Csákány Attila barátommal együtt meghívást kaptunk a Tereskei-tavakra egy próbahorgászatra. A tavakat Budapest határától kb. 70 km-re, Balassagyarmat felé haladva a 2-es főút mentén találjuk, Rétság után pár kilométerrel. Sokat hallottam már erről a gyöngyszemről és a benne élő nagy pontyokról. Az én kedvenc horgászeszközeimmel, a feederbotokkal szerettem volna partra segíteni őket, és kíváncsi voltam, hogy melyik csali lesz a legeredményesebb. A válasz számomra nem volt meglepő… :)
Nagyon örültem a meghívásnak, mert hallottam, hogy elég sok nagyméretű hal él a tavakban, és reménykedtem benne, hogy feederbotjaimmal hosszú fárasztások révén a partra segíthetek egy pár óriást. Attila bojlis pontyfogó felszereléssel, míg én feederbotokkal vettem üldözőbe a halakat.
Mi kifejezetten az átlagos (2 kg körüli) pontyoknál nagyobbakat szerettünk volna fogni, ezért etetésünk kizárólag szemes anyagokból: főtt kukoricából, tigrismogyoróból, és természetesen főleg Halibut pelletből állt. Attila etetésére viszont bojli is került. A Tereskei-tavakon engedélyezett dőlőbója és csónak használata etetés céljára, mi éltünk is e lehetőségekkel. Nagyon elkélt a csónak használata, mert annyira ízlett a halaknak a Halibut pellet, hogy kb. 1,5-2 óránként, nagyjából 1-2 kg-ot kellett etetni (!), hogy folyamatosan fogjuk a halakat, és helyben tartsuk őket. Olyan nagy halbőség jellemzi a vízterületet, hogy ennyi idő alatt az utolsó szemig felették a beszórt finom falatokat.
Természetesen partról is meg tudtuk volna oldani az etetést, csak a rengeteg etetőgombóc gyúrása sok időbe telt volna, de meggyőződésem, hogy legalább ilyen eredményt értünk volna el hallisztes etetőanyag használatával is. 46 órás horgászat alatt ketten több mint 50 db pontyot fogtunk, ebből 30 db 5 kg-nál nehezebb volt (!), és nem mellékesen sikerült 1 db10 kg feletti példányt is horogra csábítanunk. Én egy medertörés környékén horgásztam, ahol a 60 cm-es víz 2 méterig mélyül. A tó jelentős részére jellemző a 2 m-es mélység. Attila kizárólag a mélyebb, távolabbi részeken kereste a halakat. Az első kapásra elég sokat kellett várni, kb. másfél órát, a hal Attilánál jelentkezett bojli csalira, de sajnos ez lemaradt. Szerencsére nem sok időnk maradt keseregni, mert ezután beindultak a halak, felváltva, de folyamatosan fogtuk őket. Nekem szinte minden halam pellet csalira kapott, egy pár kivételtől eltekintve, mint pl. a négy amurom, amelyeknél a lebegtetett kukorica volt a favorit.
A horgászat legnagyobb pontyát a 40. órában sikerült feederbottal és nem mindennapi körülmények között kifárasztanom, ez 10,7 kg-os volt. A tó keleti szélén sikerült helyet foglalnom, itt előttem 40 méteres egyenes partszakasz után kezdődött egy jobbra 20 métert benyúló öböl. Ebbe az öbölbe az akasztást követően bemenekültek a halak, ezért amíg onnan ki nem erőltettem őket, addig az öböl szélén lévő víz alatti köveken súrlódott a damilom. Szerencsére, mint ahogy a legnagyobb is tette, a damil szakadása nélkül (talán 2 lemaradást kivéve) kijöttek az öbölből, és partra kerültek.
Nagyon nagy élmény volt feederbottal e szép halaknak a fárasztása. Minden olyan horgásztársamnak ajánlom a Tereskei-tavakat, aki akár egyetlen nap alatt feederbottal szeretne nagyobb pontyokat, amurokat fogni. Remek lehetőség kínálkozik itt felszerelések és csalik tesztjére is. Itt gyorsan választ kap!
Jankovich Krisztián (Krys)