A magyar horgászok döntő többsége (akárcsak én) köztudottan elsősorban a pontyokat veszi üldözőbe, ha éppen kedvenc hobbijának hódol. Úgy döntöttem, hogy némileg kiszakadok ebből a világból és más, számomra addig teljesen ismeretlen halfajra is céltudatosan fogok horgászni...!
Ez első hallásra talán nem tűnik nagy kunsztnak, elvégre békés halakra horgászva szinte bármilyen járulékos hal megfogható a pontyok mellett, azonban az általam kiszemelt halfajt szabályosan, horoggal szájba megakasztva mégsem ennyire egyszerű megfogni. Ez a hal nem más, mint a BUSA!
![A hazai vizek különös küllemű, „földönkívüli” teremtménye a BUSA! A hazai vizek különös küllemű, „földönkívüli” teremtménye a BUSA!](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Talán nem állítok valótlant azzal, hogy napjainkban szinte tombol a busaláz a horgászok körében, ugyanis sokan rákaptak e Magyarországon inváziósnak számító hal igazi sportértékére, na és persze jól elkészítve akár gasztronómiai élményt is nyújthat az egész család számára. Amikor a fejembe vettem, hogy én bizony busát szeretnék fogni, mindenekelőtt próbáltam beszerezni a legszükségesebb információkat a horgászatáról és legmegfelelőbb horgászhelyekről.
A horgászhely kiválasztásának tekintetében, mondhatni, könnyű dolgom volt, mivel a hozzám közel eső Pilismaróti-öböl vagy Visegrádi-öböl köztudottan jó állománnyal rendelkezik, azonban a horgászata közel sem jár minden esetben sikerrel!
![A nagyobb öblökben jó eséllyel pályázhatunk néhány busára A nagyobb öblökben jó eséllyel pályázhatunk néhány busára](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Mivel ezek a gülüszemű, bamba tekintetű halak kizárólag planktont fogyasztanak, amelyet a víz folyamatos szűrésével szívnak magukba, a csaliválasztás tekintetében busázásnál semmi más nem jöhet szóba, kizárólag az, ami erős, nehéz horgokkal együtt is lebegni képes. A teljesen egyszerű és talán legolcsóbb csali busa esetében a TECHNOPUFI, így ezt a részt én sem variáltam túl, bár a horogra tűzött mennyiségét tekintve akadt egy apró észrevételem, amire a későbbiekben még visszatérek egy gondolat erejéig.
![Busahorgászat esetén a csaliválasztást és -felkínálást nem kell túlbonyolítani Busahorgászat esetén a csaliválasztást és -felkínálást nem kell túlbonyolítani](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Kezdők szerencséje, avagy az első busám elejtése
A 2020-as év tavaszán gondoltam egy merészet és egyik reggel nekiindultam a Pilismaróti-öbölbe az esélytelenek legnagyobb nyugalmával, mondván, megpróbálok busát fogni. Az öböl egy nyugodt részén foglaltam helyet és kb. 10-15 narancsméretű gombóc bealapozása után már kezdtem is a horgászatot.
![Az eredményes busázás alapja a kellő mennyiségű alapozó etetés és ráetetés Az eredményes busázás alapja a kellő mennyiségű alapozó etetés és ráetetés](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
A horgászbottal kimért távolság 17 méter volt, ahová még az igazán testesre sikerült, kosárba gyúrt gombócot is problémamentesen el tudtam dobni.
![Egy ekkora méretű gombóc eldobása már nem gyerekjáték! A Team Feeder Big River 360 RXH botnak ez a módszer az igazi játéktere Egy ekkora méretű gombóc eldobása már nem gyerekjáték! A Team Feeder Big River 360 RXH botnak ez a módszer az igazi játéktere](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Mint írtam, az esélytelenek legnagyobb nyugalmával ültem egymagamban a parton, így kifejezetten meglepődtem, mikor az idő múlásával megmutatta magát a víz felszínén néhány busa. „Ez most tényleg összejöhet?”, gondoltam magamban, és kis idővel később már a korábban mozdulatlan spicc is apró pöccintésekkel tudatta velem, hogy valami történik a víz alatt.
