

Az elkészült golyókat szellős, száraz helyen, napfénytől védve kell szárítani. Minimum 2 hét száradás szükséges ahhoz, hogy az itt bemutatott módon elkészített bojlikat optimálisan használhassátok horgászataitok során. Fontos! Ha túl sokáig szárad a bojli, nehezebben fog oldódni, ezért veszít a hatékonyságából. Ezért azokat a bojlikat, melyeket nem használtok fel 2-4 hét száradás után, tároljátok hűvös helyen, de semmiképpen ne a fagyasztóban! A tojással készített (főzött) oldódó bojlikat nyugodtan tárolhatjátok a mélyhűtőben!

Az oldódó bojli tavasztól őszig minden időszakban az egyik leghatékonyabb csali. Hihetetlen, de rövid, akár néhány órás horgászat alakalmával is rendkívül eredményes! Azért mertem megosztani veletek ezt a receptet, mert bízom abban, hogy csak azok az elkötelezett bojlis horgászok fogják elkészíteni, akik számára a hallal való kíméletes bánásmód és a visszaengedés nem csak önmagukra nézve kötelező érvényű, de a közvetlen közelükben horgászókra is. Ha környezetükben valamelyik szomszéd mégsem így viselkedne a kifogott hallal, akkor az igazi bojlis (ésszerű kereteken belül) mindent megtesz annak érdekében, hogy jobb belátásra bírja a hallal helytelenül viselkedő horgászt! Ez a professzionális szintű pontyhorgász legfőbb ismérve!

Jó fogást kívánok, és tartsatok velem a következő epizódban is, melyben egy kétféle színű, minden időszakban hatékonyan alkalmazható bojli elkészítésével ismertetlek meg benneteket!

A letölthető kisfilmben további hasznos információkat találhattok.

(X)
Kovács Zoltán
www.sbsbojli.hu
Videó: Takács Péter

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.