Amikor megjelent a tavalyi év nyarán a címben szereplő cikk első része, magam sem gondoltam volna, hogy ekkora érdeklődéssel fogadják az Olvasók. Az írás megjelenését követően rengeteg kérdés érkezett felém, sokan szerették volna kipróbálni magukat az Orosházán található, Új homokbányán. Sok horgász fantáziáját mozgatják meg az ehhez hasonló, nehéz terepnek számító, kiszámíthatatlan bányatavak. A halak ereje itt egy új szintre lép, a vastagajkú, sok esetben érintetlen pontyok szépsége pedig leírhatatlan. Az első részben a felmelegedett vízhez kínáltam kész stratégiát, csalogatóanyagokat. Azonban most, a második részt kifejezetten hideg vízi körülményekhez igazítva ajánlom a megszállott feederhorgászoknak. Lássuk hát, mi szükséges az eredményességhez!
Teljesen elvarázsolt ez a bányató. Tagadhatatlanul keresem azokat a szituációkat, amikor újra és újra kipróbálhatom itt magam. Minden túlzás és sokszor közhelynek tűnő mondat ellenére van egy nagyon fontos tényező a tóval kapcsolatban: olyan halakat rejt, ami nagyon sok horgásznak jelentheti élete halát. Számomra ez motivációt jelent, éppen ezért a legnagyobb hőség, a kőkemény mínuszok, vagy akár a 95%-ban befagyott tófelszín sem gördíthetett elém akadályt, hogy újra és újra próbára tegyem magam. Minden horgászat egy fázisa volt a tanulásnak, egy lépéssel közelebb vitt a sikerekhez, a halfogás öröméhez. Azonban pontosan ezek azok a körülmények, ami miatt hitelesen tudom átadni az itt tapasztalt információkat, amiket már csak helyesen kell alkalmazni az ide érkező horgászoknak. Ezért is tartottam fontosnak, hogy készítsek egy második részt ebből a témából.
A legtöbb vízterülethez hasonlóan itt is az első és legfontosabb teendő a horgászat előtt az információgyűjtés! A későbbi eredményességünk nagy százalékát határozza meg ez az apró kutatómunka. Hiszen mint tudjuk, bármilyen jó felszereléssel is rendelkezünk, bármilyen remek csalogatóanyagokat alkalmazunk, ha olyan helyre dobunk, ahol nem tartózkodik hal, akkor bizony kapás nélkül maradunk! Természetesen feederhorgászként itt nem egy csónakos, radaros feltérképezésre gondolok, de bizony bátran kérjünk segítséget az itt gyakran megforduló horgászoktól, tógazdától! Én is hasonlóan cselekedtem, és jutottam nagyon hasznos információkhoz. Ez olyan előnyökkel is jár, hogy bizonyos időszakokban, speciális időjárási tényezőkhöz igazítom az adott nap horgászhely-választását, nem pedig szimpátia alapján döntök!
Korábbi írásom vízterületet bemutató részében is említettem a tó speciális adottságait, ezért ezeket nem ismétlem. A horgászat reggelén az autó hőmérője mindössze 0 Celsius-fokot mutatott, azonban a hőérzetnek adott még egy pofont a viharos erejű északi szél! Apropó, északi szél… részben ezért is választottam a tó „hátsó” részét, mert nagy erővel fújt éppen a horgászhelyem felé… Kora tavasszal, akár ismeretlen vízen is, ez döntő tényező lehet helyválasztáskor, nem árt figyelembe venni.
A kiválasztott horgászhely sajátosságai
A kiválasztott horgászhelyem a tó úgynevezett „hátsó”, mély részén helyezkedik el. Ez átlagosan 10-12 méteres vízoszlopot jelent, komoly törésekkel, akadókkal tarkítva. Ilyen mélységben nem sok értelmét láttam a horgászatnak (bár próbáltam már ezt is többször). A kiválasztott horgászhelyem kulcsfontosságú jellemzője, hogy lehetővé teszi a tőlem jobbra található nádfalhoz közeli horgászatot! Olyannyira közeli, hogy az irányba vett nádfalhoz akár 1 méterre kell dobnunk, hogy eredményesek legyünk. Miért fontos ez? Mert a vízmélység itt „csupán” 2 méter! Azonban, ahogy egyre rövidebbeket dobtam, úgy törik le a meder, 2-3 méterrel visszább, már könnyen 7-8 méteres vízben landolt a végszerelékem. Tökéletesen megfigyelhető volt ezen a horgászaton is, hogy ha nem dobtam fel a parthoz közeli sekélyebb padkára, egyszerűen nem volt kapásom.
Mint általában a legtöbb nagyhalas horgászatomon, ezúttal is method technikával próbálkoztam, azonban itt nem a klasszikusnak nevezhető keresőhorgászatot végeztem, miszerint végigpásztázom az előttem elterülő vízterületet. De ha nem konkrét keresőhorgászat, akkor miért éppen Method Flat kosár? Ez az a kosártípus, ami olyan tökéletes csali-felkínálást biztosít egy elterülő „etetőanyag szőnyegen”, amivel a leggyorsabban foghatók meg a környéken tartózkodó halak! Amennyiben megvan az ideális hely, végszerelék, akkor joggal vetődik fel a kérdés, hogy mi kerüljön a kosárba?
