Nem lehet betelni a látvánnyal, akárhányszor járok erre, mindig megérint a hegyek és a dunai táj szépsége. Sziklás hegyek közt kanyarogva tört magának utat a folyó, hogy hordalékát Visegrád alatt lerakva, alakítsa ki a Szentendrei szigetet.
Mostani horgászhelyemnek, a Visegrádi-hegység lábánál Visegrád alatt kanyargó kavicsos, sóderes Duna-szakaszt választottam. Közepes sebességgel áramló, 1,5 méter mély, viszonylag nyugodt, a hajóúttól távol lévő part és az erdő árnyéka fogadott, mely egész délelőtt kellemes horgászatot tett lehetővé a kánikulai melegben is. Megérkezéskor egy part közelében a vízben bukdácsoló vidra keltette fel a figyelmemet, ritkán látni erre ilyen állatot.
Úgynevezett „örömpecát” terveztem, ezért a felszerelésemet nem bonyolítottam túl, egy 6 méteres bolognai botot és két Bolo úszót választottam a szokásos két bot - két úszó helyett. Szeretnék bemutatni egy olyan szereléket, mely egyszerűen és gyorsan az adott körülményekhez igazítható és nagymértékben megnöveli eredményességünket.
Kétféle úsztatást szeretnék alkalmazni, egy 6 g-os Bolóval - mely 6,5 g ólommal van túlsúlyozva - az enyhén lassítottat, egy 8 g-os, 9 grammal terhelt Bolóval pedig a közepesen visszatartottat. Sokan nem is gondolnák, hogy a megfelelő sebességű csalivezetés, az egyik legfontosabb tényező a folyóvízi horgászatban, sokszor ezen múlik, hogy mennyi és mekkora halat fogunk.
Parttól kb. 16-17 méteres távolságban alakítottam ki az etetést, magamtól kissé lejjebb. Eleinte az enyhén lassított 6 g-os úszóval horgásztam, mellyel inkább az apróbb halakat sikerült megfogni az etetés alatti részen, majd két perc alatt kicseréltem az úszót egy 8 g-os Bolóra, mellyel még lassabban tudtam vezetni az úszót anélkül, hogy kisodródna. Megérte váltani, láthatóan megnőtt a fogott halak átlagsúlya, igaz, valamelyest csökkent a kapások száma.
Praktikus segítség a Cralusso weboldalán található táblázat! Minden horogadatot megtalálni. A leghasznosabb újdonság az adott horoghoz ajánlott maximális zsinórvastagság, mely megmutatja, milyen vastag damilt használhatsz a horog törése, kihajlása nélkül.
Králik Károly
Fotó: Izsóf Csaba