Hosszú évek óta figyelemmel kísérem a hazai bojlis társadalmat a horgászataim vagy akár a bojlis versenyek során. Mindig örülök, ha feltűnik egy-egy új arc vagy csapat, és szép eredményeket ér el a különböző hazai megmérettetéseken. A feltörekvő ifjú horgásznemzedéknek köszönhetően a bojlis versenyek nem válnak belterjessé, mindig érkeznek újabb és újabb csapatok, melyek nem csak a részvételükkel irányítják magukra a figyelmet. Persze akár több év is eltelhet, míg végleg befutnak, megfelelő rutint szereznek. Ritka az olyan kivétel, mint az SBS-SZIKO Team! Szinte egyik pillanatról a másikra, alig egy év alatt robbantak be a hazai élmezőnybe! A látványos, roppant eredményes előretörésük kíváncsivá tett, ezért egy rövid riport erejéig faggatóra fogtam az SBS-SZIKO Team két rendkívül fiatal tagját, Kovács Zoltánt és Szigetfalvi Andrást.
- Mióta bojliztok, mi volt az első élményetek ezzel a horgászmódszerrel kapcsolatosan?
- Úgy 5-6 éve fogtunk a kezünkbe először bojlit, az is - természetesen - a boltban kapható legolcsóbb „tartósítószer-orgiát” tartalmazó bojli volt. Akkor még szinte kizárólag kukoricával horgásztunk, és egy bottal kóstoltunk bele a bojlizás világába. Bár mostani eszemmel visszagondolva, inkább csak a bojlizás kudarcait tesztelgettük. Elvétve, egy-egy ponty azért elcsábult a bojlinkra, de a kukorica mindig magasan verte a bojlit. Ezt nem igazán értettük, kissé furcsállottuk a rendkívül szerény bojlis eredményeinket. Annyit hallani, olvasni a hatalmas pontyokról, kapitális méretű pontyfogásokról! Mi lehet a gond? Hol a hiba? A technika biztos, hogy jól működik, hiszen a kukoricával eredményesek voltunk.
Nem haboztunk, tanácsot kértünk az „okosoktól”! Meg is kaptuk hamar a jobbnál jobb tanácsokat! Ami számunkra a legszembetűnőbb volt, hogy csak a házi készítésű bojlival lehet eredményesen horgászni. Igen, de honnan szedjünk ilyet? Abba bele se mertünk gondolni, hogy esetleg mi készítsük el, mert azt se tudtuk, hol kezdjük el. Kedvünk sem volt rá nagyon, mivel nem a bojli készítésével akartuk kitölteni a kevés szabadidőnket, hanem minden percét a horgászattal. Így jutottunk el egy bátonyterenyei horgászhoz, Szilágyi Tamáshoz, aki nem csak saját részre gyártott bojlit, hanem más horgászt is megkímélt a főzőcskézéstől. Az általa készített bojli már igencsak háttérbe szorította a horgászataink során a kukoricát.
- A kezdeti lépésekben kitől kaptátok a legtöbb segítséget? Ki volt az, aki utat mutatott nektek a bojlis horgászat bonyolult útvesztőiben?
- Az igazi előrelépést akkor tettük, amikor egy újságcikken felbátorodva elindultunk Szerbiába, a palicsi tóra. Hosszú utazást követően, mikor nagy tortúra árán végre leértünk a palicsi „csoda” tó partjára, remegő kézzel dobtuk be horgainkat, tudván, hogy mekkora halmennyiséget rejt ez a kicsi, de versenyszínvonalú víz. Itt ismerkedtünk meg „tanárunkkal” Kiralj Ivicaval, aki magáénak tudhatja a 2004-es pontyfogó világbajnokság trófeát. A szerencsének, neki és kitartásunknak is köszönhető, hogy idáig eljutottunk. Tőle tanulhattunk meg olyan dolgokat is, amelyek nincsenek benne a szakirodalmakban, csak a hosszú évek alatt szerzett tapasztalatok árán juthat hozzá a horgász.
- Az első versenyeken milyen ötlettől vezérelve indultatok el, s milyen eredményeket értetek el a kezdeti időkben?
- Az első bojlis versenyünk az I. Maconkai Kupa volt, ahol 2. helyezést értünk el a Szilágyi Tamás-féle házibojlival, miközben magunk mögé utasítottuk a Macedón bajnokot. Ekkor azt gondoltuk, hogy mi már nagyon komoly szinten űzzük a bojlis horgászatot. Na de következett a II. Maconka Kupa, ahol a 13.-ik helyen végeztünk, egy kitűnőnek mondható helyen. Ekkor jutottunk arra a szintre, hogy nem futamodunk meg a kudarc ellenére sem, hanem megpróbálunk továbblépni. Tulajdonképpen ezekre az időkre tehetők az első igazi tesztelések az SBS bojlival. Mivel a szerb világbajnok látta bennünk a hatalmas ambíciót, mi pedig a termékben rejlő lehetőségeket, 2005-ben felkértek minket az SBS magyarországi forgalmazására, amit örömmel elfogadtunk.