Ami mellett nem tudok szó nélkül elmenni, és fontos is tudni az ide érkező horgászoknak, az az akadók sokasága. Valószínűleg ez is egy tényező, ami miatt nemigen van tumultus a vízparton. Sajnos nem egy, nem két halat veszítettem az akadók sokasága miatt, a kosárvesztéseket pedig meg sem említem. Egy apró trükköt osztok meg, amivel a kosárvesztés egészen jól kiküszöbölhető. Ha újradobásra szánjuk el magunkat, és kitekerjük végszerelékünk, érdemes határozott mozdulattal felemelni a botot, majd fejünk fölé emelve, gyorsan kitekerni végszerelékünket. Így menthetjük meg kosarainkat leginkább.
A felszerelésemet is a halak erejéhez, méretéhez igazítottam. Ezen a vízterületen bizony szinte alapkövetelmény egy erős, gerinces feederbot. Az idei évtől a By Döme - Team Feeder Master Carp Pro 3,90 H/ 4,20 H feederbot páros fog elkísérni nagyhalas horgászataim során. Nagyon tetszik ezekben a botokban az az erő és (a nagy dobásokhoz szükséges) merevség, amit dobáskor közvetít felénk, azonban halfárasztás során kellően felpuhul. A botokhoz passzoló By Döme - Team Feeder Long Cast 4500-as orsókkal egy olyan „fegyverhez” juthatunk hozzá, amivel a világból is kidobunk, de a halfárasztás továbbra is élmény marad!
Sajnos az időjárás bebizonyította, hogy bizony nagyon hamar hajlamos gyökeres változásra. A borús, szürke idő bizony kellemetlenül csapkodó esővel borzolta a kedélyeket, így a horgászat további részét ez is nehezítette. Szerencsére az északi szél semmit sem veszített erejéből, így bíztam benne, hogy a halfogásra nem lesz kihatással a továbbiakban az időváltozás. Szó se róla, embert próbáló feladat ilyenkor a vízparton ücsörögni, de a halfogás bizony sokszor lemondásokkal és áldozatokkal jár. A tóra egyébként jellemző, hogy sok helyen van kialakítva kisebb esőbeálló, filagória. A tó környezetét tekintve a legjobb szó talán a kettősség. Igényes, rendezett, azonban sok olyan horgászhely van kialakítva, amire bátran ráaggatható a vadregényes kifejezés.
A tavon megfigyelt érdekességek
Érdekes tapasztalatom a vízzel kapcsolatban, hogy a legtöbb kapást nem abban az időszakban lehet elérni, ami egyébként a leggyakrabban működik sok más vízterületen. Gondolok itt a kora hajnali órákra vagy a késő délutáni, kora esti időszakra. Ezek itt kifejezetten a leggyengébb időszakokat jelentik egy rövid feederhorgászat alatt. Azonban a déli, kora délutáni órák olyan pörgőssé válhatnak, hogy pontosan sosem lehet felkészülni arra, hogy mi is fog történni ezekben az órákban. És ez nem csak kifejezetten a cikkben bemutatott hidegvízi körülményekre igaz, hanem a nyári időszakra is. A legnagyobb hőségben érkezik a kapásdömping. Ez a tavon ez négy évszakos jelenség, nem árt ezzel számolni! Ezen a napon sem volt ez másképpen, a délutáni esős időszak ellenére szebbnél szebb pontyokat örökíthettünk meg fényképezőnkkel…
A „tuti csali” és végszerelék apróbb elemei
A tavalyi horgászévben kivétel nélkül az összes horogelőkém Haldorádó Braxx Pro fonott előkezsinórból készült. Mégis, miért írom le mindezt? Egyetlen egy olyan halvesztést se könyvelhettem el az egész szezon során, amikor az előke szakadt volna el. Számtalan horgászat, nagytestű pontyok, gyakran akadós terep… csak, hogy a körülményekről is szó essen. Így természetes, hogy ezen a horgászaton is ez a fonott előkezsinór szolgáltatta a horogelőkéim alapját, amihez 12-es Gardner Mugga horgot kötöttem egy 7 mm-es csalitüskével kiegészítve. Ez így egy olyan biztos pontja szerelékeimnek, amivel minimálisra csökkenthető a halvesztések száma!
A tökéletes végszerelék elemeit bemutatva, csupán egyetlen megválaszolatlan kérdés van hátra, mégpedig a csali. 2016 októbere óta nagy megelégedéssel használom a Haldorádó Hybrid Method Pelleteket. Olyan szituációkhoz, etetőanyagokhoz tudjuk igazítani a csalik színét, ízét, amilyenhez csak akarjuk! Jelentem, tökéletesen működik ezen a vízterületen is, ez az egyértelmű favorit hideg vízi körülmények között!
A horgászat végén bár kissé megázva, ám annál elégedettebben kezdtem el pakolni. Az alig 5 Celsius-fokos vízből a nap végére 8 pontyot sikerült fognom, amiből 7 ponty súlya meghaladta az 5 kg-ot! A végszerelékeim ezúttal is jelesre vizsgáztak, ugyanis egyetlen halvesztésem se volt! A markáns májas/borsos keverék a fokhagymás fluo sárga csalival pedig verhetetlennek bizonyult! A halak szinte egytől egyig sértetlen, érintetlen pontyok voltak újfent, ami kifejezetten örömmel tölt el. Remélem, minden kérdésre sikerült egyértelmű válaszokkal szolgálnom írásom során. Bízom benne, hogy aki bizalmat szavaz ennek a nagyszerű vízterületnek, és az általam bemutatott technikát alkalmazva vág neki a horgászatnak, az felejthetetlen élményekkel lesz gazdagabb!
Írta: Bugyinszki Gábor
Fotók: Héjja Bernadett