Mi, Magyarországon élő emberek és horgászok szerencsés helyzetben vagyunk, ugyanis rengeteg vízterület áll a rendelkezésünkre, ahol kedvenc hobbinknak hódolhatunk. Számos folyó, holtág, tó és víztározó várja az elszánt vagy épp a kikapcsolódni vágyó horgászokat. Szinte nincs olyan település, aminek a határában ne lenne legalább egy intenzíven telepített víz. A horgászok nagy része szívesen keresi fel a nagynevű horgászparadicsomokat, akár több 100 kilométert is utazva ezért, viszont gyakorta a környékbeli vízterületekről nem is vesznek tudomást, vagy épp nem is tudják, hogy léteznek. Egy ilyen, kevésbé ismert vízterületet szeretnék most bemutatni egy sikeres horgásznap beszámolója keretében…
Elsősorban azokat a vízterületeket részesítem előnyben, ahol reális esély kínálkozik a nagytestű halak, főként a pontyok megfogására. Ha a saját technikámat és stílusomat szeretném behatárolni, azt mondanám, hogy nagyhalas feeder horgász vagyok. Persze ez nem minden helyzetre igaz, és nem is szeretem magam ennyire beskatulyázni, de a finomszerelékes nagyhal-horgászat a gyengém, az egyszer biztos. Több kiváló tó is van a környéken, ahol hódolhatok e szenvedélyemnek. Az egyik ilyen a BABOHE horgásztó, ismertebb nevén a Baktói Bojlis tó. Ez a víz lakhelyem, Hódmezővásárhely és Szeged között található, a 47-es főútról lefordulva (tábla jelzi) közelíthető meg. Nem is egy, hanem két tó van itt, egy 3,5 és egy 3 hektáros. Jellegét tekintve mindkettő bányató. 2005-ben adták át e tavakat, amik az eltelt 10 év alatt tökéletesen halasított, igazi nagyhalas vízzé fejlődtek. Rengeteg kapitális ponty és amur él ezekben a tavakban, de mellettük megtalálhatók a keszegfélék és a kárász is. Mindkét tó egész évben látogatható, mikor nincs befagyva. A kiváló halasítás ellenére gyakorta előfordulhat, hogy kapás vagy épp komolyabb fogás nélkül úszunk meg egy-egy itt eltöltött napot, ugyanis a nagytestű halak nagyon rafináltak és kifinomultak lettek az évek alatt. Hosszú évek óta horgászom ezen a vízterületen, az ezen időszak alatt gyűjtött tapasztalataimat szeretném megosztani most veletek, azokat a praktikákat, amik garantáltan sikerre vezetnek ezen a tavon. Erre a horgászatra március első felében került sor, amikor az éjszakai gyenge fagyok még éreztették, hogy nem múlt el a tél.
A kora tavaszi horgászatokra jellemző, hogy éjjel gyakorta fagy, de napközben a napon akár 20 fok is lehet. Ez az időjárás megzavarja a halakat is. Horgászatom helyszínének a nagyobb tavat választottam, annak is az úgynevezett „öböl” részét. Ezen a helyen összeszűkül a tó, véleményem szerint ez az egyik legjobb haltartó hely.
A nagy tó durván 2/3-a, a tó elejétől az öbölig horgászható, az ezen túl eső részre belépni és ott horgászni tilos. Tapasztalataim alapján ezen a „védett” részen szívesen tartózkodnak a halak, itt ugyanis senki sem háborgatja őket. Tehát a horgászhelyemet a „védett” részhez legközelebb eső helyen választottam ki, bízva benne, hogy az ott tartózkodó nagy, öreg pontyokból is sikerül megfognom egyet-kettőt. A bevezetőben a szemfüleseknek már feltűnhetett, hogy nem említettem, hogy ragadozó hal élne a tóban. Ez nem véletlen, ugyanis ebben a tóban egyetlen egy ragadozó hal sincs. Véleményem szerint ez nagyon nagy hiba, ugyanis a sok év alatt rendkívüli módon elszaporodtak az apró testű halak. Rengeteg apró kárász, keszeg és kisméretű ponty található benne. Ezek a kisméretű pontyok általában 0,5-1 kg köztiek és rendkívül mohók, nagyon nehéz szelektálni őket… De nem lehetetlen! Úgy gondolom, ezen a tavon egyértelműen ez a kulcs egy jó eredmény eléréséhez. A szelektálásnak rengeteg módja van, az első és talán a legfontosabb az etetés. Az általam e napon használt igazi nagyhalas keverék a következőkből állt: 1 kg Pelletes Fekete, 1 zacskó Top Method Feeder Maximum Green… Itt meg is állok egy pillanatra. Nem horgásztam még olyan intenzíven telepített tavon, ahol ezzel a keverékkel ne tudtam volna kiemelkedő eredményt elérni, legyen a víz akár 5, akár 20 fokos. Ez egy olyan tökéletesen működő keverék, ami garantáltan megállja a helyét bármelyik tavon, és mindig segít kiválogatni a nagyját. Ehhez a keverékhez hozzáadtam még egy-egy bő marék Micro Pelletet Method Green és Fekete Tintahal ízesítésben. Ezek halas alapúak, az emberi orr számára rendkívül kellemetlen szagúak, ám tökéletesen illenek a hallisztes etetéshez. Aki veszi a bátorságot, hogy megkóstolja őket, sós ízt érez majd. A hideg, lehűlt és lassan felmelegedő vízben rendkívül jól terjed a zöld borsos aroma, ezért a keveréket egy teljes flakon Top Method Flavor Green Pepper aromával tettem még vonzóbbá a halak számára. Ez gyakorlatilag egy tömény betain koncentrátum erős zöld borsos aromával kombinálva, ami nagyon jól hat a pontyok receptoraira a hideg időben.
