Mint minden évszaknak, az ősznek is megvannak a maga szépségei. Amíg nem fagynak be a tavak és egy-egy kellemesebb napon akad némi szabadidőnk, mindenképpen érdemes horgászni! November elején, nagy szerencsénkre szép idő volt, így alkalom adódott egy hideg vízi feederezésre, melynek helyszínéül a kéthelyi horgásztavat választottuk Balázzsal.
Balázs októberben meglepett egy Mézes Pálinka etetőanyaggal, akkor már tudtam, mikor fogjuk majd használni kedvenc őszi keverékeimet: a legközelebbi, hideg vízi horgászatunk alkalmával! Célunk az volt, hogy jól érezzük magunkat, és ha kedvez a szerencse, tudjunk hazavinni néhány halat a közelgő ünnepekre. Jómagam ritkán eszem pontyot, de a családban többen is szeretik. Kéthelyen minden hal szép és egészséges, az itteni pontyok rendkívül jóízűek. Ezt az írást tehát nemcsak azoknak szánom, akik a sporthorgászat szerelmesei, hanem azoknak is, akik szívesen fogyasztanak halételeket.
Az előkészületeket mindig szívesen elvégzem, mint legtöbbször, a horgászat előtti napon kevertem be az etetőanyagokat. Három olyan keveréket készítettem el, amiket gyakran használok hideg vízben, sokszor okoztak már kellemes meglepetéseket! Melyek is voltak ezek a keverékek?
1. Édes-halas keverék:
- 250 g Mézes Pálinka
- 250 g Pelletes Fekete, átrostálva
- kevés szőlőcukor
- egy bő marék CSL pellet őrlemény
- egy bő marék darált kendermag
2. Mézes Pálinkás keverék:
- 500 g Mézes Pálinka
- egy bő marék, süllyedő, vegyes angolmorzsa
- kevés szőlőcukor
- egy bő marék darált kendermag
3. Method keverék:
- 550 g TOP Method Feeder - Maximum Green
- 400 g Pelletes Fekete, átrostálva
- 50 g szőlőcukor
Az első és a második etetőanyagot turmixolt csemegekukoricával, ásványvízzel és ananászos Carp Syrup aromával kevertem be, a method kaját fekete tintahalas Carp Syruppal tettem fogósabbá. Az elsőt némi durvára darált és átrostált kukoricadarával egészítettem ki, amit előző este megfőztem, majd ananászos Carp Syrup és ásványvíz keverékébe áztattam. A másodikhoz került még némi csemegekukorica.
A Carp Syrup termékek egyébként nagy kedvenceim. Ezek a sűrű, kiváló minőségű aromák etetőanyagok tuningolására is tökéletesek. Bekeverés előtt érdemes a szirupot ásványvízben elkeverni, így gyorsabban magába szívja a száraz anyag. Legyen szó hideg vagy meleg vízről, mindenhol jól működnek!
Reggel érkeztünk a tóra, és meglepődtünk, mert alig voltak horgászok! A tógazda elmondása szerint nem ettek már nagyon a halak a napokban, de néhányat azért fogtak. Bíztam benne, hogy az eddigi tapasztalataim alapján – már horgásztam itt párszor – sikerül majd kiválasztani egy megfelelő helyet, a jól bevált keverékek és csalik pedig meghozzák a várva várt sikert. A tó első részére esett a választás, ott a legmélyebb a víz, a bal oldali partnál lévő kisebb bokrok és akadók előtti terület pedig különösen jó helynek tűnt. Kipakoltunk és összeállítottuk a felszereléseket. A következő botokat és orsókat vittem magammal:
1. felszerelés:
- Bot: Nevis Whisper Feeder 360MH
- Orsó: Nevis Vanity XS 4000, dupla hajtókarral szerelve
- Zsinór: 22-es Nevis Navy Feeder 15-ös fonott dobóelőkével
2. felszerelés:
- Bot: SPRO Special Pellet Feeder 360H - by Döme Gábor
- Orsó: Okuma Longbow LB50
- Zsinór: 22-es Nevis Navy Feeder 15-ös fonott dobóelőkével
Még nyáron átadtam Balázsnak régi feederbotjaimat, nem kellett sok idő, amíg belejött és megkedvelte ezt a módszert. Ő a bal oldali part közelebbi részét könnyen meg tudta horgászni, én a távolabbra lévő területet vettem célba. Az első bedobások még nem voltak sikeresek, a spiccek egy ideig mozdulatlanul álltak, a néha feltámadó szél pedig hűvösebbé tette a szép, napsütéses időt. Elkelt a vastagabb ruha, de nem panaszkodtam, mert a szél pont a bal oldali part felé fújt. Bíztam benne, hogy ez majd a horgunk közelébe tereli a pontyokat! Balázs a Mézes Pálinkás keveréket használta, én az édes-halas etetőanyagot. A method kaját két részre osztottuk. Éppen arról beszéltünk, hogy milyen kevesen vannak, amikor megérkezett az első jelentkező, egy szép tükrös. Nem tudott ellenállni a method etetőanyagnak és az ananászos SpéciCorn csalinak! Special Pellet Feeder botommal könnyedén kifárasztottam.