A szerelék már jó ideje bent volt, így azon kezdtem dilemmázni, vajon van-e még elegendő „anyag” és felhő a kosár körül, mert ha nem, akkor igen kis eséllyel szippantják majd be a kikönnyített horgomat. Újradobjak vagy kivárjak? Kezdő busázóként erre a kérdésre nehéz rögtön választ találni… Végül úgy döntöttem, hogy újat dobok egy visszafogottabb méretű gombóccal, bízva benne, hogy nem riasztom el a környék „busmanjait” :)
És láss csodát, alig töltött bent a szerelékem 3 percet, a Big River 360 RXH kemény terepre termett spicce egyértelmű bólogatással jelezte, hogy akcióba léphetek. Amint egy igazán embereset odaütöttem az „ismeretlennek”, a játszma elkezdődött! A hal talán az amuroknál korábban megtapasztalt elemi erővel indult meg a nyílt víz irányába, és az első pár pillanatban közöm nem volt hozzá. Amikor lendülete alábbhagyott, csak akkor tudtam hosszas, de annál élvezetesebb huzavona után magamhoz terelni és megszákolni a fenevadat.
![Attól még, hogy inváziós halfaj, neki is kijár a megbecsülés és a megfelelő halvédelem Attól még, hogy inváziós halfaj, neki is kijár a megbecsülés és a megfelelő halvédelem](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Életem első busája, rögtön az első próbálkozásra Életem első busája, rögtön az első próbálkozásra](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Sokak szerint a busa csúnya hal, én inkább érdekesnek mondanám :) Sokak szerint a busa csúnya hal, én inkább érdekesnek mondanám :)](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Örömöm határtalan és leírhatatlan volt, első próbálkozásomat rögtön egy busa koronázta meg. Mivel a busák csapatokban róják köreiket, gyorsan új pufit tűztem a horogra, és már repült is vissza az óriás gombóc. Innentől az események felpörögtek és több kapást is elkönyvelhettem, de egyetlen megakasztott busán kívül többet már nem tudtam partra segíteni. A kapást okozó halak zöme meg sem akadt, vagy a fárasztás során pattant ki a horog a szájukból.
Már az első busát szemügyre véve láttam, hogy a szája rendkívül csontos, amelybe a 8-as horgom épphogy belefúródott, így a következő peca alkalmával ezt (is) módosítanom kellett a rendszerben.
Az élményen fellelkesülve arra gondoltam, hogy innen már nyert ügyem van, pofonegyszerű a busa céltudatos horgászata, és legközelebb is akció akciót követ, sorban fogom majd a szebbnél szebb busákat. Nos, ez cseppet sem így volt!
Következő alkalommal elsőként kiiktattam a szerelékemből a kosár feletti oldalsó horgot. Hogy miért? Mert teljesen feleslegesnek és indokolatlannak éreztem használatát, ugyanis ha a hal ott szürcsöli a vizet a kosár körül a hatalmas szájával, akkor az alsó horgot (amely nyilván a kosár felett lebeg) is ugyan akkora eséllyel szippantja be, mint a felsőt. És persze az sem mellékes, hogy így horogszabadításkor sem a hálóba, sem a kezünkbe nem akadhat bele a szabadon lógó horog. Második lépésként a horog méretét és típusát is megváltoztattam: lényegesen erősebbre és nagyobbra módosítottam, bízva a hatásosabb akadásban.
![A megfelelő busázó végszerelék ezekből az elemekből gyorsan összeállítható A megfelelő busázó végszerelék ezekből az elemekből gyorsan összeállítható](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Szerettem volna az etetőanyag terén is alkotni valami „különlegességet”, bízva benne, hogy az extra nagy felhősítéssel még nagyobb mennyiségben tudom a busákat magam elé csalni.