- Kijutottatok Amerikába a Pontyfogó Világ Kupára is. Milyen élményekkel, tapasztalatokkal gazdagodtatok?
- Az egyik legnagyobb élmény az volt, hogy olyan emberekkel vehettük fel a harcot, mint Korda vagy a 2002-es Pontyfogó Világ Kupa győztes Kurt Grabmayer és még több, világszinten elismert versenyző. Ez az élmény már akkor is megérte volna, ha az utolsó helyen végzünk. De az, hogy 103 csapatból a 30. helyezést értük el, az minden várakozást felülmúlt.
Érdekességként még megemlíteném, hogy a versenypálya 40 km hosszú volt és három városban voltak kijelölve a horgászhelyek. A folyó előttünk olyan széles volt, mint a Velencei-tó. A pontyok kizárólag harcos, folyóvízi nyurgák voltak. Egy szépséghibája azért volt a versenynek! Mivel folyóvízen rendezték, a víz később melegedett fel a tavakhoz képest, és a verseny időpontjában a halak még ívtak. Így a helyiek szavaival élve a Szent Lőrinc folyó nem tudta megmutatni igazi arcát. (A folyón - elmondásuk szerint - a pontyok 1000-es, 2000-es rajokban vonulnak, és mindent „felzabálnak”, ami az útjukba kerül). Nagy sajnálatunkra ezt nem volt lehetőségünk megtapasztalni.
- Tavaly Palotáson győztetek, Maconkán ősszel negyedikek lettetek. Minek köszönhető ez a látványos előretörés, a jó helyezések?
- Természetesen, legfőképpen az SBS termékeknek köszönhetjük a helyezéseket, amit az is bizonyít, hogy igazi eredményeink szinte csak azóta vannak, amióta kezünkbe került ez a csali. De önmagában egy kiváló bojli nem elég (hiába ülhetne be valaki egy Ferrari versenyautóba, attól még nem tudna jobb időt autózni, mint Schumacher), tudni kell élni a lehetőséggel. Nagyon fontos az is, hogy a világbajnok révén megismerkedhettünk azzal a horgászstílussal, ami a legelterjedtebb ma Európában. Ha nem esznek rendesen a nagy pontyok, araszoljunk a kicsikkel. Ezen sokan felhördülhetnek, de aki látta, hogy küzdöttünk az őszi maconkai versenyen a 1,5-2 kg-os pontyokkal, azok tudják, hogy mekkora fizikai kitartás kell ahhoz, hogy akár 20 percenkét szedhessük a halakat napokon keresztül, és elvégezzük az ezzel járó kötelezettségeket. Értem itt a csalizást, bedobást, behúzást (Palotáson), etetést (komoly mennyiségű táplálék kell ekkora halmennyiség megtartásához, és nem kis feladat azt bejuttatni a megfelelő helyre). Szinte biztosak vagyunk benne, hogy mindenki szeretne csak kapitális pontyokkal versenyt nyerni! Ha viszont olyan helyet húz, amely ezt nem teszi lehetővé, pl. 50 cm-es vízmélységet (volt már rá példa) kell meghorgásznia, akkor jobb a sok kis ponttyal dobogós helyen végezni, mint magunkba roskadva végignézni mást, hogy miképpen tornázza egyre közelebb magát a dobogó legfelső fokához.
- Mivel Magyarországon Ti forgalmazzátok az SBS termékeket, gondolom, megismertétek már elég rendesen. Pár szóval jellemezzétek ezeket a termékeket! Esetleg a Haldorádó népes olvasótáborával egy tavaszi horgászatokra alkalmas fogós bojli receptet megosztanátok?
