„Okos” horgászatok halradar használatával

„Okos” horgászatok halradar használatával

A parti halradarok dinamikus fejlődésének köszönhetően ma már bárki számára elérhetőek ezek az eszközök és egyben az általuk nyújtott előnyök. Használatuk roppant egyszerű, némi gyakorlás után már gyerekjátékká válik egy vízterület pontos feltérképezése. Az elmúlt időszakban volt szerencsém az egyik, talán jelenleg legjobb parti halradart használni és tesztelni, ami a Deeper Chirp+ 2 okos halradar. Ehhez a rendkívül precíz halradarhoz szeretnék most egy-két gyakorlati tippet adni, és bemutatni, hogyan építettem be eredményesen a mindennapi horgászataimba!

Talán nem túlzás azt állítanom, hogy nincs olyan horgász, aki ne lenne rá kíváncsi, hogy az általa meghorgászott vízterület mit rejt a felszín alatt. Milyen mély lehet a víz, találhatóak-e ott akadók, iszapos vagy épp kemény az aljzat, vagy egyáltalán vannak-e a meghorgászott részen halak? Ezekre a kérdésekre egy megbízható és precíz halradar nélkül pontos válaszokat adni gyakorlatilag lehetetlen. A komoly csónakos halradarok kristálytiszta képet adnak minderről, ám az eszközigényük és áruk általában az egekben van, a rendkívül bonyolult használatukról már nem is beszélve. A mindennapok egyszerű és megbízható segítői a parti halradarok. Ezek ára lényegesen „barátságosabb”, használatukat is sokkal könnyebb elsajátítani, és szó szerint zsebben elférnek.

A Deeper Chirp+ 2 okos halradar…
… amely éjjel és nappal egyaránt tökéletesen használható
Egy mély vizű bányató sok érdekességet rejthet – lássuk, mi is van a vízfelszín alatt!
Ehhez szükség van egy kellően erős felszerelésre, egy okostelefonra és a Deeper Chirp+ 2 okos halradarra
A halradart a vízbe dobva máris láthatóvá válik…
… a bányatavakra jellemző viszonylag mély és tagolt meder
Egy „púp”, amelynek bal oldala egyértelműen vízinövényekkel és egy kisebb akadóval tarkított…
… a tó egy igazán mély része, itt viszonylag egyenletes a meder, akadó nem látható, viszont az aljzat kissé iszapos…
… majd egy medertörés, ahol durván 2,5 méterről 5 méterre „törik le” a meder…
… és végül egy rendkívül akadós rész, ami jó haltartó hely is egyben. Jól látható, hogy a függőlegesen elhelyezkedő, vélhetően a bányászat során visszamaradt fa elválasztja egymástól a kőkemény és iszaposabb medret

Ez csupán a jéghegy csúcsa, mégis egy rövid mederfenék-feltérképezés után olyan információkhoz és adatokhoz jutottam, amelyekről fogalmam sem volt azelőtt, pedig jó néhány éve horgászom ezen a tavon. A pontos mederviszonyok ismerete minden vízterületen óriási előny, így érdemes a horgászat megkezdése előtt egy kis időt szánni erre, gyorsan meg fog térülni a befektetett munka és idő.

Imádom, ha így görbül a kezemben egy feederbot, és ennek érdekében minden trükköt be is vetek…
… csodaszép tükörponty…
… és egy újabb hatalmas élmény számomra

A parti halradarok legklasszikusabb használati módja minden bizonnyal a fentebb bemutatott. Tehát a mederfenék pontos feltérképezése után a jónak vélt helyeket meghorgászni és remélhetőleg halra váltani a megszerzett információkat. Emellett viszont számos felhasználási lehetőség van, amiknek csak a fantázia szabhat határt. Az én személyes kedvencem a pontos parti etetés elkészítése halradar használatával. Ezzel a módszerrel minden eddiginél pontosabb és precízebb parti etetést lehet kialakítani. Vegyük is sorba lépésről lépésre, hogyan kell ezt pontosan kivitelezni!

