A hosszúra nyúlt tél során gyakran kérdezték tőlem, mikor kezdődik a feederbotos horgászat szezonja? A válasz egyszerű, amint kezd olvadni a jég és akad egy tiszta folt, érdemes beélesíteni a finom szerszámokat!
Ha van a környéken néhány éhes hal szinte biztos, hogy megfoghatjuk az év első pontyát. Nem baj, hogy mindössze 1,5 kilót nyom csupán, de kifogása legalább akkora élmény jelent ekkor, a "kiéhezett" horgász számára, mint nyáron egy 10 kilós hal. A jég eltűnése a tavak felszínéről, nem jelenti automatikusan a korlátlan halfogás kezdetét.
A legtöbb intenzíven telepített horgásztóban, az elmúlt év őszén vásárolt halak akadnak elsőként horogra. A tapasztalatlan halak kifogása, kezdetben szinte bármilyen eszközzel szórakoztató gyerekjátéknak tűnik. Alig teleik el 1-2 hét és a paradicsomi állapot tovaszáll. A horgászok éretlenül állnak (ülnek) a vízparton.
Mi történt elfogyott a hal? Biztos az a sz..mét vezetőség ismét ellopta a pénzt és felét sem telepítette, mint amit ígért. Ismerős állapot ugye? Kis hazánk, szinte bármelyik vízpartján hallhattak már ilyen és ehhez hasonló "dicsérő" szavakat. A bölcs és kényelmes horgászok már régen rájöttek, hogy kettő dolgot érdemes magas szinten művelni: horgászni és ha ez nem megy, a vezetőséget szidni. A legeredményesebb horgászok azonban, nem foglalkoznak sem a "bölcs pecásokkal", sem azok ostoba vezetőivel, inkább addig kísérleteznek és próbálkoznak, amíg a teljesen üresnek vélt vízből is bármikor kivarázsolnak 1-2 halat. A varázspálca a feederbot.
,"s","100%","k"]Mi a feederbotos horgászat sikerének titka?
10 érv, ami mellette szól:
1. amikor a halak rendkívül óvatosan kapnak és alig táplálkoznak, (a hagyományos durva szerelékek csődöt mondanak) ekkor szembetűnő a rezgőspicces botok eredményessége
2. a fenéken történő horgászat legfinomabb változatát teszi lehetővé
3. a finomítás elmehet a 0,10-0,12 mm-es horogelőke vékonyságig anélkül, hogy a megakasztott hal elvesztését?l kellene rettegni, felveszi a versenyt a legérzékenyebb úszós készségekkel
4. az apróbb (6-8-10-12-14) méretű horgokra tűzött néhány szem csontkukacot, 1-2 szál gilisztát vagy kukoricaszemet még az a hal is megkóstolja, amelyik nem éhes
5. a helyesen összeállított végszereléken felkínált csali, természetes módon hever a mederfenéken, ráadásul néhány étvágygerjesztő falat kíséretében
6. a kiszemelt csali ellenállás nélkül, könnyedén megszerezhető
7. mire a hosszú előkére kötött veszélyes kampót érzékeli a hal, már nem tudja kiköpni, hiszen (ekkorra már) mélyre nyelte
8. a kapás rendszerint látványos, egyértelműen árulkodik erről a görbülő vagy megremegő spicc
9. a rugalmas lágy botokkal remekül érzékelhető halunk menekülésének iránya és minden apró mozdulata, tökéletes a kontaktus
10. gyakran a bot rugalmassága már felőrli a hal erejét, még a legfinomabbra állított fék sem tud megszólalni[-doboz]
A szerelék összeállítása során, sokan tanácstalanok melyik spiccet is kellene a bot végébe illeszteni. elsődleges szempont, hogy milyen nagyságú súlyt (feederkosarat vagy ólomot) szeretnénk használni.
Vegyünk egy konkrét esetet, amely jellemzően tavaszi állapotot idéz. A kiszemelt terület, a parttól 65-70 méterre található. Az átlag fenekező horgászok (már aki eltud dobni idáig) elvétve fog 1-2 pontyot. Ez reménnyel tölthet el minket, hogy talán több is van még itt. A hideg vízben, a halak először a mély mederszakaszok környékén tartózkodnak. Ahogy egyre melegebb lesz a víz, ezek a helyek kiürülnek, mert a gyorsabban melegedő sekély vízbe vándorolnak. A halak mozgása még nagyon lassú. Ha nincs zavaró tényező, akár több órába is telik, mire néhány métert megtesz a banda.
A legcsábítóbb falatok is csupán a halraj közelében érnek valamit. A nagy távolság miatt a rövid feederbotok kiesnek a kosárból.
3,9 vagy 4,2 méter hosszú (TRIANA BLACK STAR Feeder, ez már bizonyított!) botra van szükségünk, a kiszemelt rész biztonságos elérése érdekében. A legkeményebb botok alkalmatlanok erre a célra, a közepesen erős (medium-heavy) a megfelelő kategória. Az erőteljes dobások érdekében 0,20 mm-nél vékonyabb süllyedő damilt (pl.: TUBERTINI FEEDERT) nem célszerű az oró dobjára felcsévélni. A SHIMANO SAHARA 4000 GTE harcifékes orsó kifogástalan fékrendszere soha nem hagyja cserben gazdáját és tökéletes zsinórcsévélésével még a távoli dobások során is garantálja, hogy nem gubancolódik damilunk. A hab a tortán, a helyesen összeállított végszerelék. De az, milyen legyen? A gubancgátlócső nagyon lefékezi a szereléket, ezért célszerű lenne elhagyni. Minimum 40-50 gr döbótömeg kell a távoli biztos dobásokhoz. Próbáljuk meg a rajzon látható helikopteres végszereléket egy 35 gr-os fém rakétakosárral.
| |
Az erőgumi elmaradhatatlan kellék, hiszen a horogelőke ne legyen vastagabb 0,14 mm-nél. A látszólag durva végszerelék, a távoli horgászatok során különösen bevált. Ráadásul garantáltan gubanc mentes, ugyanis a 30-50 centi hosszú horogelőke horgát, ha a kosába nyomjuk az a vízbe csapdás után szinte azonnal leválik. Közvetlenül a csábító falatok mellett. első kósza halunk, a csalit felszippantva csak 30-50 centi úszkálás után érzi meg az ellenállást, de ekkor már késő!
De milyen spiccet kell a bot végébe illeszteni? Elnézést, már majdnem megfogtuk idei első pontyunkat, de még mindig nem árultam el melyik spicc kerüljön a három közül a feederbot végébe. A közepes erősségűt, a zöldet javaslom (a TRIANA bot esetében). A sárga túl lágy, fékezi a dobást, a piros túl erős, lassan jelzi a kapást. A piros a nyerő! Görbüljön minél gyakrabban!