![Kezdetben minden felhősítő anyagot (is) összekevertem a kiemelkedő siker érdekében, de ez mind kidobott idő és pénz Kezdetben minden felhősítő anyagot (is) összekevertem a kiemelkedő siker érdekében, de ez mind kidobott idő és pénz](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
A horgászat metódusa minden tekintetben a korábbihoz hasonló volt, így igen gyorsan, mondhatni, menetrend szerint 9 óra után néhány perccel és dél körül meg is jelentek a vízfelszínen célhalaim, de kapásig nem jutottam el. Pontosítva, összepakolásnál egy igen harcias hal úsztatta meg kis híján a botot, mivel éppen akkor kívánta meg a csalit, amikor a víznek háttal állva rendezgettem soraimat. A váratlan jövevény a busázás egyik járulékos hala volt, ezúttal egy vadvízi tőponty személyében.
![Nem érte érkeztem ugyan, de busázásnál a pontyok és amurok egyaránt betévedhetnek az etetésünkre Nem érte érkeztem ugyan, de busázásnál a pontyok és amurok egyaránt betévedhetnek az etetésünkre](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Gyorsan vissza is nyerte szabadságát Gyorsan vissza is nyerte szabadságát](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Némileg elszomorodva tértem aznap haza, a halak „étvágytalanságára” és a frontra a fogtam kapástalanságot. Igen ám, de ugyanígy jártam az ezt követő alkalommal is, így kezdtem nagyon nem érteni a helyzetet. A halak előttem vannak, egyértelműen a szerelékem környékén bóklásznak, mivel a spicc olykor meg-megmozdult, de a „csalit” csak nem akarták behörpinteni. Mi lehet a gond?
![A halak előttem mozgolódnak, a horog mégis érintetlen marad. Mit rontok el? A halak előttem mozgolódnak, a horog mégis érintetlen marad. Mit rontok el?](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
A technopufi nagyon könnyű, így nem gondoltam volna, hogy a horog kikönnyítésével probléma lenne, de azért a soron következő dobás előtt a szereléket ezúttal a sekély vízben leteszteltem. Legnagyobb döbbenetemre a horog teljesen elfeküdt a fenéken. Ekkor esett csak le a tantusz nálam, hogy az 1 szem közepes méretű pufi a legelső horgászatom alkalmával használt 8-as méretű horgot teljesen felemelte, de a vastagabbra cserélt és némileg nehezebb 4-es méretű Korda Choddy B horgot már nem!
A biztonság kedvéért innentől már 2-3 szem pufit is feltűzök a horogra és akár dobásonként ellenőrzöm, hogy a felhajtóerő elegendő-e a lebegtetéshez. Nem véletlenül mondják, hogy saját hibájából tanul az ember! Ha minden elem tökéletesen összeállt, már lényegesen nagyobb százalékban segíthetjük partra a horog közelében szívogató planktonfaló ellenfeleinket.
![Kellő kitartással és a megfelelő technikával akár egymás után segíthetjük partra ezeket az „óriás keszegeket” Kellő kitartással és a megfelelő technikával akár egymás után segíthetjük partra ezeket az „óriás keszegeket”](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Ahogy azt a korábbiakban már írtam, szeretek kísérletezgetni különféle etetőanyag és adalék kombinációkkal, de be kellett látnom, hogy a busa horgászatánál ez teljesen felesleges, időigényes és csak extra költségeket jelent. A Haldorádó kínálatában 2021-től megjelent, kifejezetten busa horgászatára kifejlesztett etetőanyag nemcsak nekem, de minden olyan vállalkozó szellemű horgásznak jelent tökéletes választást, aki egyszerűen és eredményesen szeretne busára horgászni. Ezt a kaját csak annyival szoktam kiegészíteni, hogy az alapozásra szánt gombócokhoz teszek még 1 zacskónyi vegyes magmixet, így az esetlegesen etetésre tévedő testesebb amurokból is el lehet csípni olykor egyet-egyet.
