2014 első két hava annak ellenére, hogy a január és a február az év téli része, nem ennek megfelelő időjárással és hőmérséklettel szolgált. A megszokottnál jóval melegebb volt, csak néha fordultak elő fagyosabb éjszakák. Amint a napsugarak hatására eltűntek a néhány centiméteres jégtáblák, a bátrabb horgászok azonnal megindultak a vízpartok felé. Nekivágtak szerencsét próbálni. Közéjük tartozom én is, így hát a pontyok nyomába eredtem, minimális esélyt adva a nagy fogásnak…
Nagyon vártam az igazi telet. Szerettem volna folytatni léki pontyozásaimat, sajnos ez nem adatott meg. Ettől függetlenül az elsők között voltam, akik a pár fokos vízből kapásra ingerelték a bajuszosokat. Számomra nem volt kérdés, hogy a Haldorádó Green Pepper (zöld bors) néven ismertté vált termékeivel kezdem a horgászatot. Ezzel a „zöld csodával” zártam a késő őszi, már-már tél eleji túrámat novemberben, mikor felejthetetlen élményekkel gazdagodtam!
Sokáig nem maradtam távol a víztől. Pár hétig tartott az az időszak, amikor partról már nem, de még jégről sem lehetett hódolni kedvenc szenvedélyemnek. Ahogy az idő engedte és már éjszakánként sem hártyásodott a víz, azonnal ott folytattam, ahol ősszel abbahagytam. Földrajzilag csupán néhány kilométerre a 2013-as utolsó pecámtól. Az akkor életre szóló élményt nyújtott.
Hideg vízi horgászataim során kitapasztaltam, hogy ezen időszakban rossz taktika arra várni, hogy a halak az etetésemre megérkezzenek. Ez a jelenség a pár fokos közegben egyáltalán nem, vagy csak nagyon hosszú idő múlva következik be. Emiatt nem szoktam kialakítani terített asztalt (nagy etetéssel), most sem így tettem. A kiszemelt helyre - viszonylag kis területre - dobócsővel juttattam be 20-30 szem hideg vízi bojlit. A pontyfogás fortélyát a koncentrált etetésre helyeztem, valamint a csalik még fogósabbá tételére dipeléssel, továbbá a könnyítésre is nagyon odafigyeltem. Utóbbit pop-up golyók segítségével értem el. E „mesterhármas” az elmúlt években nagyon sok szép élményhez juttatott. Nézzük ezeket részletesebben!
1. Koncentrált etetés
Tapasztalataim alapján télen, kora tavasszal ennek fokozott a jelentősége! Kedvenceim a PVA termékek, nagyszerű segítőim. Több változatuk létezik, én kettőt használtam. Hálóba néhány félbevágott bojlit helyeztem, a PVA madzag segítségével pedig szintén az értem el, hogy a csalim közvetlen közelében legyen néhány fél golyó. A képek önmagukért beszélnek.
2. A csalizó bojlik további „erősítése”
A Haldorádó csalizásra készült bojlijai a gyártási folyamat során nagyobb adagban kapnak aromákat és különböző étvágyfokozó attraktánsokat, mint az etetésre szánt nagy dobozosok. Ezenfelül „Coated” (bevonatos) csalik, amik külseje egy plusz réteggel van ellátva. Ez a felület a vízbe érést követően azonnal elkezd leoldódni. Úgy üzen a halaknak, mint egy jeladó: „hahó, gyertek, itt vagyok!”.
Ezt a kiváló tulajdonságát én még dipeléssel tovább fokoztam. A Green Pepper dip illóolajjal van keverve, amely legnagyobb hidegben sem dermed le. További egyedi tulajdonsága, hogy fluo festékanyag tartalmának köszönhetően „csíkot húz” és zöldre festi a vizet maga körül, amely vizuálisan is felkelti a halak figyelmét. Odaérkezésük után a (felhőben is megtalálható) fokozatos kioldódó étvágyfokozók pedig evésre ingerlik a ledermedt bajuszosokat.
3. A csali könnyítése
A termékpaletta tökéletes használhatósága érdekében a fent említett golyókhoz készülnek pop-up (lebegő) bojlik is. Ezek oldódó és főzött változatban állnak rendelkezésünkre. Segítségükkel több módon szoktam kikönnyíteni a csalit. Jó megoldás a „hóember” csali, amely egy süllyedő és egy pop-up golyó kombinációja. További lehetőség egy félbe vágott csalizó és félbe vágott pop-up. Ezzel a módszerrel szinte teljesen ki lehet balanszírozni a csalit. Az óvatosan szívogató ponty azonnal a szájában találja a horgot.
Ha ezt a variációt egy nagyobb csalinak szeretném alkalmazni, akkor a megfaragott bojli mindkét felét megtámasztom egy-egy fél pop-uppal. Ettől lesz igazán veszélyes fegyver, mert a mérete miatt szelektál is.
Februári horgászatom napsütésben vagy szitáló esőben zajlott. Ezek egyik pillanatról a másikra váltották egymást, melynek eredményeképpen a víz hőmérséklete a szélvizekben kora délutánra elérte a 7,4 Celsius-fokot. A partközelben mért adatokból következtetve, a felkínált eleségeim 2-2,5 méter mélyen, 4-5 fokos környezetben várakoztak. A levegő a legenyhébb időszakban is csak 6,5 Celsiusra melegedett.
Számomra bizonyossá vált, hogy a téli, kora tavaszi időszakban rendkívül óvatosan táplálkozó pontyok számára ellenállhatatlan a fenséges „zöld csoda”. A három jól bevált módszer együttes alkalmazásával fogtam is belőlük számolatlanul. Ismét beigazolódott, hogy a Haldorádó Green Pepper a hideg vizek igazi ásza! Fogóssága mellett ne feledkezzünk meg szelektáló hatásáról sem!
Hát, valami hasonló vagy még eredményesebb szezonkezdő bojlis-nagyhalas horgászatot kívánok mindenkinek!