Hazánk talán leginnovatívabb úszófejlesztője Králik Károly, a Cralusso tulajdonosa. Az igazi folyóvízi szezon kezdetén meghívtuk Károlyt, hogy mutassa be a bolognai boton használható úszóikat, adjon segítséget azoknak, akik már használják termékeiket, és nem utolsósorban csináljon kedvet ehhez a tipikus folyóvízi módszerhez azoknak, akik már kacérkodnak a gondolattal! Hogy még egy kihívást támasszunk Karcsi elé, a horgászat helyszínéül hazánk leghosszabb folyóját, a Tiszát választottuk.
A horgászatra a Tisza tímári szakaszán került sor. A legfontosabb információ erről a vízterületről, hogy a meder rettentően változatos. 2 méteres mélységtől a 10 méternél is nagyobb mélységgel is találkozhat a horgász a parttól 10-20 méteres sávban. Emellett helyenként igen akadós. Ezért aki ide ellátogat, annak mindenképp javasoljuk, hogy a teljes kipakolás és készülődés előtt egy bolognai bottal tapogassa fel a medret, nehogy meglepetés érje, miután begombócolta az alapozó etetését.
A köves, változatos mederszerkezetet és akadókat, amik a horgászatot igencsak megnehezítik, a rendkívül nagy fehérhal-állomány kompenzálja, ami segít elfeledtetni a horgászat nehézségeit.
Ha már Haldorádó meghívásra érkezett Králik Karcsi, etetőanyagnak is Haldorádó termékeket javasoltunk használatra számára. A keverék Döme Gábor egyik kedvenc folyóvízi keveréke, ami a Dunán már számos horgászaton igazolta kiváló mivoltát. „Ha a Dunán nem menekülnek előle a halak, a Tiszán sem fogja a keszegnép megvetni!”, mondtuk Karcsinak, aki örömmel elfogadta a javasolt receptet.
A keverék legfontosabb jellemzője, hogy finom szemcsemérete mellett egy igazán tartalmas, intenzív aromájú etetőanyagot kapunk, ami a nehezítő anyagoknak köszönhetően a mederfenékre süllyed és szinte odatapad. A Terre De Fond földnek köszönhetően a keverék kifejezetten nehéz lesz, ami előny ezen a partszakaszon, ahol a meder folyamatosan mélyül befelé. Ha a hal beletúr, intenzív felhőt képez, ami mágnesként vonzza a többi fehérhalat etetésünkre.
Ha már szóba került a szerelék, lássuk, miből is áll Karcsi bolognai végszereléke. Az egész lelke egy Cralusso fejlesztés, mégpedig a Bolo nevű bolognai úszó. Hogy mit kell tudni erről az úszóról, mi a működésének a lényege, erről kérdeztük Králik Károly fejlesztőt.
Cralusso Bolo bolognai botos úszó.
A folyóvízi horgászat problémája a visszatartás esetén kisodródó úszó, mely nem az etetési sávon halad. A Cralusso Bolo úszó erre a problémára nyújt megoldást, különleges kialakításának és működésének köszönhetően kisodródás nélkül vezethető akár hosszabban leúsztatva az etetésen, ahol meglepően nagyobb méretű halakat is foghatunk.
A bemutatandó szerelék lényege, újrakötése nélkül is alkalmazkodhatunk vele horgászat közben a változó körülményekhez: változtathatunk az más módszerhez alkalmazni kívánt úszóméreten és súlyozáson. Így egy mozdulattal túlsúlyozható az úszó, ugyanakkor a főólom elhelyezéséből fakadóan kapáskor nem jelent komoly ellenállást a hal számára. Ráadásul az úszót levéve el is csomagolhatjuk a komplett szereléket a bottal együtt, és ha máshova megyünk legközelebb horgászni, ahova, mondjuk, nagyobb úszó kell, az egy mozdulattal, a szerelék megbontása nélkül kivitelezhető. Természetesen a szerelék kialakítása lépésről lépésre bemutatásra kerül a filmben!
Első lépésben tegyünk fel 1 rövidebb és 3 hosszabb szilikon cső darabot, valamint egy gumiütközőt, majd a hobbi készletből egy, a tervezett ólomfüzér hosszának megfelelő műanyag csövet, alá pedig a sörét jelzőólmok kerüljenek fel.
Szerelék kész, következhetett a horgászat! Igazán élménydús horgászatban volt Karcsinak része, hiszen már az első úsztatás halat adott, és a pár órás horgászat során nem volt olyan, hogy kapás nélkül kellett volna kivenni a szereléket. Ízelítőül következzen néhány fotó az igazi bolognai botos élményhorgászatból!
Ez a film Full HD minőségben is megtekinthető, amely a legjobb képminőség mellett biztosítja a modern eszközökön (okos telefonokon, táblagépeken) való gondtalan lejátszást is!
Írta: Takács Péter, Králik Károly