![3-4 csomag Big River Busa etetőanyag sok szép élményhez segíthet hozzá minket. A vegyes magmixet az olykor etetésre tévedő amuroknak szánom 3-4 csomag Big River Busa etetőanyag sok szép élményhez segíthet hozzá minket. A vegyes magmixet az olykor etetésre tévedő amuroknak szánom](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Mivel nagy mennyiségű anyagot kell busázáshoz bekevernünk, érdemes a szárazanyagot két vödörbe osztani. Egy akkus fúró és egy keverőszár sok időt spórolhat meg nekünk! Mivel nagy mennyiségű anyagot kell busázáshoz bekevernünk, érdemes a szárazanyagot két vödörbe osztani. Egy akkus fúró és egy keverőszár sok időt spórolhat meg nekünk!](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Mióta ez a termék megjelent, már én sem bonyolítom túl a csalogatóanyag bekeverését, bár horgászat közben be szoktam vetni még egy aprócska trükköt. Ahhoz, hogy a meghorgászott területen minél gyorsabban és minél nagyobb „mű” planktonfelhő jöjjön létre, egy mini etetőrakétával 15-20 percenként 2-3 adag híg anyagot juttatok be. Ehhez elegendő csupán a meglévő etetőanyagunknak egy részét külön tálba tenni és túlvizezni, így meg is kaptuk az extrán felhősítő anyagot.
![Az etetőanyag egy részének túlvizezésével hatalmas felhőt képezhetünk, amelyre a távoli busaraj gyorsabban rátalál Az etetőanyag egy részének túlvizezésével hatalmas felhőt képezhetünk, amelyre a távoli busaraj gyorsabban rátalál](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Hasonlóan eredményesek lehetünk akkor is, ha az etetőkosárba töltött anyagot vonjuk be egy extra adag, „tejfölös” állagúra vizezett réteggel, amely lényegesen nagyobb „füstcsíkot” húz le maga után a mélybe, mint szimplán a kosárba töltött gombóc.
![A kellően kosárba nyomott gombóc külső felületére is felvihetünk extra felhősítést biztosító réteget. Ehhez az etetőanyagunk egy kisebb részét „tejfölös” állagúra érdemes felvizezni, majd ezzel bevonni a gombócot A kellően kosárba nyomott gombóc külső felületére is felvihetünk extra felhősítést biztosító réteget. Ehhez az etetőanyagunk egy kisebb részét „tejfölös” állagúra érdemes felvizezni, majd ezzel bevonni a gombócot](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Mint bármely más horgászmódszer esetében, itt sem lehetünk mindig biztosak a fogásban, de kellő kitartással a busás jutalmunk nem marad el! A fentiekben leírtakat nyilván nem a „busaspecialistáknak” szántam, hanem azoknak, akik még csak kacsintgatnak ezen adrenalin-dús horgászmódszer irányába.
![Kapástalan időszakokban… Kapástalan időszakokban…](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![… engem ez a látvány mindenért kárpótol! … engem ez a látvány mindenért kárpótol!](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Titkon ugyan minden egyes vízparton töltött alkalommal várom egy igazán méretes 15-20 kg feletti pettyes busa érkezését, aki feltehetné az „i”-re azt a bizonyos pontot, de ezeknek a testesebb egyedeknek a hatékony becserkészéséhez némileg más módszer dukál.
![Kitűzött célom egy igazán szörnyeteg méretű pettyes busa „levadászása”, de azért a kisebb fehér társai is hatalmas élményt tudnak nyújtani! Kitűzött célom egy igazán szörnyeteg méretű pettyes busa „levadászása”, de azért a kisebb fehér társai is hatalmas élményt tudnak nyújtani!](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Ez azonban már egy másik történet lesz, amiről remélem, hamarosan bővebben is beszámolhatok majd :)
Írta és fényképezte: Bodnár Zsolt