Manapság leginkább talán az őszi nagyhalas időszakot várják a horgászok. Ilyenkor a pontyok nagy mennyiségű táplálékot vesznek magukhoz, éppen ezért a megfelelő technikát alkalmazva gyönyörű halakkal akaszkodhatunk össze. Legújabb kalandomban az általam már régen nem látogatott Derekegyházi Horgásztóra indultam el feederbotjaimmal a kezemben, ahol a „nagyhalas” tavat vettem célba.
Egy eredményes őszi horgászatom eseményeit osztom meg az Olvasókkal, ahol minden részletet alaposan, képekkel illusztrálva mutatom be annak, aki velem tart a következőkben.
Lássuk hát, mi szükséges ahhoz, hogy eredményesek legyünk feederbottal az őszi időszakban?
Kezdjük az elején…
Hideg reggelek, látványosan rövidülő nappalok, csodaszép, ezer színben pompázó természet. E tényezők mindegyikével szembesülünk a vízparton, ha egy őszi horgászatra adjuk a fejünket. Érdemes ebben az időszakban mind a ruházatunkat, mind a horgászatra szánt csalogatóanyagokat a vízparti körülményekhez igazítani.
Helyválasztás, halak tartózkodási helyének felkutatása
A Derekegyházi Horgásztó nem ismeretlen számomra, számos alkalommal horgásztam már itt korábban, amiről cikkek is készültek. Az elmúlt két évben azonban egyetlen alkalommal sem jártam itt, így korábbi tapasztalataimra hagyatkozva készültem erre a horgászatra. Helyi sajátosság, hogy alapvetően a vízen elterülő nádszigetek közvetlen közelében érdemes a halakat keresni, azonban esélyeinket javíthatjuk, ha a hajnali órákban alaposan kémleljük a vizet (általában ilyenkor láthatók az aktívabb halak által okozott jelenségek: a halfürdések, fordulások, túrások stb.) és az esetleges halmozgásokat megfigyeljük, majd konkrétan ezeket a későbbiekben „lemethodozzuk”. A method horgászat ugye éppen erről szól: halkeresés, látott halak becserkészése. Rövid feederes horgászatokon mindenképpen javítjuk esélyeinket, ha olyan helyet választunk, ahol hajnalban szép számmal látunk halra utaló jeleket.
A nádszigetek árnyékában
Rögtön a horgászat elején körvonalazódni látszott, hogy a parttól 80-85 méterre található nádsziget közvetlen közelében tartózkodnak a halak. Ebbe a zónába kellett behorgásznom, hogy hevesen görbülő spiccet eredményező kapásokra számíthassak. Azonban itt máris kiemelem, hogy a method technika roppant egyszerűsége ellenére milyen döbbenetesen eredményes módszer. A mai modern, fogós csalogatóanyagoknak köszönhetően ezzel már konkrétan össze is állt a stratégia, amit a nap folyamán horgásznom kellett.
Pár szóban a tóról…
A derekegyházi tórendszer az utóbbi két évben teljesen új vezetőség kezébe került. Azért tartom fontosnak mindezt leírni, mert bár kemény munkával, de a tó igazi horgászparadicsommá alakult át. A halak védelme, folyamatos telepítése egy teljesen új szintre lépett, a sporthorgászok legnagyobb örömére. A tó mindemellett igényes büfével, illemhelyekkel, parkolókkal várja az idelátogató horgászokat.
Csalik sokasága közül mi kerüljön a csalitüskére?
Miután az ideális helyet megtaláltam, a kérdés adott volt. Melyik az a szín/ízvilág, amit a halak a leghamarabb magukévá akarnak tenni. Ez egyébként is egy örök dilemma, főként azért, mert hatalmas a választék. Ezen a horgászaton is több csalit kipróbáltam, mire eljutottam a tökéleteshez. Ettől fogva a kapások futószalagon érkeztek.
Etetőkosarak, csalogatóanyagok, szemcseméretek
Korábban már említettem, hogy a halak a parttól viszonylag nagyobb távolságban voltak elérhetőek, így ehhez igazítottam a végszerelékeim legfontosabb elemeit, az etetőkosarakat. Két különböző etetőanyag keverékkel és két különböző kosárral felfegyverkezve horgásztam a nap folyamán.
Lassan összeállni látszik a kép, hogy mi is volt szükséges a sikerhez ezen a derekegyházi horgászatomon, azonban egy kulcsfontosságú kérdés még hátravan. Ez pedig az etetőanyag kérdése.
Komoly fejtörést okozott számomra, hogy milyen keverékkel is vágjak neki a horgászatnak. Tudtam, hogy a tó apróhalaktól mentes, és a meghorgászandó terület sem mélyebb 2 méternél. Darabos szemcséket is tartalmazó keveréket kínáljak fel a halak számára, vagy inkább teljesen homogént? Összességében mindkét verzió eredményre vezetett, de a megfogott halak darabszáma egyértelművé tette a nap végére, hogy mi az abszolút favorit.
A horgászat legfőbb tapasztalatai, összegzés
Kiváló példaként szolgált ez a horgászat arra, hogy hiába adott egy vízterület, ami bővelkedik a nagy halakban, ha nem tudjuk őket horogra csalni, becsapni. Nagyon nem mindegy, hogy mivel, hogyan, és hova horgászunk. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az érdemi kérdéseket tegyük fel és azokra meg is találjuk a válaszokat, mert így fergeteges horgászatokban lehet részünk az őszi időszakban. Ne feledjük, a levegő és a víz hőmérséklete folyamatosan csökken, így nagyon fontos az alkalmazkodás, a halak viselkedésének, táplálkozási szokásainak megértése.
Cikkem zárásaként egy képsorozatban mutatom be, hogy mennyire egyszerű is lehet a nagy pontyok megfogása, ha minden részlet a helyére kerül:
Fotók: Héjja Bernadett