Egy jó etetőanyag-keverék lényegét egyértelműen az összetevők adják, viszont jó alapanyagból is lehet „rosszat” főzni, így vegyük át részletesen, hogy is készül el ez a nagyhalas összeállítás:
Szokásomhoz híven ezen a napon is method technikával horgásztam. Két kedvenc, 3,90 m-es Spro Royal Carp feeder botomat vittem magammal, amik tökéletesek a modern method horgászathoz (is).
A szokásos reggeli kipakolás, a felszerelések összeállítása és az etetőanyag bekeverése után botjaim már a kapást várták.
Egyértelműen a tó nagy halait szerettem volna kiválogatni, bár tisztában voltam vele, hogy ez 100%-osan nem fog sikerülni. Az első jelentkező hamar meg is érkezett, bár nem egy kapitális egyeddel volt dolgom.
A szelektálás érdekében lebegő csalikat nem is használtam, igyekeztem nagyméretű, süllyedő csalikkal és nagyobb méretű horgokkal szelektálni, de erről essék szó majd később…
A kistestű pontyok és kárászok a délelőtti órákban elég intenzíven táplálkoztak, jó párat sikerült megfogni belőlük, majd egy kis kapásszünet következett.
Gyakorta megfigyelhető ezen a tavon, hogy a halak és főleg a nagytestű pontyok nem bent a mederben, hanem sokkal inkább a parthoz közel, mindössze attól néhány méterre tartózkodnak. Ennek egyik oka lehet, hogy a parti rész is nagyon mély és valószínűleg nagy mennyiségű természetes táplálékot találnak ott a halak. Az egyik végszerelékemet egész nap a mederbe, míg a másikat a túl part széléhez közel dobtam be.
A kora délutáni kapásszünetet egy nagyon intenzív, húzós kapás szakította félbe, ami a „parti” végszerelékemre érkezett.
Nem árulok el nagy titkot azzal, ha azt mondom, hogy azokat a csalogatóanyagokat és technikát, amivel ezen a napon horgásztam, nem most használtam itt először. Ezek már régi, bevált praktikák, amik most is eredményesek voltak. Minden esetben törekszem az egyszerűségre, nem volt ez másként ebben az esetben sem… A végszerelék lelke egy 30 g-os Method Flat Feeder kosár volt, amit egy gyorskapcsos gyöngy követett, ebbe akasztottam bele a pontosan 8 cm hosszúságú horogelőkét, amire egy Gardner Mugga 10-es méretű horgot kötöttem egy 10 mm-es csalitüskével.
Felmerül a kérdés, hogy ehhez a nagyméretű csalihoz miért nem a nagyobb, 15 mm-es csalitüskét használom. Ennek oka, hogy a 10 mm-es is tökéletesen megtartja, így felesleges a nagyobb méretűvel az egyébként is nehéz, süllyedő csalit még jobban lesúlyozni.
Az így felkínált csali ritkán maradt érintetlen. A délutáni órák sem teltek unalmasan, az addigi stratégiát követve sikerült még egy-két szép halat a szákba terelnem.
A nap folyamán két olyan csali volt, amivel valamennyire tudtam szelektálni a pontyokat: a Carp Bonbon Black Squid és Green Pepper ízesítésben. Ezekkel a csalikkal a kárászokat és a keszegeket teljesen sikerült elkerülnöm és a nagy ponty mellett több szebbet is sikerült fognom velük. A csalik mellett óriási jelentősége volt a pluszban használt Fluo Essencia Ördögűző fantázianevű aromának. Ezzel a kapások szinte minden esetben megérkeztek és lényegesen gyorsabban, mint aroma nélkül. Fogóssága megkérdőjelezhetetlen volt ezen a napon.
A végéhez közeledő horgásznapon elégedetten dőltem hátra fotelomban: sikeres nap volt ez számomra, tökéletesen működött minden, amit előre elterveztem, és - ami ennél is fontosabb - egyetlen halvesztésem sem volt.
Számomra a horgászfelszerelésem, a botok, orsók és a különböző kiegészítők rendkívül fontosak, nagyon nagy hangsúlyt fektetek arra, hogy szállítás közben garantáltan ne sérüljenek és minden horgászatra épen és egészben érjenek oda. Az összepakolásra legalább akkora hangsúlyt fektetek, mint mikor reggel összeállítom a felszerelésemet.
A BABOHE-tavi horgászatok sikere egyértelműen a szelektáláson múlik. Ha sikerül elkerülni az apróságokat, hatalmas élményekben lehet része az idelátogató horgászoknak. Ha a környéken jártok és kedvet kaptatok egy itteni horgászathoz, bátran tegyetek egy próbát, az általam bemutatott technikát alkalmazva a siker szinte garantált.
Írta: Borbiró Ádám
Fotók: Libor Erika, Borbiró Ádám