Döme praktikák 5. rész - Fonott dobóelőke kötése

Döme praktikák 5. rész - Fonott dobóelőke kötése

Nagyon sok kérdést kapok a feederbotjaimon használt végszerelékekkel kapcsolatban. Hogyan lehet azt pontosan, biztonságosan, szükség szerint nagy távolságba bejuttatni a főzsinór szakadása nélkül? Minél mélyebbre ássuk magunkat a témában, annál közelebb kerülünk az egyetlen biztonságos megoldáshoz, a (fonott) dobóelőke alkalmazásához. Már több filmben is részletesen bemutatásra került a távdobó feeder végszerelék egyik legfontosabb eleme, a fonott dobóelőke, de a sok kérdés miatt úgy tűnik, nem lehet elég sokszor ismételni a bemutatását.

Mikor van szükség dobóelőke használatára?

  1. Ha a monofil főzsinórunk vékony (0,20 mm, vagy annál vékonyabb).
  2. Ha nagy súlyú (60 grammnál nehezebb össztömegű) kosarakat kell biztonságosan bejuttatni.
  3. Ha nagy távolságba (70 méternél távolabb) kell a végszereléket bedobni.
  4. Ha gyakorta kell dobni a sűrű kapásoknak köszönhetően, amely során (dobóelőke nélkül) lassan, de biztosan elvékonyodna, elkopna és elszakadna monofil főzsinórunk.
  5. Ha a meghorgászott mederfenék kagylóval és egyéb érdes „tereptárggyal” borított, és így könnyen megsérülhet főzsinórunk első - fenéken fekvő - 6-8 métere.

Miért vékony fonott zsinórt ajánlok a dobóelőke készítéséhez?

  1. Mert sokkal erősebb, mint a monofil zsinórok!
  2. Rendkívül tartós és strapabíró.
  3. Ha egy 0,15 mm vékony fonott dobóelőke zsinórt monofillal akarnánk helyettesíteni, ahhoz legalább 0,30-0,35 mm vastag damilt kellene használni, hogy kellően erős legyen. Ennek viszont lényegesen nagyobb lenne a csomókötése, amely könnyen megakadna a feederbot gyűrűin.
  4. A fonott zsinór és monofil főzsinór összekötése során létrejött csomó nem akad meg a gyűrűkön, mert annyira kicsi.
  5. Ha ez mégis előfordul, akkor vagy rosszul kötöttük meg, vagy annyira kicsik a feederbot gyűrűi, hogy nem alkalmas erre a feladatra.

Hogyan készítsük el helyesen a fonott dobóelőke kötést?

Ebben segítenek az alábbi képek és a videó!

Az általam leggyakrabban használt dobóelőke zsinór a Power Pro 0,15 mm-es vastagságban. Természetesen főzsinórra is szükségünk van, ami jelen esetben Haldorádó Pellet Line. Ez csupán azért 0,25 mm vastag, hogy jobban látszódjon a damil a fotókon. 0,20 mm-nél vastagabbat csak ritkán (indokolt estben) használok
Az első lépés, hogy a két zsinórszálat egymás mellé fektetjük ellentétes irányból
Az alkalmazott kötés lényege, hogy mindkét zsinóron készítsünk egy-egy csomót, amik egymást tartják majd. Először a monofil zsinórt kötöm fel a fonottra. Első lépésben egy hurkot kell készíteni a monofil zsinórral a fonott mellett…
… majd ebbe a hurokba a szabad monofil zsinórszálat visszafűzöm négyszer úgy, hogy minden alkalommal a fonott zsinórt is odafogjuk a tekerésekkel
Így néz ki a monofil zsinórból készített 4 menetes hurok, amit lassan meghúzunk a monofil zsinór két végét (szabad vég és a dob felőli részt) fogva
Íme, az elkészült csomó a fonott zsinóron
Most ugyanezt kell elkészíteni a fonott zsinórral a monofilra kötve. Tehát készítünk egy hurkot a fonott zsinórból a monofilhoz fogva…
… majd négyszer átfűzzük a fonott zsinórt a hurkon…
Íme, a majdnem kész csomó…
Meghúzzuk a zsinórszálakat és elkészül a második kötés is, ezúttal a monofil zsinóron
Nincs más dolgunk, mint a két kötést egymáshoz húzzuk úgy, hogy egyik kézzel a monofil zsinórt fogjuk a dob felőli részen, míg a másikkal a fonott zsinórt húzzuk ellentétes irányba
A két kötés egymáshoz csúszik. Érdemes a meghúzás előtt kicsit megnedvesíteni, hogy a fonott kötés súrlódása ne melegítse túl a monofil zsinórt, gyengítve azt
Ilyenkor érdemes jó alaposan meghúzni a kötést, hogy inkább most szakadjon el, mint hal fárasztása közben. Ha ezt kibírja, horgászat közben sem lesz vele gond!
Végül a felesleges zsinórszálakat a lehető legközelebb a kötéshez le kell vágni
Íme, a kész kötés! Jó kötekedést!

Ez a film Full HD minőségben is megtekinthető, amely a legjobb képminőség mellett biztosítja a modern eszközökön (okos telefonokon, táblagépeken) való gondtalan lejátszást is!



Írta: Döme Gábor
Videó, fotó: Takács Péter

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.