- Bátran állíthatjuk, hogy az SBS termékek a világ legfogósabb horgász csalijai közé tartoznak. (Ezt a véleményt sokan osztják velünk.) Ehhez a jelzőhöz képest nem drága termékről van szó. Nagyon fontos megemlítenem, hogy az SBS termékpalettájában minden megtalálható, ami egy eredményes horgászathoz szükséges. Ezáltal nem kell más termékekkel keverni és tesztelgetni a keverési arányokat. Ugyanis jó tudni, hogy a különböző márkanéven futó termékek különböző sűrűségűek, töménységűek, ezáltal rengeteg időt kell elpazarolni a megfelelő mennyiség kikísérletezéséhez. Az SBS-nél minden terméken fel van tüntetve az adagolási mennyiség. Figyelem! A kételkedő emberek számára: valóban az általunk is használt mennyiség van feltüntetve! Igaz, -tól / -ig vannak megadva, de ezek alapján kiválóan alkalmazhatók egyszerű hétvégi horgászatokhoz és versenyszerű, profi horgászathoz is. (Értelemszerűen a kisebb mennyiséget a hétvégi horgászoknak, a nagyobb mennyiséget a profiknak kell figyelembe venni, és ezeket szigorúan be kell tartani.) Ennek az az oka, hogy az SBS cég csak olyan terméket hoz forgalomba, amelyet előtte eredményesen teszteltek profi horgászok.
Egy másik fontos tényezőre is szeretném felhívni a figyelmet. Az SBS-nél nem található külön kazein, szója stb., hanem csak kész mixei vannak, amelyek már önmagukban is tartalmaznak mindent hasznos alapanyagot. Halliszt, betain, attraktorok, aroma, mind megtalálható a mixekben, és ezáltal képesek kiváló fogási eredményeket produkálni. Vegyük például a Chather mixet. Ez egy olyan komplex keverék, amely minden alapanyagot tartalmaz, még az aromát is (por alakban), csak tojást kell hozzáadni, és már lehet is főzni. 1 kg mix kiskereskedelmi ára 2.700 Ft. A 8-9 tojással elkészített (a kiszerelésben található leírásban 6 tojás szerepel, de az angol tojás mérete nem egyezik meg a magyar tojáséval) bojli mennyisége kb. 1,2 -1,3 kg. Elosztva a kapott mennyiséget az árral, 1 kg kész bojli tojással, főzéssel együtt 2.000- 2.200Ft-ba kerül. Ez félelmetesen jó ár egy ilyen minőségű termékért!
- 1 kg Squid&Octopus Chatcher mix
- 5 ml Squid&Octopus aroma
- 30 ml Omega Red Salmon olaj
- 25 ml Natur Attract
- 2 Teáskanál Betain
- 1 mokkáskanál só
- A horogra felfűzött bojlit be kell mártani a Squid&Octopus ízesítésű session dipbe. (Ez a dip kiválóan alkalmas hideg vízre.)
Remélem, sokan letesztelik ezt a bojli, hogy saját maguk is meggyőződhessenek arról, hogy nem csak a levegőbe beszélünk. A kételkedőknek üzenjük, hogy akik nem hiszik el, hogy valóban a boltokban is megkapható SBS termékekkel horgászunk, azokat szeretettel várjuk a májusban megrendezendő maconkai horgászversenyen, ahol a saját szemükkel győződhetnek meg arról, hogyan készítjük el a helyszínen és alkalmazzuk kizárólag SBS termékekből készült csalijainkat.(EZT NEM SOKAN ENGEDNÉK MEG!)
- Dinamikusan fejlődtök több téren is, óhatatlanul felmerül bennem a kérdés. Hova tovább? Mik a jövőbeni terveitek a versenyek és az SBS termékek terén?
- Rövid távú tervünk, hogy idén is eredményesen szerepeljünk a versenyeken, hogy bebizonyíthassuk, hogy nem csak a szerencsének köszönhetőek az eredményeink. (Egy sorozatos szerencsétlen sorshúzás könnyen derékba törheti terveinket). Hosszú távú terveink, hogy végre egyszer kijuthassunk a hőn áhított Pontyfogó Európa Bajnokságra, és ott lemérhessük tudásunkat. De az oda vezető úton még rengeteg tapasztalatot kell szereznünk, nem beszélve arról, hogy ha már késznek is tartanánk magunkat, akkor se tudnánk kijutni, hiszen nem rendeznek megfelelő selejtezőt. (Csak a MOHOSZ által elismert selejtezőn keresztül lehet kijutni, melyet legjobb tudomásunk szerint már két éve nem rendeztek meg.)
Az SBS termékekkel kapcsolatos céljaink pedig azok, hogy minél több emberrel ismertessük meg a terméket. Ha valaki egyszer kipróbálja, onnantól a termék már önmagát adja el, köszönhetően hihetetlen fogósságának. A vízparton rengeteg örömteli és sikeres pillanatot szerezhet magának az a horgász, aki bízik ebben a termékben, és tesz egy próbát. És valljuk be őszintén, mi lehet annál felemelőbb érzés, mint amikor elégedett mosollyal állunk fel a horgászhelyről, hogy megint megmutattuk, hogy milyen eredményekre vagyunk képesek?