Mindenképpen szükség van egy erős felszerelésre, amellyel könnyedén dobható a kiválasztott helyre a halradar és a Spomb rakéta is
Első lépésként a halradarral mederfenék-feltérképezést végzek…
… ha sikerült megtalálnom a megfelelő, szimpatikus helyet…
… akkor az orsó klipszébe a zsinórt azon a ponton kiakasztom
Ezután a halradart egy Spomb rakétára cserélem…
… amelyet minőségi és fogós…
… csalogatóanyagokkal töltök meg…
… majd kezdődhet is az etetés
Az etetés végeztével egy távolságmérő eszköz segítségével pontosan kimérem a kiválasztott hely távolságát és az etetés pontos helyét…
… majd ezután feederbotos készségeimet…
… is erre a távolságra állítom be
Nem maradt más hátra, mint egy fogós etetőanyag keverékkel…
… vagy csábító pellet mixszel megtölteni a method kosarakat…
… kiválasztani a megfelelő csalit…
… és kezdődhet a horgászat a tökéletesen kialakított etetésen

Ez a módszer leírva talán egy kicsit bonyolultnak tűnhet, ám a gyakorlatban rendkívül egyszerű, könnyű elsajátítani és alkalmazni. Egy biztos, ennél pontosabb és fogósabb parti etetést nehezen tudok elképzelni. Mély vízi horgászatoknál a végszerelék vízbe csobbanása után mindenképpen javaslom a zsinórt kiakasztani az orsó klipszéből. Ez azért nagyon fontos, hogy süllyedés közben a végszerelék kapjon elegendő zsinórt, így fog garantáltan és pontosan az etetésre kerülni. Ha az etetést nem Spomb rakétával, hanem etetőkosárral végezzük el, akkor nem szükséges kiakasztani az orsó klipszéből a zsinórt, hiszen mind az etetés, mind a horgászat során egy helyre fog süllyedni az etetőkosár. Viszont ebben az esetben bele kell kalkulálni azt, hogy nem hajszálpontosan a halradar segítségével kiválasztott helyet horgásszuk meg, ami problémás lehet, ha például egy akadó melletti részen kell pontosan horgászni…

A precíz és pontos horgászat meghozta a várt eredményt…
… ilyen gyönyörű…
… és hatalmas…
… pontyokat tarthattam…
… a kezemben…
… igazolva, hogy a módszer tökéletesen működik

A Deeper Chirp+ 2 okos halradart rendkívül sokoldalúan lehet használni. Remek szolgálatot tehet azokban a helyzetekben és szituációkban is, ha egy horgászat valamilyen okból kifolyólag nem úgy alakul, ahogy azt terveztük, ha nem sikerül egyetlen kapást sem kicsikarni. Egy frontos, változékony időjárású nyári horgászatom pont ilyen volt. A tökéletesen kiválasztott, számtalan alkalommal remekül működő és sok nagy pontyot adó horgászhely egész egyszerűen egyetlen kapást sem eredményezett. Nem akartam beletörődni, hogy hal nélkül úszom meg a napot, így elkezdtem az okos halradarral keresni a sekélyebb vízben a halakat és azokat a területeket, amelyeket érdemes lehet meghorgászni. A tó szélénél, a nádfal mellett találtam egy ígéretes helyet, ahol 2,5-3 méteres volt a vízmélység, az aljzat pedig viszonylag kemény és teljesen akadómentes. Néhány hal is feltűnt a radarképen, de nem volt számottevő mennyiség. Szinte hihetetlen és mesébe illő volt, hogy az ide bedobott csalogatóanyagok alig negyedóra elteltével gazdára találtak, ezzel megmentve a horgászatomat.

A frontos, változékony időjárás rendesen megkeverheti a „kártyákat”, ilyenkor gyakran kerülnek „kukába” a jónak vélt dolgok…
… viszont ha sikerül megfelelően módosítani a stratégiát…
… ilyen gyönyörű halakat lehet fogni…
… egy teljesen esélytelennek tűnő…
… horgászat alkalmával is

A tudás hatalom, az pedig nem kérdés, hogy egy okos halradar, ha megfelelően alkalmazzák, olyan információkhoz juttatja használóját, amelyről előtte álmodni sem mert volna. A modern kor vívmányai egyre jobb és egyre sikeresebb horgászatokat tesznek lehetővé. Pár éve még teljesen szürreálisnak tűnt számomra, hogy feederbotos horgászként halradart használjak. Mára viszont ez teljesen természetessé vált, sőt ugyanolyan alapfelszereléssé nőtte ki magát, mint bármelyik nélkülözhetetlen horgászeszköz, amely mindig a táskámban van.

Próbáljátok ki a Deeper Chirp+ 2 okos halradart és fogjatok még több gyönyörű halat!

Írta: Borbiró Ádám
Fényképek: Szatmári Kata, Libor Erika

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.