Amikor a hőmérő higanyszála tartósan 30 Celsius-fok fölé emelkedik, és kedvenc tavaink vízhőmérséklete is meghaladja a 20 Celsius-fokot, egy új időszámítás kezdődik. Mind a víz felszíne alatt a halak életében, mind pedig felette, a mi életünkben. Ez a nyári szabadságok, kirándulások és az aktív pihenés ideje. Ebben az időszakban, aki csak teheti, a vízparton tölti a szabadidejét. Sokan strandolással, míg mások egy jó horgászattal igyekeznek kipihenni az egész éves fáradalmaikat és „túlélni” a rekkenő forróságot.
Ilyenkor gyakorta azok az emberek is horgászbotot ragadnak a kezükbe, akik egész évben egyéb elfoglaltságaik miatt kénytelenek mellőzni a horgászatot. Egy spontán jött pár órás horgászat is lehet eredményes, ha kellő precizitással készülünk fel rá. Ebben próbálok most segítséget nyújtani. Ne egy kellemetlen napszúrás legyen csupán a legemlékezetesebb nyári emlék a vízparton töltött pillanatok közül! Teszthorgászataim alkalmával mindig igyekszem a létező legegyszerűbb megoldásokat megkeresni, amik remekül kamatoztathatók, ha ilyen „rapid” pecákra kerül sor. Ritkaságszámba megy az, ha egy „agyonbonyolított” dolog igazán jól működik. Gondolom, sokak számára ismerős a helyzet, amikor a családfő a nyaraló család mellől egy pár órára „elszakad” egy eredményes horgászat reményében, vagy éppen a nagy meleg miatt ebédre már haza is akar érni a vízpartról. E horgászatok a legtöbb esetben mindössze 4-6 órás időtartamúak, ami nem túl sok, pláne akkor, ha még halat is fogni akar az ember.
Tapasztalataim alapján nem könnyíti meg a helyzetet az sem, hogy gyakran pont ebben a nyári kánikulában a legnehezebb kapásra bírni pikkelyes barátainkat. Ennek egyszerű az oka: hemzsegnek a tavak a természetes tápláléktól, illetve a felmelegedett vizekben általában kevésbé táplálkoznak igazán intenzíven a halak a nappali órákban. Ez a tipikus „döglött vízi” időszak. Természetesen egy-két éhes ponty mindig akad, csak a megfelelő csalogatóanyagokat kell felkínálni számukra. Ahhoz, hogy ez a pár órás horgászat valóban sikeres legyen, érdemes olyan tavat választani, ahol nagy számban élnek pontyok és amurok. Az már csak hab a tortán, ha sikerül olyat találni, ahol a nagyobb példányok is megtalálhatók. Értelemszerűen minél több hal él az adott tóban, annál nagyobb esély kínálkozik a megfogásukra. Persze önmagában garanciát a jó fogásra még ez sem jelent, a sikerhez kell még néhány dolog.
Mindig szívesen térek vissza erre a tóra, sok nagytestű hal él itt, és általában elég sokan is horgásszák, így egy remek tesztpálya számomra. Mivel itt nem kell igazán nagyokat dobni, a felszerelésemet is lefinomítottam, amennyire csak lehet. Így még nagyobb élményt nyújtottak a fárasztás pillanatai.
Számtalan működő etetőanyag keverék, csali és praktika létezik, amikkel jó eséllyel oldhatók meg a forró nyári horgászatok. Mind közül a legfogósabb és legegyszerűbben használható keverékek, amik garantáltan működnek bármilyen típusú vízterületen, a FermentX tejsavas erjesztésű komplett, előre bekevert etetőanyagok. Ezek közül személyes kedvenceim a Tejsavas Nagy Amur, a Tejsavas Ananász és a Tejsavas Nagy Ponty. Fontos megemlíteni, hogy egy rövidebb horgászat alkalmával általában felesleges háromféle etetőanyagot magunkkal cipelni. Most mégis azt javaslom, hogy legalább két fajtát vigyetek magatokkal, hisz gyakran előfordult már velem is, hogy míg az egyik tejsavas etetőanyaggal kapást sem értem el, addig a másik ízvilággal a tó összes halát meg tudtam volna fogni. Az általam említett három változat valamelyike garantáltan fogós lesz a ti vizeiteken is. Nem kell megijedni, ha a horgászat végén esetleg megmarad! Egy légmentesen záródó vödörben vagy zacskóban a hűtőbe helyezve akár egy hét múlva is fel lehet használni.
Az etetőanyag már megvan, de mi kerüljön a horogra, a hajszálelőkére, vagy esetleg a csalitüskére?! Rengeteg megoldás létezik itt is, ám mivel rövid, mindössze pár órás horgászatról van szó, nem érdemes belebonyolódni a „tuti” csalik kikísérletezésébe. A megoldás az etetőanyagokban van szó szerint, ugyanis mindegyik nagy mennyiségben tartalmaz kukorica- és búzaszemeket. Ezeket hajszálelőkére fűzve felkínálni az egyik legjobb megoldás. A felmelegedett vizek egyik leghatékonyabb csalija a tejsavas kukorica, amit imádnak a termetes pontyok és amurok is.
Az első kapásra nem kellett sokat várnom. Az óvatos pöccintések után kiegyenesedett a botom spicce, tipikus „ejtős”, amuros kapás volt ez. A megakasztott hal gyorsan közeledett a part felé, majd egy-két hirtelen kirohanás után meg is mutatta magát, szinte a lábam alatt. Bizony, jól sejtettem, egy amur volt, ráadásul nem is kicsi. Jól ismerem a trükkjét, ilyenkor nem szabad még a szákolásra gondolni sem. Pár alkalommal kitört még, majd valóban úgy tűnt, hogy elfáradt, könnyedén tudtam a víz felszínén magam felé húzni. A szákolás pillanatához nem fűznék kommentárt, beszédes lesz a következő kép.
Szerencsére azért a folytatás sokkal örömtelibb volt, sikerült igazán szép halakat fognom a rövid horgászat alkalmával is. Egy elvesztett szép hal miatt keletkezett „űrt” csak egy másik megfogott hal tölthet be, addig folyamatosan a fejemben motoszkál a dolog.
Az a horgászat, ahol „összeakadok” egy ekkora ponttyal, már nem lehet rossz, bármilyen is legyen a folytatás. Az idő rohamosan melegedett, amely egyértelműen előrevetítette a horgászat végét. Most nem az volt a célom, hogy harcolva az „elemekkel” minél több halat megfogjak, hanem hogy bemutassam nektek, hogy mindössze pár óra alatt is lehet eredményes horgászatot produkálni. A gyönyörű tükrös után újfent egy darabos pontyot sikerült akasztanom, amellyel kezdetét vette egy újabb remek csata.
A „rapid” pecák sikeressége egyértelműen az egyszerű stratégián múlik. Egyszerű, de precízen összehangolt stratégia, ez a siker kulcsa. Ha minden összeáll és némi szerencse is szegődik a horgász mellé, könnyedén lehet egy pár órás horgászatból is örök emlék vagy éppen egy nyaralás, nyári szabadság legemlékezetesebb momentuma. Nyilvánvalóan minél több időd tud az ember a vízparton tölteni, annál jobban érdemes belemenni a különböző etetőanyagok, csalik és egyéb trükkök kísérletezésébe. De ez már egy másik cikk témája lesz…
Írta: Borbiró Ádám
Fényképek: Libor Erika