Egy feederbot, egy jól megválasztott stratégia és egy fogós etetőanyag-csali páros. Ennyi is elég lehet a célzott nagyponty-horgászathoz? A válasz egyértelműen igen, hiszen a modern method-feeder technika alapja pont az egyszerűség. Mi, horgászok viszont gyakorta túlgondoljuk, túlbonyolítjuk a dolgokat, pedig a kevesebb, néha több.
Nagyon nehéz ebben a műfajban már igazán újat és érdekeset mutatni, és őszintén megvallva elsősorban nem is ez a szándékom. Sipos Gábor Method suli c. írásai és filmjei hónapról hónapra tökéletesen körbejárják ezt a témakört és minden felmerülő kérdést meg is válaszolnak. E cikk alapötletét aktualitása adta. Egyre többen horgásznak késő ősszel és télen is. A nappalok ilyenkor már rövidek, a horgászidő véges, viszont ezt a vízparton eltöltött néhány órát is meg lehet tölteni kellő tartalommal. Teljesen más stratégiával és más csalogatóanyagokkal kell készülni ebben az időszakban, mint a nyári kánikulában. Ebben az írásomban egy olyan leegyszerűsített, tökéletesen összehangolt horgászatot szeretnék bemutatni, amely kiváló alternatívát biztosít egy pörgős nagypontyos-horgászathoz.
A Csongi-tavak egy jól ismert vízterület számomra, mondhatni, hazai pályám. Nagyon szeretek itt horgászni az év bármely szakában. Az 1-es, nagyhalas tó tökéletes választás a nagypontyos method-feeder horgászatokhoz. Viszonylag kis kiterjedésű tóról van szó, amely remekül halasított, viszont sokszor nagyon rapszodikusan működik. Mindössze egyetlen feederbotot vittem magammal erre a horgászatra és itteni tapasztalataimra hagyatkozva szűkítettem le a csalik és etetőanyagok sorát is mindössze egy-egy fajtára. Kereső horgászatot terveztem és előzetesen 30 perces ütemet „lőttem be” minden újradobáshoz. A kora reggeli órák már bizonyították, hogy elgondolásom helytálló volt.
No de vegyük is sorba, hogyan áll össze ez az egyszerű, mégis nagyon hatékony rendszer! Ahogy már fentebb említettem, jól ismerem ezt a tavat, tehát amikor megterveztem ezt a horgászatot, nem teljesen „vakon” alakítottam ki a stratégiát. Viszont itt megjegyzem, hogy egy kevésbé ismert vízterületen is, ha az ember jártas a horgászatban és nem rúgta össze a port nagyon Fortunával, azért jó eséllyel belenyúlhat a jó megoldásba.
A horgászat a nap folyamán szépen felépült, remekül működött az előzetesen kigondolt stratégia. Gyönyörű őszi idő volt, igazi vénasszonyok nyara, számomra ez a legkedveltebb időszak a vízparton. A pontykapásokat időnként egy-egy termetes kárász aktivitása törte meg. Ebben a tóban e halak is olyan méretűek, amekkorákra már érdemes horgászni, így az ember nem fanyalogva tekint rájuk, mondván: megint beelőzték a pontyokat.
Ezen a horgászaton 6 db szép pontyot és jó néhány darabos kárászt sikerült fognom. Teljesen elégedett voltam ezzel az eredménnyel, hiszen van, amikor egyetlen pontykapásért is „vért izzadok” ezen a tavon. Ezúttal a tó „bőkezű” volt velem, megajándékozott kincseivel. Nem állítom azt, hogy pont ez az etetőanyag-csali páros működik legjobban a ti kedvenc vizeiteken is, de az itt bemutatott sémát követve biztos vagyok benne, hogy egyszerűbbé és szisztematikusabbá tudjátok tenni a hideg vízi horgászataitokat. Ilyenkor már nem kell „kismillió” féle, vagy nagy mennyiségű csalogatóanyagot a vízpartra cipelni. Idő úgysincs ezek valós végigpróbálgatására, a mennyiséget pedig egyértelműen felváltja a minőség. A legegyszerűbb megoldás gyakorta a legjobb. Az év bármely időszakában érdemes pontyokra horgászni, hiszen egyértelműen táplálkoznak a leghidegebb vízben is, így kellő felkészültséggel megfoghatók.
Írta: Borbiró Ádám
Fotók: Libor Erika