Folyamatosan a part és az akadók környékét horgásztuk. Késő délelőtt már több hal érdeklődését is felkeltették az etetőanyagok és csalik. A method keverékre és a gumikukoricára reagáltak legjobban a pontyok. Nem maradhatott otthon a csontkukac sem, ami hideg vízben az egyik legfogósabb csali, ebből néhányat tűztünk fel a horogra. A végszerelékeinkben nem volt különbség, egy Pellet Feeder kosárral nagyjából ugyanazt a helyet horgásztuk, nagy kedvencemmel, a Long Cast Method Feederrel pedig kereső horgászatot végeztünk. A két szerelék a következőkből állt:
1. szerelék:
- GURU Speed Bead, átalakított 25 g-os Pellet Feeder kosár, felette gumiütközővel
- 18-as TRABUCCO T-Force monofil előkére kötött 8-as Gamakatsu LS-3310-F horog
2. szerelék:
- GURU Speed Bead, átalakított By Döme TEAM FEEDER Long Cast Method Feeder L kosár, felette gumiütközővel, Balázs egy 25 g-osat használt, én 35-öst a távolabbi dobások miatt
- 13-as POWER PRO fonott előkére kötött 10-es GURU QM1 horog és egy 7 mm-es csalitüske
Nem sokkal múlt dél, és újra rezdültek a spiccek. Legnagyobb örömünkre nem is egyszer! Az etetőanyagok és csalik most sem okoztak csalódást. Kevesebbet kellett várnom a kapásra, amikor a megtöltött method kosárra kevés ananászos Carp Syrupot öntöttem. A két aroma ízvilága teljesen más, mégis sokszor eredményes, ha kombináljuk őket. A pontyok mérete nem volt túl nagy, de novemberben minden halnak örül az ember! Kéthelyen szép számmal foghatók a 2 kg körüli pontyok, de hideg vízben ez már korántsem működik úgy, mint nyáron! A pontyok mellett nem ritka az amur, a szebb keszegek és a koi ponty sem, a pergetés megszállottjai pedig többfajta ragadozó halra is eredményesen horgászhatnak itt. Törpeharcsával szerencsére ritkán találkoztunk az itteni horgászatok során, a gyérítéseknek köszönhetően alig van a már tóban ebből a kellemetlen vendégből.
Napnyugta előtt készítettem még néhány fotót erről a környezetről. Az utolsó jelentkező egy kis tükrös volt, ő zárta végül a napot. Az előre kigondolt taktika szerencsére bevált, véleményem szerintem jól sikerült a horgászat. Különösen örültem annak, hogy nem akadt le egyetlen hal sem! Az általunk használt horgok tökéletesen akadnak. Balázs egy igen jó helyet talált a tőle nem túl messze lévő akadó előtt, így összesen 8 pontyot fogott. Hármat a Mézes Pálinkás etetőanyaggal és csontival, a többit a method keverékkel, kettőt vaníliás SpéciCorn és hármat ananászos SpéciCorn csalival. Én 7 pontyot fogtam, hármat az édes-halas keverékkel és csontival, a többit method keverékkel, kettőt ananászos SpéciCorn csalival, egyet Black Squid Top Method Soft Pellet és csonti kombinációval, az utolsó halat pedig ananászos Carp Syrup aromába áztatott, 12 mm-es Fluo Oldódó Lebegő Édes Ananász Pellettel. 4 pontyot tartottunk meg, a többi visszanyerte szabadságát.
Remélem, visszatérünk még ide, a kéthelyi horgásztó egy remek víz a sporthorgászat kedvelőinek, és azok sem fognak csalódni benne, akik szívesen fogyasztanak halat! A segítséget ezúton is szeretném megköszönni kedves barátomnak, Balázsnak!
Fotók: Vidovics Balázs, Járfás Dávid