A Balaton sokunk kedvence, de a legfőbb probléma, hogy igen kicsi a szabad vízparti helyek száma. Ezért különösen örültem annak a meghívásnak, amely során régi horgászbarátom, Csönge Ferenc egy Balatonszepezden található Horgászkempingbe invitált. Ugyanis a magyar tenger partján már ilyen is van! Itt nem megtűrt vendégek a horgászok, hanem kifejezettem az ő kedvükért üzemeltetik a több mint 600 méteres partszakasszal rendelkező kempinget. Nagyon kíváncsi voltam rá, hogy mire lehet számítani, mit lehet fogni egy rövid, akár néhány órás horgászat során is a Balaton e részén.
Két napra érkeztem, de az első nap csupán délben, a legnagyobb rekkenő hőségben tudtam a horgászatot elkezdeni. Célhalaim a mindig éhes balatoni dévérkeszegek voltak. 4,2 méter hosszú Spro Mantaray matchbottal, fixen rögzített Exner Blue Match önsúlyos úszóval a parttól kb. 30 méterre vettem üldözőbe őket, ahol vízmélység 2,3-2,5 méter volt. Nagyon meleg volt… árnyékban 31, míg napon 44 Celsius-fokot mutatott a hőmérő. A vízparton egyetlen „normális” ember sem maradt. Gyanús is volt… Bizonyára nem bírják horgásztársaim a meleget, vagy talán nem eszik a hal? Bíztam benne, hogy csupán a meleggel lehet a gond!
Belőttem a csalogató etetőanyag gombócokat, majd felcsaliztam és a legelső bedobásra egy tenyeres dévérkeszeg kapásának örülhettem. A következő dobás után még egy, majd még egy és még egy… Mi van? 5 dobás 5 hal?! Nem akartam hinni a szememnek. A folyatatás már nem volt ilyen pörgős, de túl sokat nem kellett a kapásokra várni. Halbányába ültem, vagy ennyire eltaláltam a meleg vízben is kiválóan működő etetőanyag keveréket? Talán mindkettő. A ládámról délután 3-kor egy viharos szél kíséretében érkező zivatart ugrasztott le, amely tartósabbnak bizonyult, mint gondoltam. 5 óra után tudtam ismét ráülni, és a horgászatot folytatni. A halak ekkor is gyorsan visszataláltak, és kapás kapást ért. Nagyon élvezetes és élménydús horgászat volt, amelyet alig bírtam abbahagyni. Kb. 5 órát horgásztam első nap, de bizony a kifogott halak összsúlya közelített a 20 kilóhoz! Pontos számot nem tudok mondani, mert mérlegelés nélkül - hogy még véletlenül se sérüljenek, törődjenek a halak - engedtem vissza őket.
Az első nap mérlegét megvonva, egyértelműen látszódott, hogy a legnagyobb melegben, délidőben és délután is eszik a hal, de mi van kora reggel és délelőtt?
Abban az évben fejembe vettem, hogy elkészítek egy olyan, finomszerelékes horgászatról szóló filmet, amely több különböző horgászmódszert mutat be, miközben bejárjuk a forgatócsoporttal az országot. Úgy véltem, ha valahol érdemes forgatni, akkor itt bizony érdemes! Öröm megmutatni ország-világnak, hogy milyen gyönyörű és halban gazdag a Balaton. Így másnap reggel már a forgatócsoporttal együtt láttunk neki a felkészülésnek.
Ha a Balatonra készülünk horgászni, néhány dolgot mindenképpen vegyünk figyelembe. A Balaton igen gyakran hullámzik, erőteljesen áramlik. De még a látszólag nyugodt, tükörsima vízfelület alatt is szinte mindig mozog, áramlik az óriási víztömeg. A nehézségeket fokozza, hogy nagyon sok a mohó sneci. Ezért olyan etetőanyagot kell összeállítani, amely főként nehéz szemcséket tartalmaz, illetve földdel lesúlyozott, biztosítva azt, hogy garantáltan a mederfenéken „dolgozzon”. A könnyű, sok felszálló anyagot tartalmazó etetőanyagot elsodorják a víz alatti áramlatok, illetve ráállnak a snecik, és lehetetlenné teszik a horgászatot.
Ezeket a szempontokat figyelembe véve állítottam össze etetőanyag receptemet és felszerelésemet, amelyet a balatoni dévérek igen nagyra értékeltek.
Balatoni dévéres keverék 3-5 óra horgászatra
- 1-2 kg Van Den Eynde Record Breme
- 1 kg Van Den Eynde Super Match
- 0,5 kg Pastoncino sárga
- 0,2-0,3 kg Van Den Eynde Carp Pellet 4 mm epres ízesítésű
- 1 doboz Van Den Eynde csemegekukorica epres ízesítésű
- 100-200 ml Van Den Eynde Liquid Plus Brasem aroma
- 1-2 kg horgászföld
- + 2-3 kg horgászföld, amelybe 0,5 kg gilisztát kell beledarabolni, és ezt a kajához folyamatosan adagolni
Csali: 1-2 szál trágyagiliszta
A délelőttre tervezett horgászat kereken 8:00 órakor indult az etetéssel. Érdekes módon most is azonnal fogtam egy dévért, de a folyatatás már nem volt ilyen parádés, bár a folyamatosan, pontosan lőtt etetőanyag gombócok mind több halat csaltak az etetés közelébe.
Bő egy óra után nagyon felpörgött a halfogás üteme, ekkor szinte percenként volt kapásom! 11 óráig horgásztam, és magam is meglepődtem, amikor a haltartó hálót kiemeltem. Kb. 15 kiló hal pihegett benne. Egy gyors fotó után természetesen mindegyik boldogan úszott ismét a nagy tóban! Nem hétköznapi horgászat volt, és mindez a Balatonon!